Protimrazová ochrana rekuperátoru el. ohřevem

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od cybcom » 20 dub 2012, 16:30

Dobrý den - chtěl bysch se vás zeptat na názor ohledně protimrazové ochrany.

Situace: RD, pasivní rekuperátor, 2 centrální ventilátory (sání a výfuk), průtok cca 200m3/h

Kvůli tepelné pohodě v zimě budu instalovat teplovodní ohřev vzduchu - regulován automaticky termostatickým ventilem s hlavicí s odděleným čidlem (Heimer)

Řeším ale protimrazovku (hlavně kvůli možnému zamrznutí a zníčení teplovodního ohřevu - bude to napojené na ÚT a čerpadlo neběží stále)

Mám vymyšelnou ochranu termostatem , který bude mít čidlo umístěno za rekuperátorem a při poklesu teploty pod 5 stupňů zapne el. ohřev (1,2 Kw) - ten bude umístěn jeěště přeed rekuperátorem a zajistí tak, že nebude namrzat ani rekupu ani teplovodní ohřívač. (Ohřívač by měl ohřát vzduch o cca 15 stupňů)

Havarijní jištění
Systém bude ještě jištěný druhým termostatem, který pokud přeci jenom klesne teplota ze reku na nulu - vypne el. ohřev a vypne přívodní ventilátor.

Cena: El ohřev 3000, termostaty á 1500 = celkem do 5000,-

Dotazy na vás, zkušenější kolegy:
1) je tato ochrana dostatečná?

2) navrhli byste mi nějakou změnu v umístění termostatů?

3) někdo tvrdí, že by ještě měla být nainstalovaná servoklapka / el. žaluzie s havarijní funkcí, která by přívod vzduchu uzavřela v případě, že by byl vypnut proud a vzduch by dál proudil samovolně

4) nějaké jiné, lepší řešení?

Pokud máte čas o mohli byste mi odpovědět teďka během víkendu, tak bych byl rád - přští týden bych již chtěl začít objednávat komponenty.

Děkuji za čas, JK
Uživatelský avatar
cybcom
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 20 dub 2012, 16:07

od Leon » 20 dub 2012, 18:27

Na první pohled ochrana el. spirálou vypadá jednoduše, ale přemýšlel jste o regulaci? Chcte mít jednu fixní teplotu pro sepnutí a jeden výkon spirály?
Leon
 

od cybcom » 20 dub 2012, 19:30

O regulaci jsem přemýšlel, ale žádnou, kteŕáby nestála minimálně trojnásobek spirály jsem nenašel.
Předpokládám, že se to bude regulovat taknějak samo - pokud bude hodně pod nulou, tak bude běžet při každém spu¨štění ventilátoru, ale při mírných mrazech předpokládám, že se to bude regulovat samo - jakmile se spirála sepna, tak vzroste teplota a termostat jí zase vypne, a tak furt dokola- takže vlastně poběží jen část času a bude mít jen částečný příkon..

co myslíte?

jo a snažil jsem se k tomu natáhnout obrázek se shématem, ale tento systém mi to neumožnil - nevíte, jak by se to dalo?
Obrázek je k vidění na t.z.b. info v obdobném dotzu - v rubrice "Větrání bytů a domů, rekuperace"
Uživatelský avatar
cybcom
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 20 dub 2012, 16:07

od Leon » 20 dub 2012, 20:15

Obávám se, že to tak fungovat nebude. Spirála musí mít nějakou ochranu, nějaký minimální průtok. To cyklování nic moc a zvýšená teplota srazí účinnost rekuperace, je potřeba držet vstup do rekuperátoru na 0°C.
Leon
 

od DINAP » 20 dub 2012, 20:47

cybcom píše:jo a snažil jsem se k tomu natáhnout obrázek se shématem, ale tento systém mi to neumožnil - nevíte, jak by se to dalo?

Dole příloha-přiložit soubor a umístid do příspěvku. Má to jenom limit velikosti a formátu.
Uživatelský avatar
DINAP
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 27 kvě 2011, 12:23

od cybcom » 21 dub 2012, 09:35

Tak přikládám obrázek. Systém tady je dost blbej - s prominutím - obrázek jsem musel zmenšit a hlavně přepsat koncovku z JPG na JPEG - jinak to nechtelo natahnout.. nechapu
Přílohy
protimrazovka mala.JPeG
schéma
Uživatelský avatar
cybcom
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 20 dub 2012, 16:07

od cybcom » 21 dub 2012, 09:47

Leon píše:Obávám se, že to tak fungovat nebude. Spirála musí mít nějakou ochranu, nějaký minimální průtok. To cyklování nic moc a zvýšená teplota srazí účinnost rekuperace, je potřeba držet vstup do rekuperátoru na 0°C.


1) Ochranu spirála má - dva samostané termostaty - jeden 60stupnu , jeden havarijní 100stupnu - jako na bojleru.

2) Proudeni bude zajisteno ventilatorem, pokud ventilator nebude bezet, nemela by bezet ani spirala

3) s tim zvysenim teploty a snizenim ucinosti rekuperace mate pravdu - jak zajistimteda ten vstup do rekuperatoru na nule?

4) jeste mne napadlo dat ty cidla az za ten teplovodni ohrev, takze pokud by bezelo cerpadlo a ohrivala to voda (takze vyloucene zamrznuti), tak by se el. spirala nesepla a sepla by se, az kdyby voda stala a túdiz by teplota za vodou klesla pod tech pet?

5) muze zamrznout ten teplovodni ohrivac, kdyz v nem proudi voda?

6) vadi zamrznuti vymeniku? (teda krome omezeni odtahu)

děkuji za čas, JK
Uživatelský avatar
cybcom
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 20 dub 2012, 16:07

od Leon » 21 dub 2012, 11:20

1) To je v pořádku, aspoň že tak z hlediska bezpečnosti, ale 60-100°C je moc velké rozpětí výkonu pro výstupní teplotu. Pevný 1200W je výkon pro trvalé větrání 100-150m3/h dost. Když bude dovnitř proudit př. -2°C, za spirálou bude 20-30°C a je totálně po rekuperaci.
2) To je elementární předpoklad, jen se musí počítat s doběhem pro vychlazení spirály.
3) Dost těžko. Je potřeba mít regulovatelný výkon spirály, jinak si to neumím představit.
4) Teplovodní ohřívák a mráz, to je taky Houston. Nesmí se zavzdušnit, aby neztratit teplotu a nezmrznul...a regulace se musí vyřešit stejně.
5) Může, ale nemusí tam nutně proudit jen samotná voda, dá se trochu pomoct nemrzkou. Jen nepřehnat, nemrzka nemá ty samé vlastnosti jako voda z hlediska přenosu tepla.
6) Většinou se roztrhne, takže vadí.
Leon
 

od cybcom » 27 dub 2012, 09:47

Leon píše:1) To je v pořádku, aspoň že tak z hlediska bezpečnosti, ale 60-100°C je moc velké rozpětí výkonu pro výstupní teplotu. Pevný 1200W je výkon pro trvalé větrání 100-150m3/h dost. Když bude dovnitř proudit př. -2°C, za spirálou bude 20-30°C a je totálně po rekuperaci.
2) To je elementární předpoklad, jen se musí počítat s doběhem pro vychlazení spirály.
3) Dost těžko. Je potřeba mít regulovatelný výkon spirály, jinak si to neumím představit.
4) Teplovodní ohřívák a mráz, to je taky Houston. Nesmí se zavzdušnit, aby neztratit teplotu a nezmrznul...a regulace se musí vyřešit stejně.
5) Může, ale nemusí tam nutně proudit jen samotná voda, dá se trochu pomoct nemrzkou. Jen nepřehnat, nemrzka nemá ty samé vlastnosti jako voda z hlediska přenosu tepla.
6) Většinou se roztrhne, takže vadí.


Dobrý den, furt to nějak vymýšlim a kromě Vás mi zatím nikdo moc neporadil..

1) ty termostaty 60 a 100 jsou bezpecnpostní kvů ochraně před přehřátím spirály, normálně se na něj vůbec nedostane
- patrona se bude zapínat a vypínat termostatem nastaveným na pět stupňů
- s tím výkonem 1,2 kW máte pravdu - ukazuje mi to ohřev o 23 stupňů při proudu vzduchu 125m3/h - tak mne napadlo použít od jiný firmy - ten má dvěspirály 0,7 + 0,7 -
- no a nebo tedy tu hlavní trubku zredukovat z 150 na 125 - a tam už existuje spirála 0,4+0,4+0,4 - a mít nějaký regulátor , který by je podle vstupní teploty postupně zapínal a vypínal (např při 0st by běželo 0,4kW, při -10 by běželo 0,4+0,4 a př mínus 15 by běželo 0,4+0,4+0,4) - při proudu vzduchu 125 m3/h to ohřeje jedna 0,4 kW o 10stupnu a při 250m3/h (turbo provoz) o 5 stupnu

3) regulovatelný výkon spirály jsem nenašel - ale Elektrodesign - to nechává regulovat pomocí "REG 230/400 – regulátor elektrických ohřívačů" a dle popisu "Regulace se
provádí zmenou intervalu zapnuto – vypnuto (bežne 60 sekund)." takže žádná regulace absolutního výkonu, pouze regulace doby běhu spirály.. takže vlastně stejný systém jako vymýšlim já

4) -pokud tedy vadí zamrznutí výměníku zníčením, tak tento bod tedy strácí význam - stejně usím udržovat teplotu nad nulou už před výměníkem

co tedy myslíte na to kaskádové spínání spirál?

děkuji, Jan Klír
Uživatelský avatar
cybcom
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 20 dub 2012, 16:07

od Leon » 27 dub 2012, 14:03

Já právě neznám výrobce, který by měl el. předehřev vychytaný. Každý tvrdí, jak jim to funguje, ale když to změříme teploty do rekuperátoru, jsou kolem 10°C a výš. Podle mýho předehřev elektřinou je bezpečnostní záležitost, ale do ekonomičnosti daleko.
Leon
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody

cron