Materiál VZT a ionty

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od kutil... » 24 lis 2014, 19:58

Dobrý den,

rád bych zde vyprovokoval diskuzi o volbě materiálu VZT - plech, plast, hadice a to vzhledem k jejich působení na obsah iontů v transportovaném vzduchu.

Snažil jsem se hledat, avšak dohledal jsem pouze např. bakalářské práce či obecná vyjádření k problematice měření, jeho metodice, bytovému mikroklimatu obecně apod. Zjistil jsem, že problematika obsahu iontů je velmi seriozně zkoumána a uznávána, ale o VZT vždy jen obecná zmínka ve smyslu - jakékoliv vedení vzduchu potrubím či jeho úprava = snížení záporně nabitých (dobrých) iontů.
Hledal jsem i zde ale opět nic konkrétního.
Rád bych si v domě provedl rozvod a upřednostnil vhodnější materiál bez ohledu na jeho cenu.
Domnívám se, že i při snížení obsahu iontů vlivem VZT bude výsledný efekt nuceného větrání pozitivní (těkavé, látky CO2, radon atd.) jde mi o to, aby byl vzduch vedením "poškozen" co nejméně.

Děkuji za vaše poznatky, názory či odkazy
Uživatelský avatar
kutil...
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 24 lis 2014, 19:21


od Návštěvník » 25 lis 2014, 15:23

Mluví se o klimatizovaném vzduchu, když si přečtete závěr pdf. Nevím, jestli se přesně autor baví o vzduchotechnice nebo klimatizaci.
Návštěvník
 

od zumik » 25 lis 2014, 16:38

Moc jsem tedy nepochopil co přesně na VZT vlastně ty ionty odstraňuje, ale typoval bych, že primárně potrubí. Zde je pak důležité zdůraznit, že délka potrubí v administrativní budově (kde ty koncentrace pravděpodobně měřili) a v RD je někde úplně jinde, takže i koncentrace iontů bude úplně jiná. Silně pochybuji, že ty naměřené hodnoty byli měřeny v RD.
Druhá věc je taková, že v případě těsné budovy je přirozené větrání dost komplikované, je nutné otvírat a zavírat okna velmi často, aby tam byl kvalitní vzduch, což je opravdu otravné a zvlášť v noci nereálné. Pak to skončí u trvale otevřené ventilace/mikroventilace, která stejně provětrává pokoj (budovu) velmi špatně. Takže je otázka jestli větrání pomocí VZT na tom ve vevýsledku není lépe než obyčejné větrání okny, které u těsného domu ve většině případů znamená nedostatečné větrání a tedy i malá koncentrace iontů.

Osobně bydlím v novém bytě, který je velmi těsný a větrání okny je opravdu otravné a nikdy bych si dům bez nuceného větrání nepostavil. Raději koupit ionizátor.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od x x x » 25 lis 2014, 19:27

Souhlas, nelze vytušit, co se srovnává.
x x x
 

od kutil... » 26 lis 2014, 00:10

Pokud mají záporné ionty tak krátkou "životnost", domnívám se, že nasávací mřížky, filtry, lopatky ventilátorů, tření v potrubích a vržení vzduchu v mém případě oproti laminátové podlaze a epoxidové stěrce neutralizují to málo, co v tom "městském" vzduchu ještě zbývá.
Zdůrazňuji, že to jsou pouze mé domněnky, avšak vyplývající ze závěrů viz. pdf. a také jiných zdrojů na které jsem narazil, ale nemají hlavičku VUT, což je některými automaticky ignorováno, přesto jsem jeden ze zdroj uvedl níže. Soudím také podle sebe, sám jsem podobná témata před ca. 5-ti lety automaticky zavrhoval. Ale! Skepse je jedním z motorů poznání a zároveň brzda, záleží na povaze. Nyní vím a mám ověřeno, že podstatné věci se nedozvím z medií a už vůbec se neučí ve školách.

Budu se snažit najít možnosti, jak změřit aktuální stav u sebe doma. Po-té u někoho s VZT. Je jasné, že se k relevantnímu závěru "neprodiskutujeme". Je potřeba změřit a porovnat.
Udivuje mne, že je tato problematika na okraji zájmu viz. zmínka o pokusu s křečky. http://ionizace.blogspot.cz/2013/03/ion ... lanek.html
Ale opět, kde, jaký pokus, kdo jej dělal?
Dnes jsem načítal dostupné info o ionizátorech. Opět beznaděj. Další krám do baráku. Tyto zařízení bohužel produkují ozon jako vedlejší produkt. Dle prodejců, vše změřeno, výsledky dle norem atd. Dál už jen šťastný život. Běžný spotřebitel nemá šanci vliv ionizátoru objektivně posoudit. Není třeba, neboť marketing prodejců to již provedl. Toto se mi nelíbí a jsem na mrtvém bodě.

Stále doufám, že se najde někdo, kdo se tímto již prokousal, měření provedl apod.
Uživatelský avatar
kutil...
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 24 lis 2014, 19:21

od Návštěvník » 26 lis 2014, 13:00

Podle mě je to moc neuchopitelné téma. Ostatně co by šlo dělat? Čím situaci zlepšit, pokud je co zlepšovat.
Návštěvník
 

od zumik » 26 lis 2014, 21:36

Měl jsem za to, že ozón produkují čističky vzduchu a nikoliv ionizátor, ale hádám, že jste to nastudoval lépe než já.
Pokud mám/stavím těsný dům je dle mě situace jednoduchá. Nucené větrání je nutnost. Bez toho nedokážete objekt vyvětrat. U nedostatečně vyvětraného domu máte iontů také málo a navíc ještě znečištěný a vydýchaný vzduch.
Takže u těsných domů VZT rozhodně ANO.
Pokud chcete situaci ohledně záporných iontů řešit je situace dle mě taková, že na prvním místě je potřeba upravit použité materiály (volba barev, nábytku, podlah, atd.) a pak je tu druhá možnost, hybridní větrání a tedy odtah realizovat pomocí VZT a přívod vzduchu okny. Na provětrání objektu to je naprosto dostatečné. Žádné ionty se vám neztratí (nezničí, nebo co se to s nimi stane), ale komfort už není nic moc, ale pořád lepší než se spoléhat na okna. Toť můj názor.

Osobně budu stavět dům na venkově, používat se snažíme především přírodní materiály (co finance dovolí) a většinu času se stejně snažím trávit mimo dům. Největší problém je nakonec místo kde pracuji, které co se kvality vzduchu týče, nemám šanci ovlivnit.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od george_1 » 27 lis 2014, 09:04

Nj, ale jak zajistíte, aby jste neměl dům v podtlaku, při Vámi popisovaném provětrávání? Pokud plánujete komín a nějaká kamínka, tak to může být problém.

Taky jsem hledal spoustu informací o iontech atd. O funkci ionizátorů je na netu i dost vědeckých článků a diskuzí, je to tam samý vzoreček a z chemie jsem měl za 4(v období puberty mě přitahovaly jiné věci), takže mi to nicmoc neříká. Otázkou je kolik vzniká při tom onoho ozónu. Kupříkladu, když jsem hledal informace o "ionizátoru" do mé rekuperačky, výrobce tam udával hodnoty nižší, než kupříkladu vyzařuje TV. Jestliže jste hledal pečlivě, narazil jste asi i na toto http://www.enviros.cz/udrzitelna_vystav ... /CZ-Mz.pdf .

Ideální by bylo nějakým přístrojem toto změřit nezávisle ve více domech. Já bych do toho šel taky, zajímalo by mě to.
Uživatelský avatar
george_1
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 35
Registrován: 22 lis 2014, 14:46

od stepan » 21 kvě 2018, 23:33

Pokud to jeste nekoho zajima, bydlim v pasivnim dome a nechal jsem si zmerit ionty primo pracovniky statniho zdravotniho ustavu. Venku 900iontu na cm3, vevnitr 200, na vyustku VZT 130.
Pouzivam pozinkove kanaly. Ionizatoru je plno, ozon kvalitni netvori, pujdu se pustit do testovani.
stepan
 

od pbares » 05 bře 2019, 19:55

Nějaký posun ohledně iontů a rozvodů VZT ?
Hodně by mě to zajímalo, protože řeším jaké potrubí použít.
Jeden člověk mi říkal, že kvalitu vzduchu narušuje rychlé proudění kolem plastů tj. lopatky ventilátorů, potrubí, mřížky atd.
Myslím, že asi neměl na mysli přímo úbytek iontů, možná elektrostatický náboj, nebo tak ??
Uživatelský avatar
pbares
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 bře 2019, 19:42

od vladimir.foret » 09 bře 2019, 16:33

Podobnými úvahami jako vy jsem si v uplynulých dvou letech také prošel, a – pravda – připadal jsem si dost osaměle. Obecně se klade mimořádný důraz na energetické úspory, ale některé zdravotní aspekty jsou zcela opomíjené. Váš zájem o tuto problematiku mě proto potěšil. Sám jsem pátral po informacích pracně a dlouho. Ještě donedávna jsem pro náš dům s ohledem na iontové mikroklima preferoval řízené podtlakové větrání, ale neměl jsem dobrý pocit z přívodních prvků v oknech nebo obvodových stěnách kvůli riziku tepelných mostů a kondenzaci i kvůli problémům s provozem kamen na dřevo. Z mého laického průzkumu a konzultací s několika odborníky na zdravé prostředí staveb vyplynulo, že na koncentraci záporných iontů mají klíčový vliv především povrchové materiály v domě, které by měly být v maximální možné míře přírodní (uvedená laminátová podlaha proto není dobrá volba), dále pak dostatek slunečního světla a sálavé velkoplošné vytápění. Ideální jsou proto dřevěné podlahy, hliněné omítky, dřevěný nábytek, akumulační kamna (pec) na dřevo. Z toho, co jsem zjistil, vyplynulo, že racionální pohled zohledňující iontové mikroklima je takový, že rekuperace není v zásadě špatná, rozvody by měly být ale co nejkratší a větrání ideálně kaskádové, doporučuje se také rozvody uzemnit.

Dozvěděl jsem mimo jiné, že před časem proběhlo orientační měření ve dvou srovnatelných domech vybavených v obou případech větráním s rekuperací, z nichž jeden byl převážně z umělých materiálů, zatímco v druhém převažovaly přírodní materiály. Nejprve se změřilo množství iontů při vypnuté vzduchotechnice, poté se zapnula vzduchotechnika a provedlo se další měření za běžícího větrání. V „přírodním“ domě, kde byla hladina záporných iontů výrazně vyšší, se po spuštění vzduchotechniky jejich množství prakticky nezměnilo. U domu s velkým podílem umělých materiálů, kde bylo množství iontů dramaticky nízké, po spuštění vzduchotechniky naopak maličko vzrostlo. Šlo jen o orientační experiment, který neměl ambice exaktního měření, je ale určitým vodítkem.

Hodně iontů vzniká v otevřeném ohni. Málokdo si dá do domu otevřený krb, ale například obyčejné svíčky prý dokáží divy.

U umělých ionizátorů je kromě ozónu ještě jeden problém, na který jsem byl upozorněn. Jemné prachové částice, které člověk po vdechnutí do plic umí bez problémů zase vydechnout, se při používání ionizátoru shlukují do větších částic, které pak mají tendence se usazovat v plících. I když tedy prokazatelně vzroste množství negativních iontů v místnosti, výsledný vliv na zdravé prostředí tak není pozitivní.

Pokud byste měl zájem, můžu vás nasměřovat na odborníky, kteří se tímto tématem do hloubky zabývají.
Uživatelský avatar
vladimir.foret
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 6
Registrován: 11 dub 2018, 12:28

od jardako » 17 pro 2020, 07:24

Ano, prosím, nasměrujte.
Řeším podobný problém, rád bych snížil obsah radonu ve vzduchu, uvažuji o rekuperaci, ale manželka je proti, protože "poničí záporné ionty".
Neustálé větrání mi nepřijde efektivní, jednak jsou z toho tepelné ztráty, a jednak tu koncentraci radonu zas tak nesnižuje.
jardako
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody

cron