Rozvod vzduchotechniky + krb. vložka

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od miro » 08 lis 2013, 10:48

zdravim,

co tak pouzit akumulacny kamna +1t (napr mastenec)
2h zatopit, a potom nechat neplo postupne vyzarovat
miro
 

od jarda » 08 lis 2013, 13:28

KorDa píše:Zkuste si přečíst tento článek, zejména o cirkulaci teplého vzduchu domem. http://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni ... -vzduchem/

Proto je vhodné využít pro to stavěné větrací jednotky (nejlépe s rekuperací) pro teplovzdušné vytápění, kde cirkulační vzduch je filtrován
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od vinar » 13 led 2015, 07:27

Dobrý den,
dostal jsem se po čase k této diskuzi - můžete mi říct, jak to dopadlo? Realizoval jste odtah nad krbovými kamny, nebo dělal jiná opatření (cirkulace)? Díky, vinař

Ferin píše:Rád bych navázal na tazatele obdobným dotazem.
Otázka:
Je smysluplný dělat nad krbovými kamny odsávání rekuperace? Byly by tak v daném prostoru dva odtahy (1x obývák a 1x kuchyň) a pravděpodobně 2 výdechy (oba obývák). Myšlenka je využít teplo z krbu v rekup. výměníku, ale především tak omezit možné přehřívání prostoru.

(Úplně původní idea byla odtah v době, kdy by se kamna nepoužívala, zavírat, ale to by údajně narušovalo vyladění výměny vzduchu.)

Předem díky za reakce.
vinar
 

od Ferin » 13 led 2015, 12:36

Dobrý den,
dům je zatím ve výstavbě, zatím plánuju dát nad krb naopak výústek vzduchu.
Zdravím.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od r1a2s3t4o5 » 15 led 2015, 23:11

Zdravim,
ja som planoval trvaly odtah nad krbom, co u mna znamena skrat na sirku miestnosti, ale aspon nieco by to pobralo. Trochu ste ma zneistil. Preco vyfuk?
Uživatelský avatar
r1a2s3t4o5
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2015, 08:50

od Ferin » 15 led 2015, 23:46

Počítám, že vyfukovanej vzduch bude krb ochlazovat a zároveň bude tlačit vzduch od krbu dál, včetně dalších místností.
Ohledně nasávání mi tu bylo řečeno, že by mohlo dojít k poškození jednotky.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od r1a2s3t4o5 » 16 led 2015, 09:00

Pokial.sa.bude jednatbo klasicky teplovzdusny krb, tak to riziko poskodenia tam urcite je. U mna bude krb, stubben kessel uzavrety do obistavby z vnutornym hypokausto pre sedacku a tak sa ten 300℃ vzduch von nedostane. Bude sa jednat o vzduch nahriaty konvekciou. Odsavany vzduch bude dalej zmiesavany, takze sa dalej este ochladi.
Uživatelský avatar
r1a2s3t4o5
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2015, 08:50

od Mathilda » 16 led 2015, 11:17

Pro většinu jednotek jsou limitní teploty 40-45 °C. Vyšší teploty by na výměník (zejména plastový) jít neměly. Něco jiného je aktivní rekuperace, kde teploty kondenzátoru překračují 50°C nebo různé druhy ohřívačů, kde teplota koresponduje s teplotou topné vody a teplotnímu spádu.
Osobně bych se odtahu u krbu bál z jiného důvodu. Jedná se zejména o vytvářený podtlak, který je po krb nežádoucí a nebezpečný. Místnost s krbem by vždy měla být navrhována mírně přetlaková. Odtah může způsobovat i nežádoucí šíření zápachu a to zejména u kuchyňoobýváku.
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39

od Ferin » 16 led 2015, 14:28

I proto se kloním raději k tomu přívodu.
Nicméně:
a) krb (dvířka) by měl bát vzduchotěsný,
b) při "předpisové" realizaci by to mělo být tak, že se při otevření dvířek nucená ventilace sama zastaví. Například v Německu to ani jinak být nesmí.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od r1a2s3t4o5 » 21 led 2015, 14:48

Moj navrh som upravil tak, ze teraz je nad krbom privod a pocitam ze tam dam dyzu, ktora ten teply vzduch fukne do priestoru jedalne co je za obyvackou.

Ak mozem poprosit, dajte mi vediet co si o tom myslite:
http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=21&t=1444
Uživatelský avatar
r1a2s3t4o5
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2015, 08:50

od Deny » 09 úno 2017, 18:08

Zdravím, když už se tu hezky bavíte o krbových vložkách. Potřeboval bych poradit. Mám v plánu si jednu zavést u sebe doma, akorát nevím jakou. Kterou z těchto: https://www.levnekrby.cz/katalog/krbove-vlozky-teplovzdusne-2/krbove-vlozky-abx-3508 byste mi doporučili?? Budu vděčný za každou odpověď :))
Deny
 

Předchozí

Zpět na Vzduchotechnické rozvody