(Teplotou) řízená zpětná klapka

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od voborl00 » 06 led 2017, 10:17

Zdravím, zdá se, že jsem vyřešil nepříznivé vlhkostní poměry v bytě (řešené zde na fóru) pomocí přirozeného tahu v kombinaci s nuceným odvětráním (časovaný větrák) nepoužívaného vyvložkovaného komína. Nicméně obávám se co se stane s přirozeným tahem až se teplotní spád obrátí a z nynějších 23 stupňů v pokoji a minusových teplot na půdě (kam vložka komína ústí) se stane 20 v pokoji a 50 na půdě.

Předpokládám že větrák umístěný na konci vložky na půdě přirozený "obrácený tah" snadno překoná a když jej osadím i zpětnou klapkou tak nebude v létě problém, nebo ano?

Pokud by to takto mohlo fungovat, tak si ale zavřu onou zpětnou klapkou přirozený mírný tah nyní v zimě který má také značný efekt, ale samotnou zpětnou klapku by nepřetlačil. (Nebo je ten přirozený tah "zbytečný" a stačí pouze intenzivněji spínaný větrák+klapka?)

A proto můj konkrétní dotaz zní: existuje nějaká (teplotou) řízená zpětná klapka, která by pod nějakou hranici (např. méně než těch 20 stupňů na půdě) držela zpětnou klapku neustále otevřenou pro přirozený tah a nad touto hranicí ji nechala volně, tedy zavřenou pro zamezení zpětného tahu, ale stále přetlačitelnou a otevřitelnou spínaným větrákem? Co jsem zběžně dohledal jsou pouze klapky které ať už manuálně nebo servomotorkem jsou zavřené nebo otevřené, ale já při tom "zavřeném" stavu potřebuji aby nebyla natvrdo zavřená ale aby ji větrák tahem přetlačil a po dobu větrání byla otevřená.
Uživatelský avatar
voborl00
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 20 črc 2016, 15:15

od Jipe » 06 led 2017, 11:48

voborl00 píše:existuje nějaká (teplotou) řízená zpětná klapka, která by pod nějakou hranici (např. méně než těch 20 stupňů na půdě) držela zpětnou klapku neustále otevřenou pro přirozený tah a nad touto hranicí ji nechala volně, tedy zavřenou pro zamezení zpětného tahu, ale stále přetlačitelnou a otevřitelnou spínaným větrákem?

Zadání:
Otevři klapku, když je teplota<t1, zavři klapku, když je teplota >t1 a současně otevři klapku, když běží spínaný větrák bez ohledu na t1.
Řešení:
Podle mého uvážení je to triviální regulace pomocí termostatu a servoklapky. Servoklapky jsou různých typů, zvolím tedy verzi,která je bez napětí vždy otevřená. Jakmile se termostat zjistí vyšší teplotu, než je definovaná pro otevření klapky t1, pošle napětí na servopohon a klapku zavře. Podle typu termostatu a jeho spínacích parametrů to zvládne sám nebo za pomocí spínacího relé. V okamžiku, kdy budete chtít sepnout tlačný ventilátor, pomocí rozpojovacího relé, přerušíte přívod napětí na servo a to se otevře. Nic složitého.
Jipe
 


od voborl00 » 09 led 2017, 17:47

Děkuji velice. Podle Vás triviální, ovšem pro mne nerealizovatelné (jsem jiný obor).

Čili navazuji:
- umíte, nebo dokážete nasměrovat na někoho kdo umí?
- popř. prodává se něco takového?
- odhad kompletní ceny?
- bude to spolehlivě fungovat/vydrží to velké výkyvy půdních teplot (teoreticky -30 až +60)?
Uživatelský avatar
voborl00
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 20 črc 2016, 15:15

od Jipe » 09 led 2017, 19:35

Termostat cca 1000-1500 Kč (možná i levnější), stykač cca 300 Kč, ostatní nevím, co už máte a nemáte. Zapojí to každý elektrikář.
Jipe
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody

cron