Stránka 11

Materiál VZT a ionty

PříspěvekNapsal: 24 lis 2014, 19:58
od kutil...
Dobrý den,

rád bych zde vyprovokoval diskuzi o volbě materiálu VZT - plech, plast, hadice a to vzhledem k jejich působení na obsah iontů v transportovaném vzduchu.

Snažil jsem se hledat, avšak dohledal jsem pouze např. bakalářské práce či obecná vyjádření k problematice měření, jeho metodice, bytovému mikroklimatu obecně apod. Zjistil jsem, že problematika obsahu iontů je velmi seriozně zkoumána a uznávána, ale o VZT vždy jen obecná zmínka ve smyslu - jakékoliv vedení vzduchu potrubím či jeho úprava = snížení záporně nabitých (dobrých) iontů.
Hledal jsem i zde ale opět nic konkrétního.
Rád bych si v domě provedl rozvod a upřednostnil vhodnější materiál bez ohledu na jeho cenu.
Domnívám se, že i při snížení obsahu iontů vlivem VZT bude výsledný efekt nuceného větrání pozitivní (těkavé, látky CO2, radon atd.) jde mi o to, aby byl vzduch vedením "poškozen" co nejméně.

Děkuji za vaše poznatky, názory či odkazy

Re: Materiál VZT a ionty

PříspěvekNapsal: 25 lis 2014, 14:24
od kutil...
Tak zřejmě to větrání ještě zvážím.
http://www.fce.vutbr.cz/veda/JUNIORSTAV ... dim_CL.pdf

Re: Materiál VZT a ionty

PříspěvekNapsal: 25 lis 2014, 15:23
od Návštěvník
Mluví se o klimatizovaném vzduchu, když si přečtete závěr pdf. Nevím, jestli se přesně autor baví o vzduchotechnice nebo klimatizaci.

Re: Materiál VZT a ionty

PříspěvekNapsal: 25 lis 2014, 16:38
od zumik
Moc jsem tedy nepochopil co přesně na VZT vlastně ty ionty odstraňuje, ale typoval bych, že primárně potrubí. Zde je pak důležité zdůraznit, že délka potrubí v administrativní budově (kde ty koncentrace pravděpodobně měřili) a v RD je někde úplně jinde, takže i koncentrace iontů bude úplně jiná. Silně pochybuji, že ty naměřené hodnoty byli měřeny v RD.
Druhá věc je taková, že v případě těsné budovy je přirozené větrání dost komplikované, je nutné otvírat a zavírat okna velmi často, aby tam byl kvalitní vzduch, což je opravdu otravné a zvlášť v noci nereálné. Pak to skončí u trvale otevřené ventilace/mikroventilace, která stejně provětrává pokoj (budovu) velmi špatně. Takže je otázka jestli větrání pomocí VZT na tom ve vevýsledku není lépe než obyčejné větrání okny, které u těsného domu ve většině případů znamená nedostatečné větrání a tedy i malá koncentrace iontů.

Osobně bydlím v novém bytě, který je velmi těsný a větrání okny je opravdu otravné a nikdy bych si dům bez nuceného větrání nepostavil. Raději koupit ionizátor.

Re: Materiál VZT a ionty

PříspěvekNapsal: 25 lis 2014, 19:27
od x x x
Souhlas, nelze vytušit, co se srovnává.

Re: Materiál VZT a ionty

PříspěvekNapsal: 26 lis 2014, 00:10
od kutil...
Pokud mají záporné ionty tak krátkou "životnost", domnívám se, že nasávací mřížky, filtry, lopatky ventilátorů, tření v potrubích a vržení vzduchu v mém případě oproti laminátové podlaze a epoxidové stěrce neutralizují to málo, co v tom "městském" vzduchu ještě zbývá.
Zdůrazňuji, že to jsou pouze mé domněnky, avšak vyplývající ze závěrů viz. pdf. a také jiných zdrojů na které jsem narazil, ale nemají hlavičku VUT, což je některými automaticky ignorováno, přesto jsem jeden ze zdroj uvedl níže. Soudím také podle sebe, sám jsem podobná témata před ca. 5-ti lety automaticky zavrhoval. Ale! Skepse je jedním z motorů poznání a zároveň brzda, záleží na povaze. Nyní vím a mám ověřeno, že podstatné věci se nedozvím z medií a už vůbec se neučí ve školách.

Budu se snažit najít možnosti, jak změřit aktuální stav u sebe doma. Po-té u někoho s VZT. Je jasné, že se k relevantnímu závěru "neprodiskutujeme". Je potřeba změřit a porovnat.
Udivuje mne, že je tato problematika na okraji zájmu viz. zmínka o pokusu s křečky. http://ionizace.blogspot.cz/2013/03/ion ... lanek.html
Ale opět, kde, jaký pokus, kdo jej dělal?
Dnes jsem načítal dostupné info o ionizátorech. Opět beznaděj. Další krám do baráku. Tyto zařízení bohužel produkují ozon jako vedlejší produkt. Dle prodejců, vše změřeno, výsledky dle norem atd. Dál už jen šťastný život. Běžný spotřebitel nemá šanci vliv ionizátoru objektivně posoudit. Není třeba, neboť marketing prodejců to již provedl. Toto se mi nelíbí a jsem na mrtvém bodě.

Stále doufám, že se najde někdo, kdo se tímto již prokousal, měření provedl apod.

Re: Materiál VZT a ionty

PříspěvekNapsal: 26 lis 2014, 13:00
od Návštěvník
Podle mě je to moc neuchopitelné téma. Ostatně co by šlo dělat? Čím situaci zlepšit, pokud je co zlepšovat.

Re: Materiál VZT a ionty

PříspěvekNapsal: 26 lis 2014, 21:36
od zumik
Měl jsem za to, že ozón produkují čističky vzduchu a nikoliv ionizátor, ale hádám, že jste to nastudoval lépe než já.
Pokud mám/stavím těsný dům je dle mě situace jednoduchá. Nucené větrání je nutnost. Bez toho nedokážete objekt vyvětrat. U nedostatečně vyvětraného domu máte iontů také málo a navíc ještě znečištěný a vydýchaný vzduch.
Takže u těsných domů VZT rozhodně ANO.
Pokud chcete situaci ohledně záporných iontů řešit je situace dle mě taková, že na prvním místě je potřeba upravit použité materiály (volba barev, nábytku, podlah, atd.) a pak je tu druhá možnost, hybridní větrání a tedy odtah realizovat pomocí VZT a přívod vzduchu okny. Na provětrání objektu to je naprosto dostatečné. Žádné ionty se vám neztratí (nezničí, nebo co se to s nimi stane), ale komfort už není nic moc, ale pořád lepší než se spoléhat na okna. Toť můj názor.

Osobně budu stavět dům na venkově, používat se snažíme především přírodní materiály (co finance dovolí) a většinu času se stejně snažím trávit mimo dům. Největší problém je nakonec místo kde pracuji, které co se kvality vzduchu týče, nemám šanci ovlivnit.

Re: Materiál VZT a ionty

PříspěvekNapsal: 27 lis 2014, 09:04
od george_1
Nj, ale jak zajistíte, aby jste neměl dům v podtlaku, při Vámi popisovaném provětrávání? Pokud plánujete komín a nějaká kamínka, tak to může být problém.

Taky jsem hledal spoustu informací o iontech atd. O funkci ionizátorů je na netu i dost vědeckých článků a diskuzí, je to tam samý vzoreček a z chemie jsem měl za 4(v období puberty mě přitahovaly jiné věci), takže mi to nicmoc neříká. Otázkou je kolik vzniká při tom onoho ozónu. Kupříkladu, když jsem hledal informace o "ionizátoru" do mé rekuperačky, výrobce tam udával hodnoty nižší, než kupříkladu vyzařuje TV. Jestliže jste hledal pečlivě, narazil jste asi i na toto http://www.enviros.cz/udrzitelna_vystav ... /CZ-Mz.pdf .

Ideální by bylo nějakým přístrojem toto změřit nezávisle ve více domech. Já bych do toho šel taky, zajímalo by mě to.

Re: Materiál VZT a ionty

PříspěvekNapsal: 21 kvě 2018, 23:33
od stepan
Pokud to jeste nekoho zajima, bydlim v pasivnim dome a nechal jsem si zmerit ionty primo pracovniky statniho zdravotniho ustavu. Venku 900iontu na cm3, vevnitr 200, na vyustku VZT 130.
Pouzivam pozinkove kanaly. Ionizatoru je plno, ozon kvalitni netvori, pujdu se pustit do testovani.

Re: Materiál VZT a ionty

PříspěvekNapsal: 05 bře 2019, 19:55
od pbares
Nějaký posun ohledně iontů a rozvodů VZT ?
Hodně by mě to zajímalo, protože řeším jaké potrubí použít.
Jeden člověk mi říkal, že kvalitu vzduchu narušuje rychlé proudění kolem plastů tj. lopatky ventilátorů, potrubí, mřížky atd.
Myslím, že asi neměl na mysli přímo úbytek iontů, možná elektrostatický náboj, nebo tak ??

Re: Materiál VZT a ionty

PříspěvekNapsal: 09 bře 2019, 16:33
od vladimir.foret
Podobnými úvahami jako vy jsem si v uplynulých dvou letech také prošel, a – pravda – připadal jsem si dost osaměle. Obecně se klade mimořádný důraz na energetické úspory, ale některé zdravotní aspekty jsou zcela opomíjené. Váš zájem o tuto problematiku mě proto potěšil. Sám jsem pátral po informacích pracně a dlouho. Ještě donedávna jsem pro náš dům s ohledem na iontové mikroklima preferoval řízené podtlakové větrání, ale neměl jsem dobrý pocit z přívodních prvků v oknech nebo obvodových stěnách kvůli riziku tepelných mostů a kondenzaci i kvůli problémům s provozem kamen na dřevo. Z mého laického průzkumu a konzultací s několika odborníky na zdravé prostředí staveb vyplynulo, že na koncentraci záporných iontů mají klíčový vliv především povrchové materiály v domě, které by měly být v maximální možné míře přírodní (uvedená laminátová podlaha proto není dobrá volba), dále pak dostatek slunečního světla a sálavé velkoplošné vytápění. Ideální jsou proto dřevěné podlahy, hliněné omítky, dřevěný nábytek, akumulační kamna (pec) na dřevo. Z toho, co jsem zjistil, vyplynulo, že racionální pohled zohledňující iontové mikroklima je takový, že rekuperace není v zásadě špatná, rozvody by měly být ale co nejkratší a větrání ideálně kaskádové, doporučuje se také rozvody uzemnit.

Dozvěděl jsem mimo jiné, že před časem proběhlo orientační měření ve dvou srovnatelných domech vybavených v obou případech větráním s rekuperací, z nichž jeden byl převážně z umělých materiálů, zatímco v druhém převažovaly přírodní materiály. Nejprve se změřilo množství iontů při vypnuté vzduchotechnice, poté se zapnula vzduchotechnika a provedlo se další měření za běžícího větrání. V „přírodním“ domě, kde byla hladina záporných iontů výrazně vyšší, se po spuštění vzduchotechniky jejich množství prakticky nezměnilo. U domu s velkým podílem umělých materiálů, kde bylo množství iontů dramaticky nízké, po spuštění vzduchotechniky naopak maličko vzrostlo. Šlo jen o orientační experiment, který neměl ambice exaktního měření, je ale určitým vodítkem.

Hodně iontů vzniká v otevřeném ohni. Málokdo si dá do domu otevřený krb, ale například obyčejné svíčky prý dokáží divy.

U umělých ionizátorů je kromě ozónu ještě jeden problém, na který jsem byl upozorněn. Jemné prachové částice, které člověk po vdechnutí do plic umí bez problémů zase vydechnout, se při používání ionizátoru shlukují do větších částic, které pak mají tendence se usazovat v plících. I když tedy prokazatelně vzroste množství negativních iontů v místnosti, výsledný vliv na zdravé prostředí tak není pozitivní.

Pokud byste měl zájem, můžu vás nasměřovat na odborníky, kteří se tímto tématem do hloubky zabývají.

Re: Materiál VZT a ionty

PříspěvekNapsal: 17 pro 2020, 07:24
od jardako
Ano, prosím, nasměrujte.
Řeším podobný problém, rád bych snížil obsah radonu ve vzduchu, uvažuji o rekuperaci, ale manželka je proti, protože "poničí záporné ionty".
Neustálé větrání mi nepřijde efektivní, jednak jsou z toho tepelné ztráty, a jednak tu koncentraci radonu zas tak nesnižuje.

Re: Materiál VZT a ionty

PříspěvekNapsal: 11 črc 2022, 11:49
od Návštěvník
Dobrý den,

na toto téma jsem teď poslouchal přednášku na kanále Přírodní bydlení s názvem "Rekuperace v rodinných domech" https://www.youtube.com/watch?v=CYxpUJLDHdo
Ve zkratkce je tam asi tolik, že se zdá, že ionty nejen zanikají, ale také vznikají i v interiéru, takže to víc ovlivňují použité materiály než vzduchotechnika.

Standa