rozvody v podkroví spiro x sonoflex x ?

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od mao » 05 říj 2016, 13:30

Zdravím, potřebuju udělat rozvody vzduchu pro podkroví (přízemí už mám). mám tam 2 místnosti pro odtah (koupelna, šatna) a 2 místnosti pro přívod vzduchu.

chci vést od rekuperační jednotky každou větev (odtah i přívod) ve 125mm potrubí, které se bude dělit 45 stupňovou odpočkou pro ty jednotlivé místnosti...vše vedeno ve 125mm. rozvody by měli vést pod kleštinami pod parozábranou, kde nad rozvody bude cca 32cm vaty isover uniroll profi 0,33. je lepší tyto rozvody vést ve spiro potrubí celé kompletně a nebo to vést v sonoflexu a dát pouze pozinkované odbočky a kolena pro průchod skrz sádrokarton do jednotlivých místností?

jedná se mi zhlediska přenosu možného hluku a zda stačí obyč. spiro i pro eventuelní tepelné ztráty potrubí?
složení dílů pro odtah směrem od RJ:

potrubí 4m, koleno 45 st. (potřebuju obejít půdní vlez), potrubí 3m, odbočka 45st. - jedna větev už pouze 2 m potrubí a koleno 90st. pro průchod přes sádrokarton, 2 větev 5m potrubí, koleno 90st. pro průchod přes sádrokarton

složení dílů pro přívod směrem od RJ:

potrubí 12m, odbočka 45 st., jedna větev potrubí 5m, koleno 90st. , druhá větev potrubí 3m, koleno 90st.

jinak v místnosti kde bude umístněna RJ se bude přívodní i odtahové potrubí dělit na napojení přízemí (ploché kanály v podlaze 205x60) a na podkroví.

díky za vaše zkušenosti a poznatky.
Uživatelský avatar
mao
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 06 srp 2015, 20:23

od nemo » 05 říj 2016, 15:29

Příliš mnoho neznámých, takže jen základy:
- odbočka 45°, proboha proč?
- tepelné ztráty? Pokud jsem to pochopil, tak potrubí vede pod tepelnou izolací, takže jaké tepelné ztráty, když máte v potrubí 20°C a okolo něj také 20°C. V případě, že budete chtít vzduchem dotápět, tak v potrubí sice bude vzduch teplejší, ale jednak rozdíl teplot nebude velký a jednak případné ztráty jsou do té místnosti, kterou chcete vytápět. Jinými slovy je jedno, jestli to teplo tam dostanete vzduchem nebo přes stěnu potrubí.
- hluk? Ano potrubí SonoXX (XX= flec, dec, vac... to je jedno) fungje jako tlumič hluku. Útlum hluku jednotky je však nutno řešit co nejblíže jednotky, takže celé trasy ze Sona jsou dobré na řešení tak zvaných přeslechů (šíření např. hovoru, zvuku televize a pod z místnosti do místnosti) a na zbytečné zvýšení tlakových ztrát. Při rychlostech obvyklých ve VZT RD ty ztráty nebudou dramatické, ale počítat se s nimi musí.

Moje doporučení: Spiro, odbočky 90° a Sono jen u jednotky. Pokud jste puntíčkář, tak si dejte cca 1m Sona i před každou vyústku.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od nemo » 06 říj 2016, 07:55

Odbočka 45° - to byla jen poznámka k tomu, že většina laiků řeší rozvody v RD jako pneudopravu. Ne, že by to vadilo, ale je to naprosto zbytečné.

Montážník samozřejmě doporučí Sono, protože je s ním o mnoho jednodušší práce. Žádné doměřování, žádné tvarovky (mimo odboček) a v podstatě ani závěsy nejsou potřeba.

Hluk. Vzduchovod je samozřejmě také zvukovodem, ale Sono (nejen) má jako tlumič hluku význam do délky max tak 2m, dál už jen zbytečně přidáváte odpor. Hluk stejně nikdy zcela neodstraníte.

Ventily. Proč ne, RD je na distribuci vzduchu nenáročný (relativně málo vzduchu do poměrně velké místnosti), takže máte spoustu možností a toto je jedna z nich.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od mao » 06 říj 2016, 09:54

teď to trochu nechápu s tou poznámkou o pneudopravě, atd....nevím co je teda výhodnější...kalhotový kus a rozdělit to?

právěže mi to ještě ten sonoflex doporučuje firma, které materiál prodává ve velkém a má vcelku slušný odběr...zabývá se tím, tak mě to trochu nahlodalo. ale taky musím říct, že co jsem četl tak třeba, že nejsou vhodné ploché kanály na rozvod vzduchotechniky jak plast tak pozink, zkrátka, tím, že je to ploché...já sám to tak mám řešení pro přízemí a vím o 2 lidech z okolí co to mají už v provozu, veškeré rozvody plochými kanály a funguje jim to bez sebemenších problémů....

jinak si to budu dělat sám a trocha víc práce ze spirem, napojením, uchycením ke kleštinám pomocí pásku či objímek, utěsnění páskami, atd. mě nevadí

když to vezmu....ploché plastové kanály do podlahy jsem měl položené celé trasy tzn. všechno za 1 den....potom ale řezání a měření polystyrenu k plochým kanálům, které šli i zešikma a potom na to ještě další vrstvu 30mm extruďáku lepenou na pěnu na ten polystyren, tak aby to bylo nad plochými kanály zpevněné a neprohýbalo se to byla daleko horší práce a časově mnohem náročnější.
Uživatelský avatar
mao
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 06 srp 2015, 20:23

od nemo » 06 říj 2016, 12:18

Pneudoprava: Je to úplně jedno, jak to uděláte, tlakové ztráty jsou +/- stejné. Schválně jsem si spočítal tlakovou ztrátu pro odbočku DN125-125-125 a průtoky 100-50-50m3/h. Takže pokud bude o 90°, bude její odpor 1,1Pa a pokud o 45°, odpor bude 0,998Pa. Rozdíl je tedy 0,1Pa a to je skutečně jen teoretická hodnota. Takže proto jsem v úvodu psal "proboha proč?" :-).

Ploché versus kruhové kanály: Ano, ploché potrubí má větší tlakovou ztrátu, ale pro průtok 100m3/h má DN125 ztrátu 0,8Pa/m a pro kanál 200x60 (stejný průřez) je to 1,2Pa/m. Jestli toho potrubí tam máte 10m, tak se to rozdíl 4Pa. Budete kvůli 4Pa dělat dojnásobně tlusté podlahy, aby se Vám do podlahy vešlo kruhové potrubí? Vše je kompromis a jde o to zvolit přijatelný kompromis.

Řešíme tu desetiny, maximálně jednotky Pa, to jsou čistě teoretické úvahy. Rozvody v RD mají obvykle celkovou ztrátu někde kolem 200Pa, takže řešit desetiny skutečně nemá smysl.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Mathilda » 06 říj 2016, 12:42

nemo píše:Ploché versus kruhové kanály: Ano, ploché potrubí má větší tlakovou ztrátu, ale pro průtok 100m3/h má DN125 ztrátu 0,8Pa/m a pro kanál 200x60 (stejný průřez) je to 1,2Pa/m.

Zde máte chybu. Plochý kanál 200 x 60 odpovídá průřezem při ekvivalentním přepočtu pouze DN92.
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39

od nemo » 06 říj 2016, 17:25

Mathilda: To není chyba, to je záměr. Bral jsem shodné skutečné průřezy, tedy stejnou rychlost v potrubí. Tím se právě projevila (byť ne nijak závratně) ta větší tlaková ztráta plochého potrubí. Šlo to to ukázat, že ploché potrubí (čtyřhranné s velkým poměrem stran) má větší tlakovou ztrátu, nebo chcete-li menší ekvivalentní průměr (ten však pro laika není tak názorný).
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16


Zpět na Vzduchotechnické rozvody