Izolace přívodu VZT

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Pokemon » 06 pro 2013, 17:14

Zdravím,
narazil jsem na další naprosto nepochopitelně opominutý detail - izolování přívodu VZT k rekuperační jednotce.
Tímto potrubím naprosto běžně trvale proudí vzduch teploty -15 °C, a přitom ho běžně vzduchaři izolují dvoucentimetrovou fuseklí , nebo třícentimetrovou rohoží.
Když po nich chci izolaci silnější, alespoň 5 cm, říkají, že něco takového nikdy nedělali.
Navíc na přívodní spiro stejně nasadí flex rouru opět s dvoucentimetrovou fuseklí...

Dává tohle někomu smysl? Obalit dům třiceti centimetry polystyrenu, a pak do něj vpustit mráz a zaizolovat ho dvěma centimetry??
U mně má přívod ze severní fasády obalovou plochu 2,5m2, takže nic zanedbatelného. Ať mi nikdo netvrdí, že ve vytopené místnosti nebude na takto zaizolovaném potrubí rosný bod.
Nerozumím, nechápu souvislosti...
Uživatelský avatar
Pokemon
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 bře 2011, 12:14

od KorDa » 06 pro 2013, 17:29

Pokud někdo opomene tento detail, udělá chybu. To není standard. Správný přívod se izoluje cca 20 mm kaučukovou izolací a následně cca 50 mm minerální vatou. Lze použít i nenasákavá vedení z EPP a zvolit tloušťku izolací dle odpovídajících parametrů. Velmi často se skloňují účinnosti jednotek kolem 95 % i více. V takovém případě se musí stejně silně izolovat i výfuk. Dobrá je i izolace přívodu. Pasivní jednotku člověk snadno časem vymění za lepší aktivní s chlazením, ale rozvodná soustava je napořád.
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47

od BobTheBuilder » 06 pro 2013, 17:45

Pokemon píše:Zdravím, narazil jsem na další naprosto nepochopitelně opominutý detail - izolování přívodu VZT k rekuperační jednotce.

Nemyslím že je to opomenutý detail, je tu na toto téma mnoho diskusií.
Všetky názory odborníkov zhrnul vyššie KorDa.
Ak to montážnici VZT nevedia, resp. ich to udivuje, je minimálne na zamyslenie :!: ich odborná spôsobilosť :(
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od Pokemon » 09 pro 2013, 12:23

Že by se někdo někdy zabýval izolací sonoflexu (kromě hození do vaty nad stropem), o tom jsem ještě nikde nikdy nečetl...

Jestliže "odborníci" (tedy firmy na VZT, které jsem poptal) nikdy více neizolovali a ani projektant nevidí v 3cm izolaci problém, tak mi to jako poněkud opomíjený detail připadá...
Uživatelský avatar
Pokemon
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 bře 2011, 12:14

od BobTheBuilder » 09 pro 2013, 12:55

Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od Pokemon » 09 pro 2013, 15:26

Všechna tato vlákna jsem četl, v těch dvou dole není o tloušťce zateplení ani písmeno.
Jediné smysluplné vlákno zde vyplodil Leon+Pedro, od leona dokonce vložena skvělá výpočetní tabulka z TZB. Po dosazení naprosto kritických hodnot (nechci připustit kondenzaci nikdy), tedy vnější vzduch -20°C, vnitřní 22°C, RV uvnitř 65%, vychází doporučená tloušťka izolace trubky 230 mm.

Ale ono už z toho možného teplotního gradientu přes 40°C je od oka zřejmé, že k zabránění kondenzace nemůže stačit zmiňovaných 10 cm izolace...Tak babo raď..:-(
Uživatelský avatar
Pokemon
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 bře 2011, 12:14

od BobTheBuilder » 09 pro 2013, 15:54

Pokemon píše:.... vychází doporučená tloušťka izolace trubky 230 mm.

Ale ono už z toho možného teplotního gradientu přes 40°C je od oka zřejmé, že k zabránění kondenzace nemůže stačit zmiňovaných 10 cm izolace...

Kde sa zmieňovalo 10 cm ?
Akú dĺžku má sanie z exteriéru do RJ ?
Je problém pre istotu to zaizolovať hrubšou vrstvou ? Trebárs aj 250 mm ?
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od Pokemon » 09 pro 2013, 17:28

Ta délka přívodu je cca 4m. 250mm izolace na 160mm trubce, to dá válec o průměru skoro třičtvrtě metru. To už se mi pod strop nevejde, roura by musela jít čtvrt metru pod stropem, což nejde. (roura jde průrazem mezi dvěma ŽB věnci, které svírají trámový strop...)
Nikde a nikdy jsem ovšem nečetl, že by to někdo izoloval vrstvou 250 mm, Pedro v odkazovaném vlákně psal o 10 ti cm...
V republice jsou tisíce uživatelů RJ, ale o izolaci přívodů se hovoří v teoretické rovině, pak že to není opomíjený detail...
Přívod mi jde tuším 16 cm pod stropem, takže 16 cm by se tam mělo vlézt...Bylo by ale fajn, kdyby to odkýval někdo z praxe, dobrat se k tomu touto metodou je hodně amatérské...
Uživatelský avatar
Pokemon
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 bře 2011, 12:14

od Vanis » 09 pro 2013, 20:31

Pokemon píše:Ta délka přívodu je cca 4m. 250mm izolace na 160mm trubce, to dá válec o průměru skoro třičtvrtě metru. To už se mi pod strop nevejde, roura by musela jít čtvrt metru pod stropem, což nejde. (roura jde průrazem mezi dvěma ŽB věnci, které svírají trámový strop...)
Nikde a nikdy jsem ovšem nečetl, že by to někdo izoloval vrstvou 250 mm, Pedro v odkazovaném vlákně psal o 10 ti cm...
V republice jsou tisíce uživatelů RJ, ale o izolaci přívodů se hovoří v teoretické rovině, pak že to není opomíjený detail...
Přívod mi jde tuším 16 cm pod stropem, takže 16 cm by se tam mělo vlézt...Bylo by ale fajn, kdyby to odkýval někdo z praxe, dobrat se k tomu touto metodou je hodně amatérské...



Ano, mohu potvrdit. Právě jsem ve stádiu projektu a nechám se jejdělat u oblíbené značky aktivních rekuperačních jednotek a na sání a odtah mi projektant navrhuje 5 cm a na přívodu 2,5 cm v minerálu. Prý je to dostatečné a praxí ověřené řešení na XX realizacích. Mno, fungovat to asi bude, ale proč si degradovat účinnost, když ta jednotka stojí takový balík ...
Na druhou stranu nějakých 20 cm a více je druhý extrém (bavím se o vedení ve vytápěném prostoru). Tak a teď jaké řešení je optimální a dostatečné ?
Uživatelský avatar
Vanis
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 04 pro 2013, 21:43

od Mathilda » 20 bře 2014, 12:54

Přikládám fotografii realizovaného přívodu. Jedná se o detail průchodu zdí a zakončení ve spodním dílu protidešťové žaluzie. Spiro je průměru 160 mmcelé kryté 20 mm nenasákavé kaučukové izolace typu K-Flex. Vstup do protikusu je 200 mm. Otvor stěnou je je 250 mm, mezera mezi kaučukovou izolací a zdí je vypěněna PUR pěnou /zelená studniční/.
detail prostupu.jpg
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39


Zpět na Vzduchotechnické rozvody