Posudenie navrhu rozvodov VZT

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od RoboNR » 16 úno 2017, 18:13

VZT_poschodia.pdf
(228.39 KiB) 157 krát
VZT_prizemia.pdf
(269.79 KiB) 155 krát
Zdravim clenov Airfora,
kedze nie som VZT odbornik chcel by som poprosit pritomnych VZT gurus o zhodnotenie navrhu VZT pre pasivny RD. Je to navrh pre stavebne povolenie (nie detailny) ale aspon je tam vidiet z vykresu prietoky a svetlost potrubi.
Z mojich skromnych znalosti som nevidel nejake chyby v navrhu.
Niektore rozvody by sa dali skratit a vyuzit vyustky s Coanda efektom, ale otazkou je ci by potomnebolo citit viac prudenie vzduchu. A nakoniec ci by to malo vyznam (cena/podhlady vz uzivatelsky comfort).
Zaroven ma trapi odvod vzduchu z miestnosti popod dvere koli presluchom. Dnes s tym mame trochu problem, ale zase na druhej strane je to jednoduche a efektivne riesenie. Ale ako sa hovori v Cesku je to neco za neco ;-).
Vopred dakujem za pripomienky a komentare
Uživatelský avatar
RoboNR
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 22
Registrován: 03 led 2012, 23:38

od Návštěvník » 13 bře 2017, 17:54

Dobrý den,
dovolím si na to napsat svůj názor.

Určitě bych se nebál použití vyústky s coanda efektem. Vzduch by se měl táhnout po stropu takže k žádnému citelnému zvýšení proudění by nemělo dojít, při použití těchto vyústek by nebylo potřeba dělat podhledy v obývací místnosti, kuchyňi a ložnici. Dále bych zvážil jestli v obývací místnosti nedat 80m3/h. (Mělo by jít nastavit i po montáží pokud jednotka bude mít rezervu).

Pro odvod vzduchu z místnosti se dají použít také speciální zárubně, které však nezabrání šíření hluku. používá se to spíš když investor nechce aby v noci šlo vidět světlo v místnosti pod dveřmi, další možnost jsou speciální převětrávací mřížky které se montují např do stěn. Dle mého názoru drahé a neestetické.

Nenašel jsem nikde technickou specifikaci proto hádám podle zakreslení že to před každým vývodem je tlumič hluku. zvážil bych jestli není lepší řešení pomocí jednoho tlumiče na odvodu a na přívodu.

Dále bych možná zvážil variantu plastového potrubí místo spira.

Ještě otázka jak je řešena digestoř. Pokud je myšleno na odsávání rekuperační jednotka zvážil bych zda do potrubí nedat dodatečně filtr kvůli tukům. Navíc výkon 60m3/h se mi zdá malý pro digestoř. ( Zvážil bych možnost cirkulační digestoře. )

PS: Nenazýval bych se VZT guru ani nijak jinak. V oboru jsem cca rok + 4 roky studia SŠ s tímto zaměřením. Doufám že jsem Vám aspoň trochu pomohl.
Návštěvník
 

od Baroš » 13 bře 2017, 18:14

Distribuční segmenty s coanda efektem domů rozhodně nedoporučuji. Nemluvě o hlučnosti, proudění je mnohem slyšitelnější. Dělám VZT 17 let. Kolem ventilů jsou změny vlhkosti. Bývají nepatrné, ale stačí to a ulpění prachu. Většinou je kolem ventilů za čas používání zašpiněná malba, čím víc to necháte rozplácnout po stropě, tím to bývá horší. Malíři to nemají moc rádi, dost špatně na to chytá barva a díky změnám vlkosti to má vliv na omítku. Obzvlášť sádrovky jsou na změny vlhkosti dost háklivý. Chvíli se to vysušuje a chvíli je to vlhké. Po zdech stropech zbytečně nefoukat.
Baroš
 

od RoboNR » 30 bře 2017, 17:24

Dakujem vam za zaujimave rady.
- U spira asi zostanem, uz to mam vsetko v projekte a zatial aj na Airfore klasicke spiro vyhrava ;-). Neviem si dobre predstavit cistenie plastoveho potrubia + pripadnu vymenu ak by bolo zaliate v betone dosky. Na druhej strane sa mi vsak paci ze jeto system bez kastlikov, podhladov, tlmicov. Moja chyba, ze som si tieto veci nenastudoval lepsie na fore a automaticky som uvazoval o spire.
- Hluk - toho sa asi nezbavime a drahe riesenia ma nelakaju. V novom dome su 2 podlazia a viac chodieb takze tam by to mohlo byt ovela lepsie z pohladu hluku.
- Coanda vyustky ma trochu prekvapili (reakcia p. Barosa). Mne ponukli tieto BOR-S-125 difúzor:
https://www.systemair.com/sk/Slovakia/P ... 5-difuzor/
- Tlmice - tiez sa mi ich zdalo nejak vela ale projektantka mi povedala ze moze dochadzat potom k prechodu hluku/zvuku medzi miestnostami ak su na jednej vetve. Neviem osobne posudit.
- Co sa tyka digestoru v kuchyni mam problem s manzelkou :D . V sucasnom dome, kde mame rekuperacnu jednotku VP18K mam digestor s recirkulacnym odsavanim, ALE manzelka ho nikdy nepouziva (ani na stupni 1)lebo jej vadi ten hluk. Takze fungujeme asi tak, ze ked vari tak digestor na indukcnou doskou je vypnuty a funguje jedine odsavanie rekuperacnej jednotky ( na stupni 1 alebo 2, co ma manzelka v danom momente nastavene). Tj. vypary z varenia stupaju k digestoru a potom postupuju k odsavacej vyustke VZT. Preto som si povedal, ze lepsie by asi bolo, keby som vybral z digestora motor a napojil vzduchotechniku na vyvod z digestoru. Vysledok a zlepsenie pri nezmenenom spravani manzelky by bol:
- vypary z varenia by sa priamo odsavali cez digestor (samozrejme objem odsavaneho vzduchu nie je dostatocny ako pri cirkulacii digestorom, ale aj tak lepsie ako vypnuty digestor recirkulacny ;) . V podstate by to bol vlastne pasivny filter na masnoty ale nie vo VZT potrubi ale blizsie k sporaku :) .
- mastnota by sa zachytavala na hlinikovom filtri digestora a nezanasala tak potrubie VZT rozvodu
- s manzelkou som sa dohodol, ze keby varila tak by rekuperacka isla na stupen 3. To jej uz nevadi, lebo jej to hucat pri hlave nebude a je ochotna to tak praktizovat :D
Uživatelský avatar
RoboNR
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 22
Registrován: 03 led 2012, 23:38


Zpět na Vzduchotechnické rozvody