Stránka 12

ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 10 úno 2013, 22:20
od e500ml
Zdravim Vás,
chtěl bych se zeptat jaké jsou možnosti ventilace dveří v případě používání rekuperace?
Myslím, že nejčastějším řešením je škvíra pod dveřmi, což se mi ale vzhledem k zachování soukromí v jednotlivích pokojích moc nezamlouvá. klasické ventilační mřížky a otvory se mi taky nelíbí.

-Dále jsem na jednich stránkách našl tady tohle http://www.nejdvere.cz/prislusenstvi-doplnky/ventilace (tenký větrací výřez) kde si myslim, že by k takovým přeslechům nemuselo docházet.

-Dále existují tzv. ventilační zárubně http://www.kooperativa-vod.cz kde ale mají pouze ocelovou konstrukci zárubní což mi taky nevyhovuje - chtěl bych dřevěné

-Další možností je padací práh
http://eshop.okentes.cz/tesneni-a-tesni ... 3308167%5D
který se mi zdá jako docela dobré řešení, ale zase je tam cena někde jinde...

Dokázal by tedy někdo poradit, jestli existují ještě nějaké možnosti ventilace přes dveře za rozumné peníze?
Přece nemůže být tak málo variant když už je rekuperace poměrně rozšířené zařízení, nebo ano?

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 10 úno 2013, 23:18
od Leon
Co dveře úplně obejít stěnovým prostupem?
http://www.elektrodesign.cz/web/cs/reku ... ve-ventily

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 12 úno 2013, 11:10
od e500ml
Leon píše:Co dveře úplně obejít stěnovým prostupem?
http://www.elektrodesign.cz/web/cs/reku ... ve-ventily


Tohle nevypadá vůbec zle. Dodatečná montáž by taky neměl být problém tak že ideální. Jaký průměr by měl být aby nahradil třeba ty podřezané dveře?

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 18 bře 2013, 19:02
od chyparo
e500ml píše:Dále existují tzv. ventilační zárubně http://www.kooperativa-vod.cz kde ale mají pouze ocelovou konstrukci zárubní což mi taky nevyhovuje - chtěl bych dřevěné


Dřevěné dělá CAG

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 25 kvě 2015, 16:08
od Starosta
Máte prosím někdo zkušenost s těmito zárubněmi?

Profoukne to bez problémů zvýšený odtah ve středním dvoupatrovém RD (kolem 330m3/h celkem), aniž by to nechávalo prachové stopy nad zárubněmi, nebo mělo jiné negativní dopady?

Děkuji.

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 19 lis 2015, 00:21
od jarka
Má prosím niekto namontované toto "udělátko" do dverí?
http://www.okentes.cz/tesneni-a-tesnici-prvky/automaticke-tesnici-listy/pro-bezne-dvere/drevene-a-pvc-dvere/padaci-prah-planet-mine-v-277db-%5BR_83308167%5D

Ak áno, aké sú skúsenosti? Stojí o za tie peniaze? Nám to v Sapeli (typ Mini-S) s montážou nacenili na 162eur s DPH...
Iné skúsenosti?

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 21 lis 2015, 13:47
od anonym
Pokoje v RD se větrají množstvím vzduchu cca 50m3/h, největší obývák maximálně 100m3/h (ten ale mívá i nucený odvod). Zkuste odvod vzduchu (v případě WC, koupelny a pod. přívod) prostě neřešit a uvidíte, že těch pár kubíků netěsnostmi vždy projde. Nezapomeňte, že vzduch prochází i stěnami. Nevěříte? Už se vám stalo, že vás soused v paneláku vyplavil? Tak vidíte voda projde, tak proč by neprošel vzduch. Ano odpor je velký, ale je veliká i plocha stěn, takže stačí velmi malé rychlosti a jak známo odpor roste se čtvercem rychlosti. Voda má přibližně 1000x větší hustotu, takže tam, kde voda prochází rychlostí 0,001m/s projde vzduch rychlostí 1m/s. Vezměme si ložnici 4x3m s jednou obvodovou stěnou. Vnitřní stěny tedy mají plochu (3+3+4)x2,5=25m2 (těch 2,5 je výška místnosti, zpravidla bývá větší). Ložnici větráte 50m3/h a při ploše 25m2 to odpovídá rychlosti 0,00055m/s. To za předpokladu, že strop a obvodovou stěnu se vám podařilo absolutně utěsnit. Ještě máte pocit, že potřebujete vyhazovat peníze za padací prahy a jiné nesmysly?

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 21 lis 2015, 15:04
od Starosta
Nezlobte se, ale to bych stejným principem větral i zvenku, pokud ložnice přilehlá obvodovému plášti. A tomu se snad snažíme zcela vyhnout v první řadě...
Zdá se mi ten výpočet hodně na vodě a spoléhat na netěsnosti opravdu není to pravé.

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 23 lis 2015, 10:22
od zumik
Já mám v plínu dát tento padací práh do ložnice, ale to ještě chvíli potrvál, teprve budu instlaovat rozvody a pak ještě hodně práce na domě zbýva.
Nicméně vím moc dobře co to je šíření hluku škvírou pode dveřmi a je to sakra znát, oproti například obyčejnému prahu. Tak uvidíme jak to bude s tímhle, ale papírově to nevypadá špatně.

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 23 lis 2015, 16:35
od anonym
Starosta: Ono že nechcete, ještě neznamená, že tak nevětráte. I když jednak při těch 50m3/h na místnost projde tak 80% přes dveře (neupravené) a okno, potom ta obvodová stěna je v našem případě 21% celkové plochy (nepočítám podlahu) a v neposlední řadě je obvodová stěna silnější a fasáda nepropustná. Takže ve výsledku vám mnohem víc vzduchu odejde netěstostni okna. Přes obvodovou stěnu odejde zanedbatelné minimum. Proč myslíte, že se u pasivních domů dělá tlaková zkouška?

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 24 lis 2015, 01:54
od Starosta
Záleží, jak to máte utěsněné, ale rozhodně není cílem větrat netěsnostmi.

...projde tak 80% přes dveře (neupravené) a okno...

Těch 80% máte odhad, nebo je to změřené? V jaké stavbě, jaké neupravené dveře máte na mysli?
Přijde mi, že zbytečně předpokládáte a házíte čísly ...a potom z toho padají pojmy jako 21% celkové plochy, fasáda nepropustná, netěsnosti okna, tlaková zkouška v EPD...

Voda má přibližně 1000x větší hustotu, takže tam, kde voda prochází rychlostí 0,001m/s projde vzduch rychlostí 1m/s.

Tohle by možná platilo, kdyby Vám ve zdi chybělo pár cihel a zabývali bychom se prouděním o záplavách, ne infiltrací vzduchu v běžném domě.

Takže proč "vyhazovat" za padací prahy, větrací zárubně apod?
Protože chceme účinně větrat a mít (relativní) ticho.

Už se Vám někdy doma při průvanu hůř otevíraly "přicucnuté" dveře? Chtěl byste to tak mít pořád kvůli rozdílu tlaků, co udělá VZT?
Já tedy ne.

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 24 lis 2015, 17:42
od anonym
Starosta: OK dejte zadání např. konkrétní místnosti ve Vašem domu. Stačí vědět součinitel spárové průvzdušnosti oken a dveří místnosti, jejich rozměr a přetlak, jaký považujete v místnosti za přípustný a můžeme počítat přesně. Myslím, že se k podobným číslům, které jsem psal dobereme. Zvláště vnitřní dveře nejsou nijak těsné, možná právě proto, že to není žádoucí.

No a pokud jde o prostup vzduchu stavebními konstrukcemi. Vyjděme třeba z toho, že o patro výše máte souvislou vrstvu vody vysokou 200mm. Řekněme, že tou plochou 3x4m proteče pouhý 1l/s vody (v praxi to bude mnohem víc, ale takto se doufám nebudete přít). Takže při tlaku 2000Pa (=200mm vodního sloupce) nám bude voda protékat rychlostí 8.10^5m/s (tedy 0,00008m/s). Z těchto hodnot lze snadno vypočítat součinitel odporu (Ksí), který bude obrovský (asi 570 milionů). A potom můžeme zpětně vypočítat, že při přetlaku 10Pa nám stejnou stavební konstrukcí proteče 7,5m3/h vzduchu. Pokud stejné podmínky vstáhnu na strop a 3 obvodové stěny (4. je venkovní a považuji ji za nepropustnou, podlahu taky), odečtu 2m2 na dveře, tak mi třemi stěnami a stropem proteče 22m3/h vzduchu, tedy skoro polovina toho co potřebuji.
Pokud chcete zpochybňovat, že plochou 3x4m při 2000Pa proteče 1l vody za sekundu, rád vám přijdu napustit do patra 20cm vody a můžete se přesvědčit :-). Jen tak na okraj, já to zažil, když jsme dělali střechu. Přišel déšť, vody na stropu nebyla ani souvislá vrstva (řekněme 0-1cm, tedy tlak pouhých cca 50Pa) a myslím, že se to tomu 1l/s blížilo i tak. Pokud máte k dispozici přesnou hodnotu Ksí pro vaše konstrukce, můžeme to spočítat přesně a myslím, že to vyjde mnohem víc.

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 24 lis 2015, 22:07
od Starosta
anonym: Myslím, že úspěšně plevelíme téma "ventilační dveře", takže se adminům omlouvám a zkusím reagovat stručně.
Tahle debata opravdu není o tom, jaká je spárová průvzdušnost mých oken a dveří.
Mám pocit, že vycházíte ze špatných předpokladů a zbytečně pak sypete další čísla.

Jestli je žádoucí mít vnitřní dveře těsné nebo ne nechám na ostatních čtenářích a vkusu.
Mně se třeba líbí, když jsou pokoje dle možností zvukově odděleny.

Srovnání 20cm vody na stropě a prostup vzduchu stěnou při běžném větrání asi nemá cenu srovnávat. (Mimochodem, mám monolitický betonový strop.)
Proč by jediná "venkovní" zeď měla být nepropustná a zbylé tři zdi propustit 22m3/h - to mi opravdu hlava nebere. U mě je vzduchotěsná vrstva vnitřní omítka a tu mají všechny stěny stejnou (ty vnitřní stěny mají omítku dokonce oboustranně).

Abych to uzavřel - protože si nemyslím, že by to bylo (nejen z mé strany) pro ostatní přínosné:

Pokud si myslíte, že polovina vzduchu při výměně projde zdí a zbytek proženete škvírou pode dveřmi, prosím.
Ale sám raději udělám nějaký prostup aspoň částečně zvuko-izolační a umožňující malou tlakovou ztrátu - a na "prostupy stěnou" se s dovolením při kalkulaci vykašlu.
Každý máme holt vlastní hlavu.

PS. Nevím, jak jste došel k tomuto - a ani to radši nechci vědět:
A potom můžeme zpětně vypočítat, že při přetlaku 10Pa nám stejnou stavební konstrukcí proteče 7,5m3/h vzduchu.

To by znamenalo průtok přes 2 litry vzduchu za vteřinu (7500/3600) metrem čtverečním (10 Pa = 10N / m2) při zatížení pouhý 1kg.
Vždyť je to s prominutím blbost.

Vraťme se prosím k ventilačním dveřím.

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 25 lis 2015, 10:21
od anonym
Starosta: Tak tedy jen pár heslovitých odpovědí:
Myslíte, že betonový monolit je vodotěsný a vzduchotěsný?
Netvrdím, že venkovní zeď je nepropustná, tvrdím, že ji považuji za nepropustnou, samosřejmě ve skutečnosti jí něco také projde, což je další (i když nepodstatný) argument proti padacím prahům.
Omítka není vzduchotěsná.
K těm 7,5m3/h jsem došel výpočtem, psát ho tu celý by bylo přiliš dlouhé, takže ve zkratce. Místní odpor závisí na dynamickém tlaku (tedy na hustotě média a čtverci rychlosti proudění) a na součiniteli místního odporu Ksí. Vyšel jsem z příkladu s vodou, kde jsem si průtok stanovil takový, který nelze zpochybnit (jak jsem psal, ve skutečnosti bude mnouhem větší). Při známé ploše spočítám snadno rychlost proudění (ta byla těch 0,00008m/s, tedy teoreticky by těch 20cm vody proteklo skrz za 29dní, pokud by byl udržován stále stejný tlak, to by ve skutečnosti taky asi proteklo dříve, že?). Vím tedy vše krom Ksí, takže mám rovnici o jedné neznámé a tu umím vypočítat, čímž to Ksí zjistím. Při známém Ksí a zvoleném tlaku 10Pa snadno vypočítám rychlost proudění vzduchu a protože mám plochu, snadno dospěju k těm 7,5m3/h, které nepovažuji za přesné, ale minimální jasně prokázané.
Co dodat? Někdo má neotřesitelnou víru, jiný umí počítat. Já doma žádné padací prahy ani mřížky ve dveřích nemám a nemám sebemenší problém. naprojektoval jsem desítky RD bez mřížek a nikdy si nikdo nestěžoval. Já tedy jasno mám, vy si kupte co chcete. Slibuji, že již dále nebudu "plevelit" toto téma.

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 25 lis 2015, 17:13
od Starosta
Dobrá, zkusím to tedy shrnout.

Omítku nepovažujete za vzduchotěsnou - inu dobrá, ve čtení o EPD jsem toho o ní našel dost, zřejmě nevědí, která bije...

Vycházíte z vody a aplikujete na vzduch. Vychází vám následující:
Představte si metrovou krychli s pohyblivým 100% těsným víkem, které samo o sobě váží pouhý 1kg. Vyndáte její dno a postavíte ji dostatečně velký kus vybourané omítnuté zdi a hrany krychle k tomu vzduchotěsně přilepíte.
Vy tvrdíte, že skrz zeď projdou za vteřinu 2 litry vzduchu a krychle se během méně než 10 minut vyprázdní, já tvrdím, že to je blbost - ať jste vyšel, z čeho jste vyšel.

Minimálně na tom se tedy neshodneme a děkuji.

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 27 úno 2016, 02:45
od BobTheBuilder
Nejaké novinky pre vetranie pri zatvorených dverách ? :idea:

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 27 úno 2016, 22:49
od Starosta
Byl jsem se podívat na ty CAG, ale neměli je tam...

Nakonec to možná dopadne na klasickou škvíru pode dveřmi, protože kvůli designu skončíme u jiného výrobce.
Uvažuju ale, že bych upravil podle tohoto konceptu ty "nevětravé" zárubně, abych se té škvíry pode dveřmi zbavil...

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 28 úno 2016, 15:31
od BobTheBuilder
Starosta píše:Byl jsem se podívat na ty CAG, ale neměli je tam....

Nemali v zmysle, že to už nevyrábajú ?

A čo tie plechové zárubne ? http://www.kooperativa-vod.cz/ocelove-z ... icke-domy/

Alebo spomínané priechodzie ventily ? http://www.elektrodesign.cz/web/cs/reku ... ve-ventily

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 28 úno 2016, 16:18
od Starosta
Ne, že by je už nevyráběli, ale neměli je na prodejně - nechali si tedy poslat vzorek, ale kdo ví, kdy dojde...
Plechové mě nelákají, raději bych stejné s dveřmi (obložky).
Průchozí ventily jsou na můj vkus moc drahé.

Re: ventilační dveře

PříspěvekNapsal: 24 srp 2017, 12:37
od ajak
Nějaké zkušenosti se zárubněmi CAG?

Je velká blbost použít zmiňované cag, které propouští vzduch nahoře, když mám přívodní ventily ve stropě?