Konzultace rozvodů + jednotky

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od awakened » 17 lis 2016, 01:09

Dobrý den, poprosil bych o laskavou konzultaci rozvodů v novostavbě RD - dřevostavbě. Vkládám půdorys, jedná se tedy bohužel jen o mé překreslení návrhu/nástřelu z firmy, který byl k dispozici při ústní konzultaci, projekt zatím k dispozici není. Počítám, že jsem to pravděpodobně po paměti nepřekreslil zcela přesně, ale pro představu to snad bude stačit.

- vzhledem k otevřenému stropu velké místnosti (v nejvyšším místě je strop 4162mm, vyznačeno zelenou čarou) zřejmě navrhla firma přívodní rozvody v podlaze (obdélníkový průřez), odtahy jsou v SDK podhledu, v ostatních částech domu je strop již normální

- odtahy jsou znázorněny rovnou čarou, ve schématu firmy ale byly vyznačeny obloukem a měly by být provedeny z plastových trubek, které jsou na povrchu i uvnitř jako "harmonika" (uvnitř černé, zvenku zelené)

- RJ bude reálně umístěna v levém dolním rohu technické místnosti, nasávání/výfuk budou buď na fasádu sever (dole) nebo východ (vlevo)

Dotazy:
1. Je reálné či smysluplné řešit jako alternativu přívod vzduchu ze stropu, zejména co se týká velké místnosti s otevřeným stropem? (pozn. jsem nedůvěřivý vůči hranatým rozvodům)
2. Má smysl odvod vzduchu i ze spíže a šatny u ložnice?
3. Záleží na typu/průřezu odvodních trubek?
4. Je smysluplné dávat filtr na odvody vzduchu? (prevence znečištění odvodního potrubí, ale možná zátěž jednotky?)
5. Bez ohledu na výše uvedené uvažujeme jednotku Nilan VPL 15, bude na objekt dostačující?

Předem velmi děkuji za odpovědi.
Přílohy
rozvody.jpg
Uživatelský avatar
awakened
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 21 zář 2015, 12:50

od nemo » 21 lis 2016, 09:00

ad1.) Proč nedůvěřujete čtyřhrannému potrubí? Já osobně nedůvěřuji spíš vzduchotechnickým "kabelům" (= hadice malých průměrů).
ad2.) Do spíže bych odvod nedával, do šatny ano.
ad3.) Záleží. Obojí by se mělo volit tak, aby trasa měla rozumné tlakové ztráty. Samořejmě čím menší ztráty, tím lépe, ale na druhou stranu by se potrubí mělo zvětšovat jen do té míry, pokud je to smysluplné.
ad4.) Tak jako tak je filtr na odvodu v jednotce (kvůli rekuperátoru), pokud Vám jde o trasu mezi vyústkami a jednotkou, tak použití dalších filtrů nepovažuji za smysluplné.
ad5.) Pokud dá při konkrétní distribuci cca 300m3/h, tak postačí.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od awakened » 21 lis 2016, 12:18

nemo píše:ad1.) Proč nedůvěřujete čtyřhrannému potrubí? Já osobně nedůvěřuji spíš vzduchotechnickým "kabelům" (= hadice malých průměrů)


Zde na airfóru lze ohledně tohoto najít spoustu informací a získal jsem dojem, že obecně hranaté potrubí není doporučováno?

nemo píše:ad2.) Do spíže bych odvod nedával, do šatny ano.


Idea návrhu (firmy) byla taková, že odvod z kuchyně by byl hlavní a ze spíže nastavený třeba jen na 10m3. Měl jsem samozřejmě obavu, aby odvod ve spíži "nepřisával" pachy z kuchyně, jelikož s ní spíž přímo sousedí, ovšem bylo mi řečeno, že při správném nastavení objemů odtahovaného vzduchu toto nehrozí. Vy byste tedy ponechal přirozené větrání, např. přes mřížky?

Děkuji.
Uživatelský avatar
awakened
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 21 zář 2015, 12:50

od nemo » 21 lis 2016, 15:08

ad1) Já tedy "obecně" doporučím rozhodně spíš plechové čtyřhranné než hadici s průměrem 80mm. Ono sice čtyřhranné potrubí má při stejném průřezu o něco větší tlakové ztráty, ale ohebné potrubí malých průřezů je na tom hůř. Ale nikomu jeho názor neberu.

ad2) Záleží, co ve spíži hodláte mít. Kdysi spíž nahrazovala lednici a byl požadavek, aby byla co nechladnější. Protože nam měli celoročně 50kg sádla, uzené maso, pytel mouky a pod. Větrala se uzaviratelným "luftníkem" ven. Dnes je to spíš skladiště kompotů a okurek. Zpravidla už nejde o chlad. Jediné, co může dělat problém je, že by vám např. mouka mohla plesnivět a tuto situaci zatahováním vlhkosti z kuchyně spíš zhoršíte. Pokud ji chcete větrat nuceně, tak už spíš něco maličko z přívodu. Já mám spíž větranou dveřní mřížkou a nemám problém. Můžete to udělat i postaru, tedy nějakým menším otvorem ven, ale to musíte hlídat a když není venkovní vzduch žádoucí zavírat a nevýhodou je i tepelná ztráta způsobená takovým větráním.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od awakened » 13 pro 2016, 08:51

Dobrý den, ještě bych se zeptal, zda je reálné správným návrhem dosáhnout řádného větrání ve velké místnosti s otevřeným krovem v případě, že by přívod vzduchu nebyl podlahou, jak je zvažováno ve schématu, ale také zeshora jako odtah? Aby nedošlo k tomu, co je zde v jiném vlákně uváděno jako varovný případ - honění kubíků vzduchu nahoře a skutečné větrání 0. Děkuji.
Uživatelský avatar
awakened
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 21 zář 2015, 12:50

od nemo » 13 pro 2016, 11:18

Možné je všechno :-). Nejjednodušší řešení je vzduch z té místnosti vůbec neodvádět. Odejde pod dveřmi (nebo mřížkou v nich), tedy spodem. Další možností je přívod i odvod obdélníkovými vyústkami umístěnými třeba nad sebou (přívod nahoře). Nebo můžete přivádět vzduch o něco chladnější pomocí dralových vyústek a při umístění odvodu ve vhodném místě pak ke zkratu nedochází, nebo jen k minimálnímu. Záleží na mnoha aspektech, mimo jiné i třeba na tom, kolik kvality distribuce chcete obětovat na úkor architektonického řešení místnosti nebo naopak.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16


Zpět na Vzduchotechnické rozvody

cron