Výfuk na střechu nebo do fasády

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Jan Bezouška » 03 zář 2013, 09:30

Prosím o radu,v projektu mám navržen výuk z RJ na střechu. Instalační firma mě varuje, že to není dobře. Bude se muset dělat odvod kondenzátu. Oni navrhují udělat prostup stěnou,kde je dost místa a dát výfuk do boční obvodové stěny. Případný kondenzát se údajně tvoří až ke konci potrubí a steče ven. Co tedy je lepší?
PS- Zkoušel jsem tady hledání, ale moc se mi nedařilo.
Jan Bezouška
 

od Laďa Jaskva » 03 zář 2013, 17:05

Dobrý den. Údajný kondenzát se tvoří na místech, kde je teplota rosného bodu. Čili nemusí to být na konci potrubí. Z tohoto pohledu je fuk, jestli budete vyfukovat kolmo vzhůru, nebo vodorovně. Já bych to namířil kolmo vzhůru a instaloval odvod kondenzátu. Odkapávání kondenzátu z výfukové trubky na stěnu bych si teda neudělal ani náhodou. Stejně u rekuperace musíte mít odvod kondenzátu, čili kde bude problém ? Akorát to chce na horní straně kryt, čili stříšku, aby tam nepršelo. To byste musel mít větší hadičku na kondenzát.
S pozdravem Laďa
Uživatelský avatar
Laďa Jaskva
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 119
Registrován: 01 dub 2012, 09:03

od Jan Bezouška » 04 zář 2013, 08:21

Laďa Jaskva píše:Odkapávání kondenzátu z výfukové trubky na stěnu bych si teda neudělal ani náhodou.

Děkuji za radu. Já jsem měl podobný argument. Z realizační firmy mi ale tvrdí, že výfukové potrubí je zaizolované a ke kondenzaci dochází až na rozhraní venkovního a vyfukovaného vzduchu. Zmiňovaný rosný bod je právě až tam. Když je potrubí výfuku spádované hlavně na konci směrem ven může vytékat ven přes okapní lištu, na zeď neteče nic. Kondenzátu není prý mnoho.
Jan Bezouška
 

od Laďa Jaskva » 04 zář 2013, 15:11

Jan Bezouška píše:
Laďa Jaskva píše:Odkapávání kondenzátu z výfukové trubky na stěnu bych si teda neudělal ani náhodou.

Děkuji za radu. Já jsem měl podobný argument. Z realizační firmy mi ale tvrdí, že výfukové potrubí je zaizolované a ke kondenzaci dochází až na rozhraní venkovního a vyfukovaného vzduchu. Zmiňovaný rosný bod je právě až tam. Když je potrubí výfuku spádované hlavně na konci směrem ven může vytékat ven přes okapní lištu, na zeď neteče nic. Kondenzátu není prý mnoho.


Dobrý den. Kolik vody zkondenzuje závisí na několika faktorech, z nichž nejpodstatnější je obsah vodní páry ve vyfukovaném vzduchu. Největší část vodní páry zkondenzuje právě ve výměníku v rekuperaci. Ale nelze univerzálně říci, že kondenzaci dojde až na konci potrubí. Ke kondenzaci dojde přesně na místě, kde bude teplota rosného bodu odpovídající RV toho vyfukovaného vzduchu. Jelikož ale vzduch proudí, jelikož se teplota exteriérového vzduchu mění a jelikož je to všechno pořád v nějakém pohybu, tak se zákonitě mění i místo, kde je teplota rosného bodu. Tam kondenzace začne a jelikož je vzduch v pohybu ven, tak se dokončí někde na konci potrubí, nebo i mimo potrubí.
Že by na zeď neteklo nic ? To by ta trubka musela být 10 cm nad zemí. Jinak zákon namazaného talíře říká, že zrovna, když bude kapat kondenzát, tak bude foukat vítr proti stěně. A to bude ten kondenzát ze 100 % celý na stěně. Takový krásný, mokrý flek. :lol:
S pozdravem Laďa
Uživatelský avatar
Laďa Jaskva
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 119
Registrován: 01 dub 2012, 09:03


Zpět na Vzduchotechnické rozvody