Ako optimalne nastavit helios rekuperaciu v lete

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od M.B: » 30 kvě 2014, 17:20

branotn píše:mam KWL EC 500 Pro rekuperaciu + zemny solankovy vymennik (100m hadica v hlbke cca 2 metre ... konstantna teplota cca 15stupnov)

cidla mi hlasia taketo stupne
nasavanie: 16st (vonkajsia teplota cca 21st, tj zemny vymennik funguje lebo ochladi na 16st)
privod: 19st (preco sa to zvysi o 3st? ved by to malo ist cez bypass. TEn mam nastaveny na 0st, takze by to malo byt nastavene spravne)
odvod: 26st (dom sa mi prehrieva zo slnecnych ziskov, este nemam zaluzie)
vyfuk: 19st (preco iba 19st, ved chem chladit, tj malo by von fukat 26st)

kurna ako to nastavit, kde sa mi interier prehrieva. Nechapem preco to nevyfukuje teply vzduch von. Preco je na vyfuku iba 19stupnov?Preco ked to nasava 16st sa ohreje o +3st naviac a do domu privadza 19st? dik za radu

Zvýšení teploty v jednotce způsobuje několik faktorů.
1) teplo z ventilátorů , o 3°C dokáží poměrně snadno.
2) vnitřní netěsnost, to je parametr často opomíjený. Horší kvalita jednotek se právě projevuje vysokou vnitřní i vnější netěsností. Dochází k tomu, že teplý vzduch z odtahu se přimíchává zpět do přívodu.
3) částečný by-pass, jednotka jen otevře klapku by-passu, ale neuzavře přívod do výměníku a tak část vzduchu proudí i výměníkem a ohřívá se odpadním vzduchem.

K dalšímu ohřevu dochází, pokud nemáte izolované potrubí přívodu. To je fatální omyl všech instalací vzduchotechniky, pokud neizolují přívod do místností. Pokud navíc použijete tzv. chobotnicový rozvod tenkými hadicemi, berte 3°C zisku ještě jako zázrak a výhru.
M.B:
 

od tienik » 01 čer 2014, 21:52

No neviem, ja by som to nazvaloval na hadicove rozvody - co je mimochodom na airfore na 99% vzdy vyhodnotene ako pricina kazdej moznej poruchy. Lebo spiro je tam nejaky svaty gral :-)
Skusim moju situaciu:
Totanle vybrakovana nilan eco top plne riadena loxonom
Meranie vo vsetkych rurach
Bypass cez servo klapku vyuzivajuci 5 hrdlo jednotky. Riadeny od viacerych velicin, ale hlavne od pomeru vonkajsej a vnutornej teploty pri sucasnom prekroceni vnutornej teploty nad 22 stupnov.

Po zapnuti bypassu sa mi privodny aj odpadovy vzduch prechodom cez jednotku ohreje zhruba o 1-2 stupne, podla vykonu jednotky. Lebo proste ventilator ma dake straty. A to je vsetko. Ale von vtedy vzdy vyfukujem teplejsi vzduch ako taham z miestnosti.

Takze ja by som na 100% hladal chybu v jednotke. Tak ci tak, aj ta tvoja jednotka ma merania na vstupnych hrdlach - to ake mas dalej rozvody je lautrt jedno, kludne to mozu byt aj rolky z toaletaku, ale na tepelne pomery v jednotke nijak nevplyvaju
tienik
 

od M.B: » 01 čer 2014, 22:09

tienik píše:No neviem, ja by som to nazvaloval na hadicove rozvody
Nemyslím si, že by byl problém v hadicovém systému, problém způsobuje pokud rozvody nejsou izolované. Je už jedno, jakého jsou systému. Pravdou ovšem zůstává, že hadicové systémy se obvykle neizolují, protože jejich izolace vychází dost draho. To je způsobeno tím, že hadicový systém je celkově hodně delší, každá hadice vede sólo od rozdělovače do místnosti.
Uvedl jsem neizolovaný hadicový systém přívodu vzduchu jako jednu z příčin ohřevu přívodního vzduchu do místností, přesně jak uvádí mlaco
mlaco píše:Dalej ako vzduch prudi hadicami, tak sa este viac otepli od okolia hadic a vzduch na vyustke v izbe bude este teplejsi.


tienik píše:Takze ja by som na 100% hladal chybu v jednotke. Tak ci tak, aj ta tvoja jednotka ma merania na vstupnych hrdlach - to ake mas dalej rozvody je lautrt jedno, kludne to mozu byt aj rolky z toaletaku, ale na tepelne pomery v jednotke nijak nevplyvaju

To souhlasím, proto jsem uvedl 3 možné důvody, proč může dojít k ohřevu vzduchu v jednotce a rozvody jen jako další faktor.
M.B:
 

od tienik » 02 čer 2014, 10:06

ak meranie prebieha tak ako som pochopil z popisu - teda niekde na miestach zausteni potrubia do jednotky, tak akakolvek izolacia potrubia pred miestom merania nema vplyv na rozdiel teploty nasavaneho vzduchu potujuceho do privodneho potrubia pre izby. Pochopil som to tak, ze sa nerozpravame o teplote na vyustkach, ale teplote co ukazuje "interne" rekuperacia. Ci je to inac?
tienik
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody