Vlhkosť vzduchu na vystupe z rekuperačnej jednotky

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od jarda » 06 pro 2020, 21:49

IJK, vidíte, já žiji v domnění, že při větrání 90m3/hod sice nějakou vlhkost odvádím, ale převážnou část právě vrátím. A nějakou vlhkost doma vytvářím, vařím, sprchuji, květiny ...Protože jsem nejprve používal "normální" výměník a z něho "čurala" voda, po výměně za entalpický už ani kapka
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Radeg » 07 pro 2020, 19:07

Jardo, to je dáno tím, že entalpické výměníky mají mnohem horší tepelnou účinnost. Když na jednu stranu desky výměníku přivedu studený vzduch a na druhou teplý, vzdušná vlhkost musí kondenzovat při běžných vlhkostech už kolem 18 °C. Překlapávací deskové výměníky od Jablotronu s tím dokonce počítají, počkají až se desky orosí a pak propláchnou výměník opačným směrem a nechají kapičky opět odpařit. Ve výměnících s membránou je to o něco lepší, může prostoupit vzdušná pára zpět, ale i tak část kondenzuje. Když ke kondenzaci nedochází, je něco špatně s předáváním tepla ve výměníku.
IJK tu popisuje něco jiného. Když do domu pustím studený vzduch s obsahem vodní páry cca 3g/m3 a ohřeju ho, padá relativní vlhkost dolů (což lidi děsí, ale na věci nic nemění). Maximální absolutní vlhkost při běžném tlaku a pokojové teplotě bude někde mezi 20-22 g/m3, při relativní doporučených relaitvních vlhkostech jsme tedy na těch 12 g/m3, jak píše IJK. Vyvětrám 100 m3/h a znám lidi s větracíma jednotkama, co větrají zatraceně víc. Kupecké počty říkají, že dodám 100x 3g a potřebuji 100x12g = deficit 900 g každou větrací hodinu. Člověk vydýchá slabých 100 g, vyfuní tak 150 g, ale kdo z nás doma nonstop cvičí? Jestli jsi, Jardo doma sám, chybí ti ještě 800 g každou hodinu, běžné 4 členné rodině 500 g. Spočítám to na 24 hodin a tu rodinu se dvěma dospělými a dvěma dětmi. Rodiče jsou v důchodu, na podpoře nebo v karanténě a děti za školou v karanténě, prostě všichni doma 24x 500 g= deficit 12 000 g, když bude vše normální a budou půl dne mimo, vystoupá deficit někam k 16 000 g! A teď srážíme tím tvým mytím, 2500-3000 g lze tak získat ze sprchy, záleží tedy jak kde (jenže to to nesmí nikam utýct okýnkem). Když to mamča rouzjede v kuchyni, vyvaří další 1500 g. Když si přidá ještě šichtu žehlení s napařovací žehličkou, dalších 300 g, kytky...zaokrouhlím denní produkci někam k 10 000 g. Co nám z toho vychází? Když je produkce vlhkosti menší, než ztráta větráním, nemůže to žádný entalpický výměník zachránit. Klesáme a klesáme, až koš štrejchne o zem. a pak už není, co vracet a entalpický výměník je k ničemu. Přitom stačí málo, větrat v zimě, jen když to skutečně potřebujeme. A když ani to nestačí, tak prostě přidat páru a rozum.
Radeg
 

od jarda » 08 pro 2020, 23:51

já nemluvím o regeneračních výměnících jako používá Jablotron, ale o entlpických výměnících, kde dochází k výměně tepla i hmoty (PAUL).
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od jarda » 08 pro 2020, 23:56

omylem jsem odklepl. Ano souhlas se snižováním, ale s tím entalpickým výměníkem ztrácím méně, protože část vlhkosti vrátím.
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od IJK » 09 pro 2020, 16:51

:twisted:
jj Pánové (a Dámy),
proto jsem nám tu
zavedl (nejen) DVA (nové) POJMY.

Oba mají shodnou PředPonu

P A R O -
(nikoliv, jak by se AngloFilové mylně domnívali
PAPOUŠ- ... ;) ...).

A jaký používám Slovní ZÁKLAD?
No, jeden z nich je
- A K E C (aka akumulátor, akumulační člen, integrátor, ...).

A TEN DRUHÝ SLOVNÍ ZÁKLAD JE ...
Jiný "technicko-filozofický" přístup k přečerpávání vlhkosti (a jiných sajrajtů)
mezi primární a sekundární stranou strojně ventilovaných budov
mne vedl k lignivistickému označení
- C E Z A N (aka síto, filtr, katr, ...).

SFO

PS:
:idea: ParoAkec nedokáže akumulovat vodu ve formě přehřáté/syté/přesycené páry!!!
Dochází k cyklické KONDENZACI/ODPARU kapalin.
Je ovšem pravda, že z podstaty nedochází ani k "technicky zanedbatelnému cezení"!

PPS:
ParoCezan "filtruje" páru (což o to, to je to, co chceme)...

PPPS:
... leč Bohužel na jeho STUDENÉM POVRCHU dochází i ke kondenzaci,
což sice BuranKetING oslavuje jako vítězství nad ZAMRZÁNÍM ...
leč je s tím spojen "VOBROFSKÉ VOBLÁČEK" DROBNIČEK :D !!!

iGIN z Nového Dvora

Douška?
Kópil sem CEZAN a von tekl!
Tak sem ho ZALETOVAL,
a von Mrcha NECEDÍ :oops:

Jj, zde hledejte Drobničky typu Vyšší Dívčí,
když už vám někdo
"za Pusu"
nabízí GeniTální řešení
vašeho problému ...
Ano, je to moje tolik oblíbené PLUS (aka vývoj systémů v čase, Mravenčí Kraj, obecné ČASOVÉ KONSTANTY a Dopravní zpoždění pak obzvlášť ...).

ŽE BY se anglofilové začali chytat?
Paro-t?
Nebo dokonce lingvisté, znalí fyzikálních označení?
Paro-T???
Tak zvaný PAPOUŠEK ABSOLUTISTA?
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 745
Registrován: 21 čer 2014, 12:52

Předchozí

Zpět na Vzduchotechnické rozvody

cron