Vzduchotechnika a klima do podkrovi

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od walkeer » 19 čer 2016, 20:39

Zdravim,

chystame se nas byt v podkrovi propojit se sousednim bytem a chtel bych nejak systemove vyresit nasledujici problemy:
1) levne topeni v zime
2) prijemne chlazeni v lete
3) privod cerstveho vzduchu do loznic


Ten treti bod je podstatny, protoze nyni se v loznicich vpodstate neda spat: budto mame zavrena okna -> v lete horko a spatny vzduch, nebo otevrena -> svetlo (okna mame primo nad hlavama) a hluk z ulice. Byt bude/je dobre izolovany (30cm vaty) a okna na jih budou v lete stinena (venkovni rolety).
Stavajici byt (leva polovina na pudorysu po zelene srafovani) je vybaven elektrickym kotlem s radiatory, kterym topime cca 2 dny v roce, kdyz je venku -20 a dale klimatizaci carrier (cca 3.5kW invertor), kterou topime a chladime po zbytek roku. Jsme otuzili, v zime mame v byte 18-19 stupnu a nevadi nam to.

mozne varianty, ktere me napadly:
1) samostatna vzduchotechnika s rekuperaci + oddlene klimatizace, at uz multisplit, nebo nekolik splitu samostatne

2) vzduchotechnika s rekuperaci a vnitrni cirkulaci, ve ktere bude vykonna kanalova klimatizacni jednotka

Prvni reseni je jakoby jednoduche a standardni, ale bude zrejme pomerne drahe, clovek co se na to byl podivat to odhadl na cca 120k za VZT + 150k za multisplit. Dale jako problem vidim to, ze pokud bude v kazdne nebo skoro kazde mistnosti (loznice L1, L2, L3 + hlavni mistnost) samostatna klimatizace, bude dochazet k rozdilu teplot a vlhkosti mezi mistnostmi, navic moje zkusenost s nasi klimatizaci je takova, ze jakmile zapnu chlazeni, tak chladi jakoby moc a jsem z toho nemocny.

Druhe reseni, alespon co jsem nacetl, by melo teploty a vlhkosti v byte naopak vyrovnavat a predpokladam, ze by to dokazalo chladit jen mirne tak, aby z toho clovek neonemocnel. Je mi jasne, ze druhe reseni potrebuje vetsi a dobre izolovane rozvody nez to prvni, aby dokazalo prenest potrebny vykon a ze nepujde nezavisle ridit teploty v byte, ale myslim si, ze by melo byt o dost levnejsi, protoze misto nekolika vnitrnich jednotek by byla jen jedna. Vnistrni cirkulace by se resila vicecestnym ventylem, nasel jsem primo k tomu urceny za dobrou cenu, ktery umoznuje plynulou regulaci mnostvi cersveho vzduchu ktery se primichava do systemu a to od 0-100%.
Druhe reseni bude urcite slozitejsi na rizeni, vesmes to ma dve reseni: pouzit kanalovou jednotku ktera umi nekolik zon, nebo si zony udelat svepomoci skrz servem rizene klaplky, ktere bych musel nejakym zpusobem ovladat. Bud necim existujicim, nebo bych si musel svepomoci naprogramovat nejake arduino za pouziti senzoru (jsem ajtak).

V obou pripadech zrejme musi mit rekuperace bypass, abych v lete mohl v noci byt chladit zadarmo venkovnim studenym vzduchem.

Rad bych, aby se pres den vytapela (chadila) zejmena hlavni mistnost, naopak v noci pouze loznice, kam v noci potrebuju privadet vetsi mnozstvi cersveho vzduchu.

Dotazy do plena:
1) jak byste to resili vy?
2) dava vam co pisu alespon trochu smysl, nebo jsem uplne mimo? Nejsem vzduchar, ale studoval jsem fyziku a neco malo jsem nacetl, predem se omouvam za neznalost
3) kdyz odhlednu od ceny, jake reseni je podle vas lepsi? jde mi celkovou pohodu v byte a aby to idealne fungovalo cele samo bez vyraznejsich zasahu
4) dokazali byste pripadne poradit nejake vhodne komponenty? pocitam s venkovni jednotkou cca 8-12kW
5) je bezne, ze rekuperace a klimatizace maji nejake otevrene API, aby se dali ovladat napr. pomoci arduina?
6) doporucite nejakou firmu z okoli Pahy, ktera by se to nebala zrealizovat?

Predem dekuji za jakekoli prinosne komentare

schema.jpg
Uživatelský avatar
walkeer
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 19 čer 2016, 20:07

od Zohan » 20 čer 2016, 00:24

Několik otázek.
Jaký potřebujete výkon chlazení?
Jaký myslíte, že je rozdíl mezi chladem z multi/splitu a z kanálové klimatizace?
S jakým množstvím venkovního letního nočního vzduchu, o jaké teplotě a vlhkosti a hlavně jaký výkon tohoto chlazení by-bassem očekáváte?
Máte představu o typu rozvodu, světlosti potrubí a izolaci?
Máte pro takový rozvod dostatek místa?
Zohan
 

od walkeer » 20 čer 2016, 08:30

1) o chlazeni az tak nejde, prioritni je topeni a jelikoz soucasny byt vytopi klima s vykonem 3,5kW, pocitam s vykonem cca 8-10kW, pro chlazeni maximalne polovinu, nechci mit doma prilis velkou zimu vuci venkovni teplote
2) moje zkusenost se split chlazenim je ta, ze to neumi chladit malo. I kdyz to je invertor, porad z toho fouka hodne studeny vzduch. U te kanalove si predstavuju, ze kdyz ji zapnu na maly vykon, treba 1kW, tak tim, ze pres to pujde relativne hodne vzduchu do celeho bytu, tak ze ta teplota bude jen o par stupnu nizsi, coz by melo stacit, pokud to takto pobezi cely den.
3-5) to netusim, pres den mnoho cerstveho vzduchu netrebA, ale v noci bych ho chtel do tech loznic docela hodne, treba aby se kazdou hodinu vymenil 1-2x. Vzduchar co se na to byl podivat rikal neco jako 300m3/hod a ze to nebude problem, hovoril o 125mm svetlosti rozvodu, pro topeni a chlazeni to bude muset byt vice, misto tam na to je, mame vysoke stropy a hlavne ta kanalova jednotka bude skoro uprostred bytu viz nakres
Uživatelský avatar
walkeer
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 19 čer 2016, 20:07

od walkeer » 20 čer 2016, 21:12

IJK: Dekuji za reakci, jen si nejsem jisty,ze se mi Vas prispevek podari desifrovat :) pokud ano, budu reagovat.

mezitim me napadlo, ze asi neni uplne jednoduche propojit rekuperaci s kanalovou klimatizaci tak, aby to nejak rozumne fungovalo. Nasel jsem toto: http://img.photobucket.com/albums/v493/ ... s/hrv1.jpg

Za predpokladu, ze v systemu budou na spravnych mistech zpetne klapky (aby vzduch proudil spravnym smerem), tak by to asi mohlo fiungovat.

Nejake napady/postrehy/kritika? Predem dekuji :)
Uživatelský avatar
walkeer
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 19 čer 2016, 20:07

od Zohan » 20 čer 2016, 23:59

Jestli jde o 1 kW plus mínus chladícího výkonu, stačí jednotka s aktivní rekuperací a nic víc bych neřešil. VPL15 hotovo všechno, co chcete. K tomu zirkonbox pro cirkulaci.

Na primární topení výše navrhovaný řešení ale není.

Dělali jsme už různý propojovačky klimatizací a ventilátorů, většinou je to průšvih. Když to zřídka skončí nějakým snesitelným kompromisem, mluví se o výhře. Topit vzduchem v bytě, v domě, to je taky šílenost. Vzduchu je potřeba díky malý tepelný kapacitě hodně. To pak fučí, že to v ložnici nikdo nechce. Regulovatelnost špatná. Potrubí jako v teplárně, zapomeňte na 300 kubíků, tím nepřenesete nic. Jak tu správně odkazuje IJK, cesta nevede k možnému zdárnému výsledku. Já nejsem ani pro topení klimatizací multisplitem, neexistuje v reálu bezhlučná. To je ten zásadní kámen nevyspání.
Jediným argumentem zůstává, že klima /TČ vzduch-vzduch/ je většinou za rozumný peníze a zprovozní to kdejaký plnič. Výsledek však investici odpovídá. Osobně bych takové řešení doma nechtěl a známému rozmluvil.
Zohan
 

od walkeer » 21 čer 2016, 00:35

IJK: presne nakresy a pod. bych spise chtel od nejake firmy az mi to bude realizovat, pokud takovou najdu, ale myslim ze tusim, kam mirite:

Cele to je o tom, kolik vzduchu tim protlacim a tim padem jaky vykon dokazu prenest. Koukal jsem ze tzv. vysokotlake kanalove jednotky umi davat i 300Pa pri docela slusnem prutoku vzduchu, coz by uz neco prenest mohlo, samozrejme cim silnejsi trubky pouziji, tim lepe. Ja se nakonec nebranim ani tomu, ze do te velke mistnosti umistim samostanou split klimu, ktera to bude dochlazovat/dohrivat. V jednotlivych pokojich samozrejme v mrazech budu mit primotopy, pod -20 klimatizace uz stejne netopi, takze pro extremni pripady to jisti primotop. Ja bych tou kanalovou klimatizaci rad pokryl vetsinu roku, kdy je potreba jen trochu topit nebo trochu chladit, je mi jasne ze kdyz bude venku sahara, ze mit doma 20 stupnu nebudu a ani bych nechtel, ale kdyz to bude pod 26, tak take dobry a to by 8kW kanalova jednotka + stavajici 3,5kW mohli zvladnout.

Je jasne ze bude hodne zalezet, jak se to te firme podari vymyslet a zrealizovat, zejmena aby mi ty vydechy nefoukali do obliceje a pod.

Jinak co jsem se koukal tak nektere kanalove jendotky skutecne umi "zony", ktere se nezavisle ovladaji skrz termostat, coz ja presne potrebuju: http://www.euro-klimatizace.cz/klimatiz ... dnotka.htm

mam 4 pokoje, 4 zony tedy akorat :) uplne nevim jak se toto bude kombinovat s tou rekuperaci a privodem cersveho vzduchu v noci, ale to bude mit urcite nejake reseni
Uživatelský avatar
walkeer
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 19 čer 2016, 20:07

od Zohan » 25 črc 2016, 23:35

walkeer píše:Cele to je o tom, kolik vzduchu tim protlacim a tim padem jaky vykon dokazu prenest. Koukal jsem ze tzv. vysokotlake kanalove jednotky umi davat i 300Pa pri docela slusnem prutoku vzduchu, coz by uz neco prenest mohlo

Zdaleka to není jen o tom. Když vezmete vysokotlaký kompresor, dá vám i malým šlauchem kubíků, že budou lítat věci oknem ven. Zásadní problém všech těchto topidel a větráků je jejich hlučnost. Co na tom, že teoreticky přenesete ledacos, když to bude dělat randál? Zásadním limitem je rychlost proudění. Doporučuje se pod 3 m/s, ale já bych radil raději pomalejší. Je potřeba vědět, co kde a jak má proudit, existují na to tabulky. Jestli chcete větrat a chladit a zaroveň tam taky bydlet, je rychlost proudění hodně důležitá.

walkeer píše:Jinak co jsem se koukal tak nektere kanalove jendotky skutecne umi "zony", ktere se nezavisle ovladaji skrz termostat
Tohle vůbec není do bytu. Slavné zóny při otevřených dveřích nebudou fungovat. Tlakové spínání v potrubí regulující vzduchový výkon není levné. Velká řešení nelze jen tak zmenšit a myslet si, že to bude fungovat stejně.
Zohan
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody

cron