Foto ze vzduchotechnických vedení

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Radek Němec » 28 čer 2013, 09:45

Prosím všechny, kdo má doma vzduchotechniku, zkuste vyfotit vnitřek potrubí a zveřejnit. Bylo by dobré uvést materiál, zda se jedná o přívod nebo odtah a hlavně jak dlouho je v provozu (používán). Děkuji všem.
Radek Němec
 

od MIRAS » 28 čer 2013, 11:21

Při práci používáme inspekční kamery a záběrů mám k dispozici mnoho. Zde najdete http://youtu.be/GKnFWEHeEc4 záběry z přívodu do místností v domě, kde mají vzduchotechniku v provozu už cca 6 let. Ze záběrů je vidět, že potrubí je prakticky jako nové.

Druhé video http://youtu.be/f33PDGwkQL0 je ze stejného domu ale z odtahového potrubí. To je sice znatelně špinavější, ale tudy proudí vzduch z domu ven a nikdo jej již nedýchá.

Celý rozvod nebyl nikdy čištěn.
MIRAS
 

od mirek » 28 čer 2013, 20:27

Co je v prvnim videu za druhym kolenem? Neno to plisen?
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od MIRAS » 29 čer 2013, 00:38

mirek píše:Co je v prvnim videu za druhym kolenem? Neno to plisen?

Nikde žádná plíseň. Všimněte si vodorovné čáry uvnitř trubky. Tohle je většinou v trubkách už při montáži. Někde to leží ve skladu nebo na stavbě, zůstane v tom voda a trochu to orezne. Někdy taky uschne akryl a nebo se objevují kusy cihelného prachu a úlomky.. Nejvíc bordelu se dostane do trubek při montáži na stavbě. Málokdo trubky poctivě zaslepuje. Jiným řemeslům je to jedno a klidně vedle potrubí vysekají šlic pro elektriku. Že je to všechno v trubkách, to není jejich věc.
Kamera je hodně citlivá a někdy smítko z centimetrové vzdálenosti vypadá obrovské. Skutečně jsem už viděl kilometry potrubí a v rodinných domech to je v pohodě. Kdyby někdo odstěhoval sporák a podíval se za něj, to by se divil. Jinak každá lepší vzduchařská firma by kameru měla mít, a měla by i pořídit pár snímků, než si nechá za dílo zaplatit. Jenže u nás se dívá jen na cenu a tu dokáží stlačit fušaři. I ta kamera něco stojí a když je tlak na co nejlevnější montáž, tak se na to nevydělá.
MIRAS
 

od mirek » 29 čer 2013, 08:08

Bez názvu.png
Konkretne jsem mel na mysli toto - to prece zrnko prachu neni.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od MIRAS » 29 čer 2013, 13:15

Opravdu žádná plíseň. To potrubí vede od stropu kolmo dolů do podlahy a dál pokračuje vodorovně v podlaze. Bylo vidět, jak se mi nedařilo projet to 90°koleno a několikrát jsem musel sondu potáhnout zpět a znovu zatlačit. Záběr není celý, ale dál byly kousky suchých nečistot ( naprosto evidentně stavebních). Také je vidět, jak sonda částečně uvolnila usazeniny a ty vylétly proudem ven. Problém spira je ten, že je obvykle mastný z výroby a stačí kousky polystyrénových kuliček, které se nalepí na mastný plech, k tomu trochu červeného stavebního prachu a ty někdy ulpí. To je přesně to, co jste označil. Podobné kuličky slepené prachem jsme našli na více místech při revizi celého potrubí. Nabízíme i čištění, ale tady to bylo zbytečné.
MIRAS
 

od Pedro » 30 čer 2013, 10:55

Když se podíváte na obrázek vedle texu, bude to zřejmě kus protlačeného akrylu. Je tam vidět i otisknutý závit. Záběrů se dělá víc, z jednoho se takhle soudit nedá.
zpotrubi.png

Já bych ještě podotkl, že ze snímků je vidět "levnější" provedení vzduchotechniky.
Pedro
 

od Radek Němec » 30 čer 2013, 23:16

Koukám, že pan Diviš argumenty neunesl http://forum.tzb-info.cz/120797-invente ... rekuperace
Bohužel reaguje přesně v duchu úrovně pana Kociny... Asi nemá ani smysl reagovat.
Radek Němec
 

od kybos » 08 črc 2013, 19:04

Vzduchovod odpadního vzduchu z koupelny po deseti letech bez čištění. Průměr 100mm průtok 30-70m3/hod.
Vzduchovod odpadního vzduchu P7090025.JPG
Uživatelský avatar
kybos
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 62
Registrován: 22 úno 2012, 10:18

od Leon » 08 črc 2013, 23:39

Tenhle obrázek se dá dohledat na netu http://forum.living.cz/viewtopic.php?f=144&p=2655947
Může to být cokoliv. Třeba odtah vytápění od krbu. Tomu by i odpovídal druh Alu trubky. Tohle je pro vzduchotechniku zcela nevhodný druh vedení.
Další diskuze, kde si tento obrázek přisvojují diskutující.
http://forum.tzb-info.cz/109167-vzduchovody
Leon
 

od kybos » 09 črc 2013, 10:07

Leon píše:Může to být cokoliv. Třeba odtah vytápění od krbu. Tomu by i odpovídal druh Alu trubky. Tohle je pro vzduchotechniku zcela nevhodný druh vedení.


Já bych to až tak nezlehčoval. Jednak je nutno si uvědomit, že ten odtah montovala "odborná" firma před čtrnácti lety a jednak jako autor fotografie vím, kam jsem objektivem mířil ;) . Je samozřejmé, že za téměř tři pětiletky udělala vzduchotechnika jisté pokroky a dnes jsou v nabídce vhodnější materiály k realizaci vzduchovodů ale to nic nemění na množství prachu, který jimi musí projít, není-li filtrace realizována přímo v místě odsávání.
Uživatelský avatar
kybos
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 62
Registrován: 22 úno 2012, 10:18

od MIRAS » 09 črc 2013, 10:51

kybos píše:..ale to nic nemění na množství prachu, který jimi musí projít, není-li filtrace realizována přímo v místě odsávání.

Dokonce hodně uživatelů má více zašpiněné filtry na odtahu z místností než na sání čerstvého vzduchu.
Kybos má pravdu s prachem - ale ta firma by měla i před třemi pětiletkami vědět, že dělat vedení z alufexu bude lapač na prach. Aluflex je i velmi křehký a jeho čištění je dost problematické. Dá se použít místo atypických kolen, ale musí se počítat s tím, že má tyto nedostatky. Rozhodně ne někam do nepřístupných podhledů atd. To ostatně platí pro všechny hadice, co nedrží tvar a nemají hladké vnitřní stěny.
MIRAS
 

od kybos » 09 črc 2013, 11:06

V tomto případě jsem při realizaci přivřel oko, neboť se jedná o atypické cca půlmetrové koleno mezi rekuperační jednotkou a odsávacím místem nad sprchovým koutem, které musí být navíc do určité míry pružné aby se dalo pohnout s rekuperační jednotkou při čištění výměníku.
Uživatelský avatar
kybos
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 62
Registrován: 22 úno 2012, 10:18


Zpět na Vzduchotechnické rozvody

cron