Centrální odsávání (ventilátor) v paneláku - průvan

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Rico » 27 úno 2018, 21:10

Dobrý den, již jsem tohle téma našel párkrát někde rozebrané, ale přesto bych to zkusil znova zde a nechal si poradit od odborníků. Situace je taková, že máme byt 3+1. Odsávání je primárně vyvedeno na wc a pouhým průduchem je propojeno s koupelnou. Z toho co lze vidět tak tuším, že je i do tohoto komínu odveden i odsávač z kuchyně (digestoř). Problém je, že ventilátor je jak je již v titulku uvedeno - centrální, takže kdokoli ho v bytě může zapnout. Takže ventilátor jede prakticky pořád (6:00 - 21:00 tuším). Pokusil jsem se tento problém omezit utěsněním dveří (hlavních i koupelna + wc), ale bezúspěšně. Možná se mi podařilo utěsnit dveře hlavní, ale přesto jde průvan cítit malinkými netěsnostmi kolem oken (nová plastová). Zkusil jsem i ucpat igelitem přívodní odsávací průduch, ale také bez úspěchu. Má někdo s tímto problémem zkušenosti? Připadá mi, že pokaždé když někdo zapne ventilátor, tak mi to vysává teplo (peníze :)) z bytu. Existuje nějaké kloudné řešení tohoto problému? Nějaká elektronicky či mechanicky ovládaná klapka, která by můj byt úplně oddělila od odsávače? Stejný problém mají všichni obyvatelé domu, ale asi to neřeší.... Za každou radu předem děkuji! Zdraví Lukáš :ugeek:
Uživatelský avatar
Rico
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 27 úno 2018, 20:56

od FMK » 15 úno 2021, 14:27

Dobrý den,

mám stejní problém. Našel jste nějaké řešení ?

Děkuji
FMK
 

od 000 » 16 úno 2021, 21:14

Řešení existuje, ale používá se velmi málo, protože je investičně drahé. Centrální ventilátor má automaticky řízené otáčky tak, že udržuje stále stejný podtlak ve stoupačce a každá větraná místnost má klapku (obvykle elektricky ovládanou). Jakmile někdo otevře klapku, klesne podtlak v potrubí a ventilátor přidá otáčky. Větrá jen ten, kdo chce, ale stoupačka není v přetlaku.

Mnohem častěji se používá nejlevnější řešení, tj. malý ventilátor v každé větrané místnosti. Je to levné, větrá si jen ten, kdo chce, ale řešíte nekonečné probémy s přefukováním pachů z bytu do bytu.
000
 

od IJK » 27 úno 2021, 14:48

000 píše:... otevře klapku, klesne podtlak v potrubí a ventilátor přidá otáčky. Větrá jen ten, kdo chce, ale stoupačka není v přetlaku.
...

Ave,
dovolím si ReStylizaci "sério-paralelní" kombinace výroků :twisted:
Začnu, jak bývá mým dobrým zvykem, odzadu,
tedy NIKOLIV
od reakce problém/task prvotního Tazatele.

Ano, jde o PANELÁK, který byl navržen (například blok = trojvchod, vchod = trojice bytů na patře)
na průběžné podtlakové odsávání (!!! v topné sezoně a za bezvětří, jinak je to zase jen klasické Lež Dětem ...).
Odsávání bych nazval (v mém příkladu) jako TROJPÁTEŘNÍ. Ano, jen ve zcela obskurních případech (znám příklad) jsou propojeny dva sousední vchody...

Toto 24hodinové průběžné podtalkové odsávání bylo spojeno (moudře) s použitím plynových sporáků v kuchyni, s netěsnými dřevěnými (zhusta různě křivými, vyštípanými, ...) okny a s "lehkými" průvzdušnými dveřmi mezi všemi místnostmi. !!! Schodiště NeVyJímaje !!!

I přišla doba Zelenáčů, Lhářů, Zlodějů a Vrahů ...
a postupně SE do této FUNKČNÍ KONCEPCE začaly SÉRIO-PARALELNĚ přidávat další VyFikundace.
Samy o sobě byly tyto "SMART-gedžity" nesporně pozitivní/progresivní/eko-výhodné (pravda, jak pro koho, přesto nesporně výhodné).
Leč nastoupila bájná nelinearita v nD+ systémech a výsledek je výrazně horší, než bájný zápřah "Kůň s Krávem".

SFO

PS:
000 píše:... otevře klapku, klesne podtlak v potrubí a ventilátor přidá otáčky.
...

Mňo, pokud budou všechny byty na stoupačce udělány tak, jak si jeden bydlitel postavil svůj HyperVzduchoTěsný dům, tak se centrální ventilátor vzápětí přestane věnovat ventilování, byť se točit bude...

PPS:
000 píše:... Větrá jen ten, kdo chce, ...

Pokud nebydlí v HORNÍCH 20% stavby, nebo naopak těsně nad sklepními prostory ...

PPPS:
000 píše:... , ale stoupačka není v přetlaku.
...

A stoupačka (páteř nad sebou ležících bytových jednotek) se NIKDY NEDOSTANE DO PŘETLAKU.

Douška?
Odtah musí být HMOTNOSTNĚ SATUROVÁN přísunem!
Rozložení tlaků závisí na HYDROSTATICKÉ SLOŽCE.
A pak je tu ještě složka AeroDynamická.
A to nemluvím o reálné charakteristice tzv. ROVNOOBJEMOVÝCH aero/hydro dynamických STROJŮ.

iGoNY
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 665
Registrován: 21 čer 2014, 12:52


Zpět na Vzduchotechnické rozvody

cron