Návrh rekuperácie - skrátenie rozvodov?

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od salamawec » 20 zář 2017, 08:35

zdravim vsetkych. Dosiel mi tento navrh na rekuperaciu. Co ale citam a studujem na nete tak zacina sa odporucat co najkratsie rozvody. Tak rozmyslam,ci by sa nedalo tento navrh poupravit a ten digestor dal nad strechu? To sa tak asi nerobi v pasivnom dome ci?
Dakujem za pomoc
Přílohy
rekuperacia.png
Uživatelský avatar
salamawec
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 20 zář 2017, 08:31

od Snejdrla » 20 zář 2017, 20:36

Dobrý den, myslím si, že není důvod zkracovat potrubí. Projektant má určitě spočítané tlakové ztráty a podle toho udělaný návrh jednotky. Pokud zkrátíte potrubí o pár metrů tak ušetříte pár korun na potrubí a několik korun ročně na energiích. Myslím si ale, že to budou zanedbatelné částky. Pokud v pasivním baráku vyvedete digestoř na střechu trochu to postrádá smysl. Vy se snažíte dům co nejlépe utěsnit a uděláte si v něm takovouhle díru ? Kterou navíc vyháníte "teplo" když si na zpětný zisk tepla při větrání pořizujete rekuperaci, nemluvě o tom že digestoř dostane dům do podtlaku díky které mohou nastat problémy.
Uživatelský avatar
Snejdrla
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 19
Registrován: 04 dub 2017, 12:26

od zumik » 21 zář 2017, 11:04

Ohledně digestoře. Pokud opravdu více vaříte, tak si hlavně nenechte do pasivu nacpat recirkulační digestoř.
Já mám také pasiv. bydlíme v něm asi rok a čtvrt. Recirkulaci jsme používali asi tři měsíce a opravdu to bylo peklo. Uhlíkové filtry do digestoře stáli 2000 a nefungovali ani první hodinu - úplně k ničemu. VZT nebyla schopná na plný výkon vyvětrat ani za 2 hodiny. I po 5 hodinách kdy VZT jela na plný výkon byl v kuchyni s obývákem cítit smrad z vaření. Mám sice slabší jednotku (NILAN CT150), ale dům mám výrazně menší oproti vašemu (109 m2). Nevěřím že by mi i výkonnější jednotka přišla dostatečná.
Osobně jsem teda udělal další díru do domu a odvedl digestoř ven a to naprosto bez váhání. Od té doby spokojenost. Nepostavil jsem si nový pasivní dům, abych byl otrokem svého domu a musel dělat ústupky. Dal jsem tam jednu zpětnou klapku velmi těsnou a pak jednu takovou obyčejnou, zatím žádný problém. Pokud by jo byl problém, tak mám připravenou varianatu dát těsnou servoklapku, která se otevře/zavře při pustění/vypnutí digestoře.
Když pustím digestoř otevřu okno v kuchyni na ventilačku, abych nevytvářel v domě podtlak. To je trochu otravné, ale furt lepší než recirkulace.
Ta trochu tepla co mi uteče ven mi je s prominutím u prde.. V našem případě je to kolikrát i naopak pozitivum, protože pokud se vaří a k tomu běží trouba, tak je tepla až moc.

Nicméně já mám i centrální vysavač s agregátem mimo dům (vzduchotěsnou obálku domu), zásuvek či štěrbin tam mám celkem 5. Při měření průvdzušnosti budovy to nebyl vůbec problém. A taky mi každý říkal jak to neprojde a bla bla.
Je zajímavé, že když jsem se ptal projektanta, na základě čeho věří těm desítkám metrů airstop pásek co jsem lepil na všechny možný spoje OSB desek a jak debil, že budou těsnit i za 20 let jak výrobce tvrdí, tak na to jsem odpověď nedostal. U těch airstop pásek bych viděl mnohem větší problém než nějaká díra od digestoře, kterou můžu vždy dodatečně předělat, zatěsnit, a nebo i klidně zrušit.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13


Zpět na Vzduchotechnické rozvody