Filtry pro Vaillant RecoVAIR 360/4 - samovýroba

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od tomaskrejci » 16 kvě 2017, 17:45

Zdravím zdejší odborníky,

chtěl bych se zeptat, zda je možné si filtry vyrobit "na kolenu", a pokud ano, jak a z čeho :) Mám RJ Vaillant RecoVAIR 360/4 a filtry vypadaji takhle:

http://www.etzbshop.cz/p/sada-filtru-g4 ... 4-vaillant

bohuzel pri nutnosti obmenovat je 2x do roka se to celkem prodrazuje.

Diky moc.
Uživatelský avatar
tomaskrejci
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 29 dub 2014, 09:32

od pavel_nm » 16 kvě 2017, 19:18

Zdravim, zkusenost s vyrobou filtru nemam, nicmene se chystam realizovat vzt s recovairem 260/4 a planuju dat na fstupy filtrboxy s tkaninou. Predpokladam, ze se pak zivotnost internich filtru prodlouzi. Vy mate nejakej predfiltr nebo reseni jen s internimi filtry?
pavel_nm
 

od tomaskrejci » 17 kvě 2017, 05:21

Nemam, jsou tam pouze ty vnitrni. Do ktereho mista budete ten tkaninovy filtr davat? uplne na zacatek sani k venkovni mrizce? A nezvysi se nejak vyrazne odpor vzduchu pridanim dalsiho filtru?

Ja jsem kdysi nekde cetl, ze si nekdo udelal po domacku ramecek, do ktereho natahl takninu a pouzival to misto tech "zebrinovych" filtru. Ale nevim to presne. Jaka tkanina se na filtry pouziva?

Diky moc
Uživatelský avatar
tomaskrejci
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 29 dub 2014, 09:32

od PavelNM » 17 kvě 2017, 06:42

No vzhledem k tomu, ze sání bude dlouhé cca 1,5m tak někde mezi venkovní žaluzii a jednotku. Dám filtrbox a do něj tkaninu G4, to samé chci udělat na vstupu do jednotky na odtahu z domu.
Filtry od vaillantu jsou tuším G4/F7, nebo pak G4/F9.

http://www.ksklimaservice.cz/cz/rozdele ... dy-pouziti

Fyzicky jsem v ruce filtry neměl, nevím přesně z čeho jsou, ale pokud by to byl jen plastový rámeček, tak se to dá z něčeho udělat, do toho pár drátků a tkaninu a je to. Samozřejmě, takový filtr bude mít horší vlastnosti, ale fungovat to bude taky. Jediné co vidím jako riziko v konstrukci je, že se musí dobře upevnit tkanina aby nevlítla do ventilátoru. Pokud jsou z papíru, tak tam bych to viděl, že konstrukce bude ještě jednodušší - slepit karton, do toho tkaninu, podepřít nití a je to, náklady odhaduji na 50 Kč za kus.

Můžu se ještě zeptat, jak jste spokojen s provozem jednotky, když pominu drahé filtry? Máte ji puštěnou na automat pořád, nebo jí vypínáte?
Uživatelský avatar
PavelNM
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 15 lis 2016, 09:40

od tomaskrejci » 17 kvě 2017, 09:54

No spokojen jsem, ale tezko se to kvantifikuje. Zpetne si myslim ze se da poridit stejne kvalitni jednotka za lepsi penize, ale odbornik nejsem takze to berte jen jako amaterske povzdechnuti :)

Ja jsem ji porizoval hlavne z toho duvodu, ze do ni lze pridat nejaky modul na vraceni vlhkosti. Bohuzel jsem netusil, ze pokud si ho neporidim rovnou s jednotkou, vyjde na dalsich cca 25tis. Kc. To mi vzhledem k tomu ze jednotka stala pres 70 pripada uz fakt hodne.
Uživatelský avatar
tomaskrejci
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 29 dub 2014, 09:32

od PavelNM » 17 kvě 2017, 10:18

No to právě se musí koupit jednotka přímo s enthalpickým výměníkem, což je tuším překlapávací výměník se spoustou hejblátek, která se mohou pos...

Právě přemýšlím jakou jednotku koupit, buď toto, nebo atreu ECV5 jenže jelikož chci jednotku primárně na větrání a snížení vlhkosti v RD, tak ji potřebuji řídit hlavně dle rel. vlhkosti, což tato umí, atrea ne a tam by se muselo dodělat kanálové čidlo atd atd, nicméně, stále když to spočítám, tak atrea vychází cca o 15 tis míň. Dále jsem přemýšlel koupit jednotku přímo v polsku, v nějakém eshopu, cena za recovair 260/4 cca 7500 PZL = 48500 Kč + doprava cca 1000. u nás nejlevnější cena 56800 Kč. A ten provoz máte jak řízen, v automatu? nebo přepínáte stupně? větráte i v létě, nebo přes léto vypnete a větráte okny?
Uživatelský avatar
PavelNM
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 15 lis 2016, 09:40

od tomaskrejci » 17 kvě 2017, 12:52

Tenkrat jsem dost premyslel jak co automatizovat a nakonec jsem se na to vyprd. Myslim ze se kolem toho dela hodne humbuku, ve vysledku je to jen foukani vzduchu dovnitr a ven. Jedine co mam jsou tlacitka na zachode, ktere spusti max. vykon mam pocit na 5 minut.

Vetrame standardne na mene nez je dano normou, kdyz treba smazime rybu tak to rucne pustim naplno a za chvili je smrad pryc. Kdyz se nam v zime interier presusuje, poustim to pouze na 12hod denne (to mam spoustene obycejnymi hodinami z Lidlu za stovku). Ale i tak poustime zvlhcovac vzduchu, jinak mame vlhkost kolem 30%.
Uživatelský avatar
tomaskrejci
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 29 dub 2014, 09:32

od Pavel-NM » 17 kvě 2017, 20:44

No ja prave nechci pretechnizovat vsechno, ale chci to mit tam aby to bezelo automaticky. Jeste nevim, jakou jednotku koupim, je to tezky cokoliv vybrat, napojeni na net atp neplanuju. A treba hluk neresite? Tlumice hluku mate? Rozvody mate resene jak?
Pavel-NM
 

od tomaskrejci » 23 kvě 2017, 08:52

Tohle je zrovna vec kterou jsem resil hodne. Mel jsem strach z hluku a preslechu, jsem z muzikantske rodiny a slysim i to co jini ne :) Takze jsem nakonec udelal toto:

- tlumice na spiru potrubi na vstupu i vystupu (z vnitrni strany samozrejme)
- chobotnicovy rozvod potrubi, takze preslechy nehrozi. Za tlumici jsou rozvadece, kazdy pokoj je samostatna vetev
- potrubi od jednotky pres tlumice je spiro, ale to jsou jen cca 2-3 metry, zbytek je plastove potrubi (kvuli prenosu hluku). Kvuli omezenejsimu prostoru ve strope jsem volil obdelnikove

Funguje to pekne, zadny hluk z jednotky ani preslechy nejsou, pri uplnem tichu a vyssim nastavenem vykonu je akorat slyset jemny sust, ktery vnika u talirkovych vydechu
Uživatelský avatar
tomaskrejci
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 29 dub 2014, 09:32

od zumik » 24 kvě 2017, 09:02

A jak jste řešil nutnost škvír podedveřmi? Já jsme udělal potrubí ze spira a osadil tlumiči, jediné kde je slyšet hluk od jednotky je obývací pokoj/kuchyň, kde je velmi krátká větev a i přes tlumič je jendotka na vyšší stupně slyšet. Ale s tím nemám žádný problém, v obýváku stejně nikdy není ticho. Jinde je ticho a přeslechy nejsou.
Ale ty dveře ...
Tak nějak jsme doufal že ta škvíra nebude tak znát, ale sakra, občas si říkám že jsem tam ty dveře nemusel dávat vůbec a bylo by to stejné ...
Hlavně že jsem u některých stěn dával dvojité SDK opláštění pro větší akustický útlum ...
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od Pavel_NM » 24 kvě 2017, 22:45

Zdravím,
jelikož plánuji udělat rozvody komplet ze spira, tak budu dávat tlumiče všude, rozvod nebude paprskovitý, tak se lehce bojím přeslechů mezi místnostmi. Nicméně bydlíme vedle vlaku, takže je to skoro asi putna. poslední vlak jede v cca 23:30, takže stejně nespím....škvíry pode dveřmi máme cca 1,5 - 2 cm, vše bez prahů, tak si říkám, že to je cca 100 cm-120 cm2, to na 40 m3/hodinu musí stačit, stejně je máme vesměs všude otevřené:-) Nevíte náhodou jaké použít kotvení na spiro? existuje něco jiného než klasické objímky s gumou nebo bez a V závěsu na potrubí? budu to řešit převážně jako pohledovou věc - technicky to není možné dostat do podlahy, sádrokartonové podhledy nemáme.
Pavel_NM
 

od PavelNM » 07 čer 2017, 11:53

Zdravím, už se nějak zadařilo s bastlením filtrů?
Uživatelský avatar
PavelNM
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 15 lis 2016, 09:40


Zpět na Vzduchotechnické rozvody

cron