Umístění přívodů a odtahů

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Luděk » 01 bře 2013, 10:45

Podle http://www.nilan.cz/index.php?option=co ... &Itemid=60
je umístění nahoře -> dole nejlepší prakticky pro všechny případy.
Jaký je na to váš názor? Konkrétně v případě, že vzduch jde přes pasivní RJ a dům má čistě podlahové vytápění.
Uživatelský avatar
Luděk
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 29
Registrován: 03 led 2013, 11:08

od JakeS » 08 říj 2015, 18:08

Umístění výustek mně taky dost vrtá hlavou, podklady od SFO viewtopic.php?f=18&t=1010&p=5013#p5013 mně to (jako obvykle :), ale díky za ně), narozdíl od jednoduchých obrázků Nilanu, neulehčily. Měl bych pár poznámek a dotazů do diskuze :
- tuší někdo jak je zde http://www.nilan.cz/nazorna-schemata/uc ... etrani.htm definovaná účinnost ? V případě přívodu studeného vzduchu podlahou a odtahu stropem - 130% čeho ?
- schémata jsou ve 2D - řekněme, že v rovině x,z. Bude mít velký vliv umístění (a vzájemné) výustek v ose y ?
- co definice teplý/studený vzduch ? Co když bude rozdíl teplot přívod-odtah "malý" (je třeba 1-2K málo ?), změní se výrazně obr 1-11 ? Řekl bych, že přinejmenším v případě pasivní rekuperace se může teplota přívodního vzduchu v průběhu roku dost měnit od "výrazně" od
studenějšího než v místnosti, až po teplejší. A co např. při zřejmě běžném řešení odtahu vzduchu z pobytových místností pod dveřmi, mísení třeba v chodbě a odtahu kuchyni/WC/koupelně ? Je to vzduch teplý, nebo studený (dle obr 1-11) ? V případě místnosti s přívodem to vypadá na obr.9, který není zrovna ideální
- "pěkný" obraz proudění nezávisle na teplotě ukazuje obr.8 s přívodem pod stropem, který bych rád v několika místnostech s výhodou využil (přívod stěnou z podhledu sousední místnost), co ale s definicí "místnost s menší výškou"
- a nakonec námět do diskuze pro ty nejlepší - má cenu tohle v RD řešit, nebo se na to vy...t a nafrkat to, jak to vyjde :lol: :x ?
Uživatelský avatar
JakeS
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 22 črc 2015, 14:48

od Návštěvník » 08 říj 2015, 23:29

JakeS píše:- tuší někdo jak je zde http://www.nilan.cz/nazorna-schemata/uc ... etrani.htm definovaná účinnost ?

Účinnost větrání je definovaná jako podíl koncentrace škodlivin v odtahu a koncentrace škodlivin v pobytové zóně. Kdysi se zavedla pro měření kvality vzduchu v interiéru jako určující koncentrace CO2.
Můžete si vzorec upravit jako
ppm (odtah)
ppm (pob. zóna)
Díval jsem se na animace a myslím, že jde především o názornost než o konkrétní výpočet. pobytová zóna bývá různě definovaná, obvykle je to prostor pro pobyt lidí v místnosti do výše 180 cm. 130% bude znamenat odvětrání prostoru v místnosti i nad nebo mimo pobytovou zónu.

Animace naznačují obecné principy. Je ale logické, že k zásadnějším projevům dojde u místností s vyšším stropem. Teorie zamíchají i další vlivy, jako jsou zdroje tepla, způsob využívání místností. V rodinném domě by tyto modely celkem dobře seděly na ložnice, kde je klid, pobytová zóna je i vzhledem k běžným stropům max. v polovině místnosti (ležící osoby). Zároveň se v ložnici tráví značná část času z celkového pobytu v domě.
Návštěvník
 

od r1a2s3t4o5 » 09 říj 2015, 11:11

má cenu tohle v RD řešit, nebo se na to vy...t a nafrkat to, jak to vyjde :lol: :x ?

Nepovazujem sa za najlepsieho, ale k tomuto napisem svoje

Snazil som sa niekolko mesiacov studovat materialy k VZT. Stavbu realizujem svojpomocne a casu naviac som na studium velmi nemal. Takze dosiel cas na realizaciu aj ked som tomu vsetkemu velmi nerozumel.
Rozhodol som sa pre vsetky vyustky na strope (co mi predlzilo rozvody a kvoli tomu som zvysoval priemery) s tym ze vzduch spolu s CO2 bude vytlacovani spodkom dveri.
Asi bude cely system zbytocne zlozity, pretoze pocitam s CO2 cidlom a 2 zonami, ktore budem schopny prepinat... Klapky osadim, a po case uvidim ci mnou navrhnuty Nilan Eco bude fucat v kuse naplno ako sa vyhrazaju zastupcovia nilanu (aj ked niesu schopny mi zaslat ani primitivny vypocet [pravdepodobne su to monteri co potrebuju predavat hlavne tie drahe]) alebo nie.
Uživatelský avatar
r1a2s3t4o5
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2015, 08:50

od JakeS » 09 říj 2015, 11:13

viz. Návštěvník - to mě přivádí na myšlenku, že nevětrané objemy a lokální víry mě nemusí příliš trápit, pokud budou v místech, kde nepobývají osoby (to je formulace :lol: ). Naopak, zbytek místnosti se provětrá s menším objemem přivedeného vzduchu. Co na to odborníci ?

to: r1a2s3t4o5 - díky za info, jsem zatím v té první fázi, ale přichází první (no spíš několikátá) kocovina :x a chuť to taky nějak střelit. Dejte pak třeba prosím vědět, jak jste dopadl.
Uživatelský avatar
JakeS
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 20
Registrován: 22 črc 2015, 14:48

od Návštěvník » 30 lis 2016, 22:02

JakeS píše:viz. Návštěvník - to mě přivádí na myšlenku, že nevětrané objemy a lokální víry mě nemusí příliš trápit, pokud budou v místech, kde nepobývají osoby (to je formulace :lol: ). Naopak, zbytek místnosti se provětrá s menším objemem přivedeného vzduchu. Co na to odborníci ?

Pobyt osob a pobytová zóna je trochu rozdíl. Když budete mít až po krov otevřený prostor a špatně navržené pozice přívodů a odtahu vzduchu, může se stát, že někde pod střechou budete honit zcela zbytečně stovky kubíků vzduchu a stejně nevyvětráte.
Nevětrané prostory, víry atd. zase mohou působit kondenzace, vlhnutí a následné plesnivění rohů a dalších částí interiéru. Vzpomeňte na požadavky montáže ostění u střešních oken. To když podceníte, zapláčete nad výsledkem.
Obraz049.jpg
Návštěvník
 

od vojtech.kocian » 24 led 2017, 10:45

Zdravím všechny,

měl bych dotaz ohledně "přívodu a odvodu vzduchu" Co si myslíte o přívodu vzduchu/odvodu vzduchu ze stropu? Bude takto výměna vzduchu fungovat dostatečně? A co CO2 které je težší než O2? Jaká je optimální varianta...
Uživatelský avatar
vojtech.kocian
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 24 led 2017, 09:16

od Zohan » 24 led 2017, 12:05

Myslíte v rámci domu nebo jedné místnosti? Bude vzduch teplý nebo studený? Jaká bude rychlost proudění? To všechno potřebujete vědět a pak se dá dostat k teoreticky ideálnímu návrhu.Obecně se pro RD považuje za ideální přívod vzduchu do čistých místností od stropu a odtah u země mezerou pod dveřmi směrem ke špinavým místnostem (WC, koupelna). V rámci jedné místnosti - typicky kuchyňoobývák - se řeší obojí u stropu.
Zohan
 

od vojtech.kocian » 24 led 2017, 14:00

Ano, to je dobrá připomínka. Bohužel, neznám žádnou rychlost ani další parametry. Měla to být obecná otázka...je mi jasné že kolem toho souvisí čím dál tím více věcí.
Slyšel jsem totiž tuto variantu na veletrhu a to se mi moc nepozdávalo...dělají to obecně ve všech místnostech jak jsem se doptával firmy...
Přesně tak jak píšete se mi to více zamlouvá než touto variantou. Nejmenovaná firma mi to popisovala asi tak, že čerstvý vzduch vytlačit CO2 a ten bude odsán pryč.
A mi stále selským rozumem něco říká, že jak muže těžký vzduch rozmíchat čerstvý vzduch příváděný do místnosti...nebudu mít proste "dokonalou" výměnu vzduchu.
Další co mě zarazilo, že čidla na CO2 jsou umístěna ve výšce hlavy...což se mi zdá taky moc nerozumné...
Uživatelský avatar
vojtech.kocian
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 24 led 2017, 09:16

od Zohan » 09 úno 2017, 12:38

Jééžiš veletrh, to už tady dlouho nebylo :lol: Záleží na tom, na koho na stánku narazíte. Většinou to jsou obchoďáci, markeťáci a to je průšvih. Jejich cílem je prodat, ten plac na veletrhu jsou strašný pecky. Vystavovali jsme naposled asi před třema lety a to chtěli za m2 asi 2000 Kč, jenže skrytě započtou další poplatky za židle, světlo, vjezd, registraci, logo - nakonec z toho jsou 3000 Kč za m2. Malý stánek, k tomu pár lidí a jste tam za 100000 Kč ani nemrknete. Kdo to asi zaplatí? Kdo platí všechnu reklamu? Takže tlak na zákazníka musí být. Kdyby se raději dohodli, že nikam nepůjdou a ušetřený prachy dají lidem jako slevu, udělali by líp. To nemluvím o různých FINTÁCH. Věděli jste například, že nejlepší exponát není vybírán ze všech, ale jen z těch, které si to zaplatí? Věděli jste, že takový nejlepších a zlatých může být několik a věděli jste, že součtem zlatých, stříbrných a čestně uznalých je právě tolik, kolik je placených přihlášek?
Smutné je, že prakticky neexistuje žádná uznavaná nezávislá instituce, která by ocenila kvalitní výrobek. všechny certifikáty a uznání a ceny jsou vždy koupené, placené, hrazené. Říkejme tomu všelijak, ale vždy je ocenění vázáno na nějaké tu více, tu méně skryté ekonomické pozadí. Mluvím za obor vzduchotechniky, ale nedělám si iluze, že by to jinde bylo lepší. Budu rád, pokud mi někdo napíše nějaké opravdu nezávislé ocenění jakéhokoliv výrobku ve vzduchotechnice. Zkusme se podívat na certifikáty, ceny a medaile trochu podrobněji.Co jste kde objevili?
Zohan
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody