VZT rozvod pro PD

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Jan » 01 srp 2017, 05:55

Dobrý den,

prosím o posouzení návrhu vzt rozvodu pro pasivní dům. Větrací jednotka bude Nilan 18K WT, k tomu elektrické podlahové topení. Od projektanta jsem dostal zpracovaný projekt návrhu vzt rozvodů. Pár drobností se mi úplně nezdá.

1) Za rekuperační jednotkou na přívodu a odtahu nejsou tlumiče hluku, nakreslené je tam sonoflex. Jako první je odvětráván dětský pokoj a ložnice, bude jednotka slyšet?

2) Nezdá se mi umístění přívodů v pokoji a ložnici nade dveřmi. Projektant říkal, že je to malý pokoj a o provětrání celého pokoje nemusím mít strach. Přívod bych byl schopný dotáhnout naproti dveřím k oknu.

3) Nadměrné používání vzt tvarovek T. Na připomínku jestli nebude lepší použít ,,kalhotové“ tvarovky, jsem dostal zajímavou odpověď. Prý se přínos těchto dílů přeceňuje.

4) Z toho také plyne obyva z přeslechů v místnostech pokoj a ložnice.

5) Jak izolovat dlouhé sací (6m) a výfukové potrubí (4m). Napadlo mne to obalit kaučukovou izolací a potom PIR (PUR) izolací.

Děkuji za věcné odpovědi a budu rád za další připomínky ke zlepšení vzt rozvodu.
Přílohy
bokorys.pdf
(108.75 KiB) 108 krát
P2.pdf
(80.47 KiB) 135 krát
P1.pdf
(88.48 KiB) 159 krát
Jan
 

od Snejdrla » 03 srp 2017, 10:33

Jan píše:Dobrý den,

prosím o posouzení návrhu vzt rozvodu pro pasivní dům. Větrací jednotka bude Nilan 18K WT, k tomu elektrické podlahové topení. Od projektanta jsem dostal zpracovaný projekt návrhu vzt rozvodů. Pár drobností se mi úplně nezdá.

1) Za rekuperační jednotkou na přívodu a odtahu nejsou tlumiče hluku, nakreslené je tam sonoflex. Jako první je odvětráván dětský pokoj a ložnice, bude jednotka slyšet?

2) Nezdá se mi umístění přívodů v pokoji a ložnici nade dveřmi. Projektant říkal, že je to malý pokoj a o provětrání celého pokoje nemusím mít strach. Přívod bych byl schopný dotáhnout naproti dveřím k oknu.

3) Nadměrné používání vzt tvarovek T. Na připomínku jestli nebude lepší použít ,,kalhotové“ tvarovky, jsem dostal zajímavou odpověď. Prý se přínos těchto dílů přeceňuje.

4) Z toho také plyne obyva z přeslechů v místnostech pokoj a ložnice.

5) Jak izolovat dlouhé sací (6m) a výfukové potrubí (4m). Napadlo mne to obalit kaučukovou izolací a potom PIR (PUR) izolací.

Děkuji za věcné odpovědi a budu rád za další připomínky ke zlepšení vzt rozvodu.


1) U každého přívodu a odvodu je Sono hadice, která by měla nahrazovat tlumiče. Takže hluk z jednotky by měl být utlumený. Spíš nevím co bude dělat 50m3/h na 125 TV v ložnici. V noci si myslím že by proudění mohlo jít slyšet.

2) Není to proto že se chtěl vyhnout podhledům ? Pokud ho dotáhnete až k oknu tak ho tam klidně umístěte.

3) Nevím jak si pomůžete použitím kalhotového kusu místo Tčka, když potřebujete zatočit o 90° stejně budete muset použít koleno. Takže tlaková ztráta bude +- stejná.

4) Mělo by to utlumit to SONO, ale jestli bude taková i skutečnost to Vám nezaručím.

5) Pro izolaci použijte třeba K Flex izolaci.

Nejsem odborník na páteřové rozvody ze spira v RD, ale myslím si, že PD je zpracovaná dobře. Podle mě do RD patří plastové rozvody, přijdou mi čistější. Na sonu a regulačních klapkách snáz ulpí prach. Nehledě na to že s plastem se pracuje lépe.
Uživatelský avatar
Snejdrla
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 19
Registrován: 04 dub 2017, 12:26


Zpět na Vzduchotechnické rozvody