ventilační dveře

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Zohan » 25 srp 2017, 07:35

Přívodní ventily ve stropě jsou pro přívod čerstvého vzduchu správně. V podlaze dávají smysl pouze při topných systémech. Jenomže to jsou jen fragmenty toho, co ve finále ovliňuje správné provětrávání místnosti. Záleží na umístění ventilů, typu ventilu etc. Zkuste si představit zahradní hadici a hlavně koncový rozprašovač. Zadáním bude zalít obdélníkový záhon a vy budete stát na kratší straně toho obdélníku. Co bude důležité a co nejdůležitější? Když hodně přiškrtíte rozprach, postříkáte si tak maximálně nohy, ale na druhý konec záhonu to půjde těžko. Když hadici s rozprašovačem připevníhe na nějakou tyč a dosáhnete doprostřed záhonu, dokážete zalít už celkem slušnou plochu. Bude-li proud vycentrovaný na daleký dostřik, bez potíží zalijete vzdálený konec záhonu a u nohou zůstane suchý. Stejně bude mít vliv síla proudu vody. Příliš usměrněný proud vody udělá v záhonu díru a může být nakonec kontraproduktivní. Kapající čůrek může být v ideální poloze a zasenic nezalije, protože nemá čím. Trochu obšírněji jsem chtěl říci to, že nejde hodnotit jen průduch dveřmi ve vztahu k pozici ventilu. Informací je potřeba víc. Podle mých zkušeností se stejně většinou dveře nezavírají, místnosti jsou poměrně malé a i když to projektanti vzduchařiny neradi slyší, v rámci rodinných domů se toho moc zkazit nedá. Důležité je množství přivedeného vzduchu a běžný ventil umístěný někde kolem průsečíku os místnosti a raději o něco dál od dveří.
Zohan
 

od daver » 05 říj 2017, 23:37

Řeším zrovna, jak privátní místnosti rozumně a diskrétně větrat. Kooperativu krz provetrávané zárubně jsem poptal, pán mi poslal výřez z ceníku běžných zárubní a nazdar .. okej, asi to nějak nechtěj prodávat. CAG nemají moc řešen akustický útlum, pouze lomem a to bude nic moc.

Líbí se mi ty ventily elektrodesignu, mají i rozumný útlum, cena je akceptovatelná, ale už tak moc nejsem smířený s tím, že čumí do prostoru.

Našel jsem tyto >> FläktWoods SK1 <<

Obrázek

Ale to bude bratru za trojku kus 800mm široký, na druhou stranu v celkovém rozpočtu už těch pár kousků do ložnice a pokojů není taková rána. V ČR jsou dostupné jsem koukal. Asi si nechám poslat ceník.

Pak mě zaujalo toto jednoduché řešení >> DSR Grille <<

Obrázek

Jenže zde je akustický útlum mizerný ... tak to asi nemá vůbec smysl.
Uživatelský avatar
daver
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 24 čer 2012, 15:50
Bydliště: Praha

od daver » 06 říj 2017, 14:32

Aha, takže klasika FläktWoods :)

Dobrý den,
Tyto díly bohužel do CZ nedovážíme, prodáváme pouze VZT jednotky

S pozdravem

Ing. Jiří Langer
Wahlbom s.r.o.
Uživatelský avatar
daver
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 24 čer 2012, 15:50
Bydliště: Praha

od Tomáš90 » 19 lis 2017, 18:29

Dobrý den,

rád bych se zeptal, jestli máíte reálné zkušenosti se zde popsanými možnostmi průduchů mezi místnostmi.
Ať už zárubně cag, padací práh, nevo stěnové ventily?
Rád bych se vyhnul mžížkám ve dveřích, nebo podřezaným dveřím.

A chtěl bych se vás zepatt, jestli byste mi řekli názor na řešení, nak kterým uvažuji.
Mám příčky cihlovzduch 15 cm, omítka, štuk.
Kdybych udělal díry do zdí, vložil do nich sonoflex ( měl by nějaký význam v délce asi 17 cm?) Ze strany chodby by to končilo do vestavných skříní. Ty by mi truhlář udělal se štěrbinami kolem dveří, aby mohl proudit vzduch.
Mělo by toto řešení nějaký zvukový útlum, nebo by to bylo jen jako díra do zdi?

Nejsem fyzik, nedokážu si to nějak spočítat ani odhadnout, tak bych rád poprosil o polopatické odpovědi. děkuji.
Tomáš90
 

od Jahan » 02 led 2019, 23:24

Dobrý večer,

nejsou nějaké novinky ohledně průchodu vzduchu přes dveře/zeď?
Jahan
 

od vladimir.foret » 09 bře 2019, 19:34

Bez jakékoli praktické zkušenosti jen přikládám odkaz na dveřní ventilační mřížky, na které jsem před časem narazil. Udávaný akustický útlum je 32 dB.

https://eshop.beam.cz/rizene-vetrani/hl ... x--hlinik/

http://www.inproma.cz/editor/filestore/ ... 910_LR.pdf

Stejný výrobce nabízí ještě dveřní mřížku Invisido, která se instaluje na horní hranu dveří a je prakticky neviditelná, ale ta neřeší akustický útlum, jen estetické řešení větrací štěrbiny při zachování vizuálního soukromí.
Uživatelský avatar
vladimir.foret
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 6
Registrován: 11 dub 2018, 12:28

od daver » 27 kvě 2019, 16:15

Cca do měsíce bych měl mít konečně zprovozněno. Koupil jsem stěnové ventily od elektrodesignu (Lindab) a umístil nad dveře, tak uvidíme jak to bude frčet, dám pak vědět.
Uživatelský avatar
daver
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 24 čer 2012, 15:50
Bydliště: Praha

od MartinS » 14 zář 2019, 11:40

Tak jak vám frčí průchozí stěnové ventily?
V jaké výšce je máte instalovány a kde máte přívod vzduchu do místnosti, jestli se mohu zeptat?
Máte jen jen v místnostech s přívodem nebo i s odtahem?

Také je plánuji osadit, ale mám obavu, že se kvůli nim správně nevyvětrají pokoje, protože přívod vzduchu bude ze stropu a odvod pomocí stěnových ventilů nad dveřmi.

Ještě více se obávám správného vyvětrání místností s odtahem, kdy do místnosti přijde vzduch z chodby přes ventil nad dveřmi a o cca 1,0 - 1,5 m dále ve stropě bude odtahový ventil. Kdyby tam vzduch přišel klasicky pod dveřmi, tak asi vyvětrání této místnosti bude větší....
Uživatelský avatar
MartinS
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 13 zář 2019, 12:36

Předchozí

Zpět na Vzduchotechnické rozvody