posouzeni navrhu vzt u epd

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od kladivko » 21 lis 2017, 16:02

Dobrý den,

stavím pasivní rd a pomalu se dostávám do fáze výběru dodavatele VZT. Bohužel můj projektant značně podcenil (nebo odflákl) rozpočet a mě po prvních poptávkách čekalo nepříjemné zjištění, že VZT vyjde cca o 50% dráž než byl předpoklad. S projektem rd dodal i projekt VZT (spiro potrubí páteřové), nicméně mnozí montéři mi doporučovali udělat rozvod flexi plastovým potrubím 90mm. Z toho co jsem vyčetl se mi tato varianta zdá vhodnější (bez přeslechů - bez tlumičů - jednodušší montáž - levnější??)

Plocha domu je 160m2, sever je na obrázku "vlevo"

VZT jednotku uvažuji buď pasivní ATREA duplex 380 RD5, Nilan Comfort 302 TOP Polar, Thermwet Ventbox 400 Standard, Brink Renovent Excelent 300, odpovídající Stiebel Eltron nebo nejspíš aktivní Nilan VPL15K TOP (díky aktuální akci).

Podle dosavadních nabídek mi přijde hlavní rozdíl mezi cenou rozvodů a jejich montáže, proto mě zajímá Váš názor.

Pokud byste měli jakékoliv doporučení ohledně rekuperační jednotky, velmi to ocením. Internet je bohužel mým jediným zdrojem informací.

Mnohokrát děkuji.
Výstřižek1.JPG

Výstřižek2.JPG

Výstřižek.JPG

Výstřižek3.JPG
Uživatelský avatar
kladivko
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 21 lis 2017, 15:03

od Leoš » 22 lis 2017, 00:50

Tohle není projekt VZT. Jen doufám, že takto nenavrhnul i ostatní věci v domě. Pasivní dům je o detailech, hlavně o detailech. Obecné základy dnes už umí odříkat ve druhém ročníku na střední stavební průmyslovce.

Flexi proti spiru se řeší v několika diskuzních vláknech. Pro montéry je samozřejmě snažší PVC hadice, rychlý výdělek, minimální náročnost na vybavení, levný materiál a neznalý zákazník,který si od takových odborníků nechá vnutit cokoliv je smutná realita dnešních staveb. Flexi hadice může mít více podob, nedoporučoval bych celý rozvod takto realizovat.

K nákresu s přezdívkou projekt bych doporučil minimálně vyházet ty tlumiče, už jsem to psal jinému nešťastníkovi, co zřejmě narazil na podobného rádobyprojektanta. Sání ze západu je také zřejmě pomsta. Ideální není ani přívod do ložnice atd. Vedení se skrz garáž? Jestli ano, tak předehřev je potřeba umístit hned za vstup sání. V případě, že použijete vyšší třídu jednotek s aktivní rekuperací, předehřev nemusíte instalovat vůbec.
Leoš
 

od kladivko1 » 22 lis 2017, 02:01

Bohuzel je to jak rikate a v pododne urovni detailu je zbytek vykresu 'provadeciho' projektu. Muj technicky dozor z projektanta vice mene uspesne celou dobu stavby taha ruzne nedodelky, ale s VZT bohuzel nema zadne zkusenosti.

Ten privod ze zapadu jsem chtel minimalne prehodit s odvodem (ale obavam se mit vyvod 2m od hlavniho vchodu do domu, kvuli zapachu), ale nejspis bych ho vytahnul na sever.

Muzete prosim rozvest duvod vyhozeni tlumicu? Nechal byste pouze za jednotkou? Bojim se preslechu.

A co myslite tim ne zrovna idealnim privodem do loznice?

Doplnim, ze pokoj 1.04 neni loznice, ale pracovna / pokoj pro hosty.


Dekuji za odpovedi, airforum jsem tu z casti procital, ale vsechno jsem nezvladl.
kladivko1
 

od Leoš » 22 lis 2017, 09:33

To není dobré, protože na kvalitním projektu u PD opravdu záleží. nelze koupit nějaký katalogový projekt, vše se musí stavět v kontextu umístění domu a z toho vyplývá i řešení specifických detailů.

Důležitý je i směr proudění vzduchu. Nechal bych oboje na severu s tím, že ve směru větru by bylo sání a pak výfuk.

Ano jen za jednotkou, dobře navržené rozvody eliminují přeslech více, než tlumiče. Minimálně stějně efektivně.

Hned nad dveřma. Bude to vyžadoavt větší rychlost, aby se vzduch přilnul ke stropu a dostal dál do místnosti. To může zvýšit hlučnost, je tam postel a i pro stul u okna by to dobré nebylo.
Leoš
 

od Zohan » 22 lis 2017, 12:35

Souhlas s Leošem. Přívod vzduchu nade dveřmi je nouzové řešení. Potřebujete dostat vzduch od dveří co nejdále, aby došlo ke kvalitnímu provětrání. Existují speciální vyústky, které dokáží dofouknout vzduch přes místnost. Jsou v zásadě dvojího typu. První typ je dýza, která vyšší rychlostí dopraví vzduch dále do místnosti, ale je to soustředěný proud vzduchu, který opravdu může být slyšet. Není nic horšího než usínat za rušení nějakým monotónním svistem. Soustředěný proud vzduchu má také svoji dopadovou plochu a tam by nikdo neměl sedět nebo spát. Tento fakt značně omezuje využití a uspořádání místnosti. To je zcela zbytečné, vzduchotechnika má sloužit, a ne se jí podřizovat. To by měl projektant vědět. Druhý typ využívá coanda-efektu, to je to zmíněné přilnutí k ploše stropu. Lustr z bodovek jako překážka a je po efektu. Z praktického hlediska není dobré, aby se vzduch příliš plazil po stěně. Všimněte si špinavých pruhů kolem obrazů nad topením a bude to jasný.Vzduch by se měl co nejdříve dostat z ventilu do prostoru, minimální rychlostí a přesně tam, kam potřebujeme.
Zohan
 

od kladivko » 22 lis 2017, 23:43

Takže za lepší řešení považujete podhledy a přívod vzduchu "uprostřed" upmístností nebo je lepší přivézt vzduch podlahou?
Uživatelský avatar
kladivko
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 21 lis 2017, 15:03

od marekp » 22 lis 2017, 23:52

Privody udelej co nejdal od dveri, aby se provetrala cela mistnost. Zalezi na tvaru mistnosti. Vydechy u stropu, kudy je povedes neni dulezity.
marekp
 

od kladivko » 23 lis 2017, 01:22

spatne jsem se vyjadril. ptal jsem se jestli je zasadne lepsi vest a vydechovat vzduch u stropu (nechce se mi snizovat stropy oproti projektu) nebo muzu bez problemu vzduch dotahnout podlahou (kde mam ted planovano 23cm izolace a vydech udelat taky u podlahy. Chapu, ze chladny vzduch bude mit tendenci se valet u zeme, ale zkusenost z praxe nemam.

dik
Uživatelský avatar
kladivko
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 21 lis 2017, 15:03

od marekp » 23 lis 2017, 01:45

Vydechy v podlaze ne! To je dobry tak pro topeni, fancoily. Pro vetrani je idealni vydech u stropu.
marekp
 

od koldavideo » 12 pro 2017, 12:18

Můžu se prosím zeptat proč není vhodné umístění sání na západní stranu?
Momentálně plánuji stavbu firemních prostor a napadlo mě, že bych sání provedl přes klapku, která by přepínala v zimním období sání přes teplovzdušný kolektor a v létě bez něj. Teplovzdušný kolektor chci umístit na jižní stranu budovy.
Na vzduchotechniku si určitě nechám udělat projekt ale před tím bych také rád něco pročetl. Je tady na diskusi někde nějaký souhrn obecných pravidel pro návrh VZT?
Děkuji
Petr
Uživatelský avatar
koldavideo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 10 bře 2012, 19:42

od Škarda » 12 pro 2017, 22:41

V létě se západní strana domu ve večerních hodinách dost nepříjemně přehřívá, tudíž si pak soukáte do domu nechtěné teplo. Já mám například ze severní strany domu přilepenou odskočenou garáž, zeď domu je SSZ a garážová vrata pak ZSZ, takže roh 6x3m a v létě kolem šesté hodiny to umí v tomhle koutě udělat i přes 45°C. Ale jestli ve firmě končíte v 15:00 a vypnete větrání tak by to třeba nevadilo :D
Uživatelský avatar
Škarda
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 22 pro 2015, 13:43

od koldavideo » 13 pro 2017, 19:40

Bude se jednat o bungalov s plochou cca 280m2, přičemž zhruba polovina plochy budou firemní prostory (ordinace) a ta druhá polovina bude byt. Takže provoz 24h denně. Předpokládám že budu potřebovat pasivní jednotku s výkonem cca 500m3/h. To sání udělám asi manuálně, takže v zimním období budu přivádět vzduch přes teplovzdušný kolektor na západní straně domu a v létě to přehodím na severní stranu.
Chci si dům stavět svépomocí, včetně VZT. Momentálně bydlím v domě který jsem také stavěl svépomocně a VZT jsem také zbastlil sám. Projekt VZT mi dělal Nilan, protože jsem od nich koupil draze jednotku 300 TOP. Po všech peripetiích jsem nakonec od Nilanu použil jen rekuperační jednotku a řízení jsem si udělal sám pomocí Loxone. Rozvody v plastu (tuším že to byl Vents). To řízení je poměrně jednoduché a protože jsem celý dům sestavil v Loxone, tak je i rozhraní jednotné.
Nyní se mi nechce až tak moc platit za bednu s výměníkem a dvěma EC motory. Takže hledám nějaká doporučení na vhodnou rekuperaci, pokud možno s projektem. Zatím co jsem tak koukal asi nejvýhodněji s tímto výkonem vychází Atrea.
Opět bych koupil je "bednu" s výměníkem a motory bez řízení.
Uživatelský avatar
koldavideo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 10 bře 2012, 19:42

od kudykam » 16 dub 2019, 08:06

koldavideo píše:...použil jen rekuperační jednotku a řízení jsem si udělal sám pomocí Loxone. Rozvody v plastu (tuším že to byl Vents). To řízení je poměrně jednoduché a protože jsem celý dům sestavil v Loxone, tak je i rozhraní jednotné.
Nyní se mi nechce až tak moc platit za bednu s výměníkem a dvěma EC motory. Takže hledám nějaká doporučení na vhodnou rekuperaci, pokud možno s projektem. Zatím co jsem tak koukal asi nejvýhodněji s tímto výkonem vychází Atrea.
Opět bych koupil je "bednu" s výměníkem a motory bez řízení.


Ahoj zajímaly by mě zkušenosti s rozvody v plastu od Vents.. jaké si použil, za kolik, jak se s tím pracovalo. Jak je to s lícováním jednotlivých dílů (nebudou se ve spárách ukládat plísně/bakterie? - porovávám se spiro). dik
Uživatelský avatar
kudykam
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 23
Registrován: 07 úno 2017, 16:04


Zpět na Vzduchotechnické rozvody