Aku rekuperačnú jednotku

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od andiablo » 28 pro 2016, 09:25

Zdravím
Mam postavený dom cca. 180m2 obytnej plochy a objem cca 500m3. Zateplený je 25cm EPS a v strope je 46cm vaty. Tepelne straty bez rekuperačnej jednotky približne 5kW.
Rozvody na rekuperáciu už mám hotové. Chýba mi už iba jednotka.
Akú jednotku by ste mi odporučili? Mám záujem iba o pasívnu rekuperáciu.
Uživatelský avatar
andiablo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 20 led 2013, 19:07

od lexor » 28 pro 2016, 11:23

Zaznělo to tu už mockrát. Z pasivních jednotek nekupujte žádnou přes 50.000 Kč. Kvalitní značky mají historii, dobré zázemí, servis, služby. Kvalitní značky mají široký sortiment, není to o jednom nebo dvou produktech. mají zkušenosti s velkou vzduchotechnikou i zařízeními pro rodinné domy. U nás jsou jednoznačné jedničky Nilan a Atrea. U pasivních jednotek počítejte s nižším uživatelským komfortem, to znamená, že v zimě je dorbé počítat s nějakou formou dohřevu, předehřev nebo zemní výměník, aby nezamrzaly (investice navíc) a v létě nechladí. Můj typ by byl Nilan VPL15. Aktivní jednotka cenově srovnatelná s pasivními a přitom o třídu výše.
lexor
 

od zumik » 02 led 2017, 10:12

Já jen doplním, mám jednotku NILAN CT150. RD nějakých 110 m2. Přes den větráme na první stupeň a přes noc na druhý (na první stupeň je v noci v ložnici vydýchaný vzduch). Osobně nevidím důvod kupovat výkonnější jednotku pro podobně velký RD. Na plný výkon jendotka stejně nedokáže vyvětrat dům například po smažení cibule ani za dvě hodiny. Takže pochybují, že by to dvakrát výkonnější jednotka odvětrala v nějakém (pro mě) rozumném čase.

Ale co jsem chtěl hlavně napsat. RJ máme bez dohřevu, dle ovládacího panelu je teplota odtahu 24-25 °C a přívodu 23-25°C. Absolutně žádný diskonfort necítíme ani na plný výkon RJ. Ani v ložnici, kde výústka míří přímo na střed postele. Jako výústky máme všude stěnové Lindab SHH 125. Jedinné místo kde cítím nepříjemný průvan je na záchodě a v koupelně na nohy když jsou zavřené dveře (chodím doma bos), ale zde by to stejně dohřev nebo aktívní RJ nijak nezměnila.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od zumik » 03 led 2017, 08:41

IJK píše:Mimochodem, kolik jich máte?

V obývacím pokoji 2 výústky a v ostatních (3) pokojích po jedné.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od Ferin » 03 led 2017, 13:28

zumik píše:Ale co jsem chtěl hlavně napsat. RJ máme bez dohřevu, dle ovládacího panelu je teplota odtahu 24-25 °C a přívodu 23-25°C.


To má jednotka 100% účinnost rekuperace??
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37


Zpět na Vzduchotechnické rozvody