Izolované spiro vs. EPE / EPP potrubí

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od dnl » 26 úno 2018, 13:16

Do novostavby RD plánuji jednotku Nilan VPL 15 s aktivní rekuperací tepla, rozvody vzduchu ze spira. Mám pár obecných dotazů než si nechám zpracovat projekt / cenové nabídky od dodavatelů.

1. Jaké potrubí je vhodnější pro sání a výfuk?
- spiro 16cm + kaučuková izolace 2cm (např. K-Flex) + vlna 5 - 10cm (např. Klimafix)
nebo
- EPE / EPP potrubí s vnitřním průměrem 16 cm?

Na stránkách prodejců je většinou EPE potrubí o tloušťce stěny 15 - 16 mm; tj. 16cm vnitřní a 19cm vnější průměr a prodejci jej inzerují jako by nebylo potřeba jej nijak dále tepelně izolovat. Izolační vlastnosti takového potrubí přece nemohou být srovnatelné s výše uvedenou kombinací spiro + masivní izolace. Existuje EPE / EPP potrubí s tlustšími stěnami nebo se vždy počítá s dodatečnou izolací, např. vlnou? Máte případně odkaz na nějaký katalog?

2. Je možné vést výfuk z domu skrz garáž (temperovaná na minimálních 5 °C), pokud do ní nebude ústit, jen procházet? Je potřeba nějaká protipožární klapka? Není zde vhodnější použít spiro (s izolací) místo EPE / EPP kvůli lepší požární odolnosti?

3. Potřebuji odhadnout, jaký prostor nechat pro stoupačku: je možné přívodní potrubí čerstvého vzduchu tl. 16cm rozdělit na dvě větvě tl. 12,5cm a jednou zásobovat přízemí (cca 150 m3 prostoru) a druhou patro (také cca 150 m3)? Stačí takové přívody (od aktivní rekuperace, vše vedeno ve vytápěném prostoru) zaizolovat Klimafixem 2cm nebo je potřeba více?

4. Na každou hloupost si dnes člověk na internetu přečte tuny recenzí, ale na firmy nenalezne reference v podstatě žádné. U ostatních profesí sháním reference po známých, ale vzduchotechniku v RD nikdo z nich nemá... Můžete mi doporučit nějakou montážní firmu, která působí na severní Moravě / Ostravsku, která by byla schopna realizovat (věřím že v podstatě velmi jednoduché) rozvody kvalitně a za přijatelnou cenu? Pokud nechcete věřejně, tak prosím soukromou zprávou...

Předem děkuji moc za všechny přínosné příspěvky.
Uživatelský avatar
dnl
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 26 úno 2018, 08:45

od Zohan » 26 úno 2018, 16:04

1. Varianty jsou technicky stejné, je to jen o ceně.
EPP potrubí se dělá také ve dvou sílách, ale 1,6 mm stačí.

2. Výfuk skrz garáž můžete vést, požární klapky u RD ani nutné nejsou.

3. Prosto by měl definovat projektant. Obvykle se počítá síl trubky+ kotvící systém+ montážně manipulační prostor.

4. Montážní firma nemusí být lokální. Dnes běžně operují firmy všude. Až nějakou najdete, buďte první s recenzí. Mám známého ve Zlíně p. Husára, z Passive Technology s.r.o., zkuste se zeptat, dělají velmi slušnou práci. Není to sev. Morava, ale i tak se zeptejte. Dělají všechny značky, udělají vám i Nilan. Rozvody se dělají podle projektu a každá slušná firma vám je ráda udělá. Jakmile se vážou jen na nějaký značky, bacha na ně. To už zavání provizním systémem a poznáte je tak, že vám začnou více či méně nenápadně něco tlačit.

Taková mnemotechnická pomůcka je vysledovat, jestli umí i velkou průmyslovou vzduchotechniku a jak dlouho se v tomhle prostředí dokázali udržet a nezkrachovat. Jakmile začnou doporučovat jenom modrý plastový hadice, nikdy neudělali žádnou halu a nemají vlastní dílnu...opatrně, opatrně.
Zohan
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody

cron