Stránka 11

Rozvody z potrubí EPE (HR-WTW)

PříspěvekNapsal: 23 bře 2018, 14:28
od aeroluft
Dobrý den, snažím se najít odpověď, zda je možné/ vhodné použít jako základ vnitřního rozvodu vzduchu potrubí EPE (HR-WTW), jako alternativu izolovaného spiro potrubí. Většinou se EPE potrubí zmiňuje pouze v souvislosti s přívodem a odvodem z jednotky. Rách bych měl páteřní rozvod přiznaný pod SDK stropem na chodbě - cca 10m přívod, 7m odtah. Když odmyslím cenu (která izolovanému spiru dost šlape na paty) a vzhled (subjektivní záležitost) dají se najít zásadní negativa tohoto řešení? Děkuji za názory.

Re: Rozvody z potrubí EPE (HR-WTW)

PříspěvekNapsal: 23 bře 2018, 23:18
od Návštěvník
Rozdíl je hlavně v ceně. Technicky je spiro pouze více ověřená technologie. EPP nebo EPE jsou v daném segmentu pořád dlouhodobě nevyzkoušené materiály.

Re: Rozvody z potrubí EPE (HR-WTW)

PříspěvekNapsal: 04 dub 2018, 21:46
od Snejdrla
Já bych řekl, že ani v ceně moc rozdíl není. Záleží na dodavateli, ale pokud spočítám cenu spiro + K flex vs EPE tak jsem +- na stejné ceně.

Jinak souhlasím s názorem, že spiro + K flex je odzkoušena věc. Zato EPE ne. No za mě bych se EPE vůbec nebál.

Re: Rozvody z potrubí EPE (HR-WTW)

PříspěvekNapsal: 05 dub 2018, 21:17
od daver
toto mě zajímá, jak je na tom hygiena (čistitelnost)?

Re: Rozvody z potrubí EPE (HR-WTW)

PříspěvekNapsal: 05 dub 2018, 21:48
od daver
Ještě jedna věc, já mám třeba v projektu 25mm izolaci na vnitřních přívodních potrubích. Zde je stěna 16mm, lambdu to má skoro stejnou jako kaučuk. Je v mém projektu nadstandardně izolováno a 16mm stačí? Vedení mám v podhledech pod izolací, tedy "v interieru" a jediné co potřebuji izolovat je přívod s ohledem na chlazení v letních měsících (bypassem nebo chladící jednotkou)

Re: Rozvody z potrubí EPE (HR-WTW)

PříspěvekNapsal: 06 dub 2018, 22:31
od daver
Udělal jsem si malou rešerži a asi jsem se zamiloval :P Tohle je přesně materiál, který mi dává smysl v kompletních rozvodech. Možná na odtah je izolace zbytečná, ale s tímto vypadá že se dělá tak dobře, že se dá cena ušetřit na montáži. Stejně dobrých montážních firem je málo a maj furt plno.

Jediné, co jsem shledal jako problém, je absence některých tvarovek. Například odbočka 45° se dělá pouze pro rozměry 150 a 180mm, 125 a 160mm se nevyrábí?! ... Ale 160/125 je drtivá většina projektů. Pak tedy nezbývá, než předělat páteře ze 160 na 180 a po odbočení redukovat na 125. Horší je, že většina větracích jednotek pro RD má 160mm přípojky.

Ještě mě napadá možnost si tvarovku vyrobit sám, je to EPS, lepidel je celá řada, s dobrou šablonou by neměl být problém materiál slušně nařezat (klidně strunová tavná řezačka na EPS) a slepit v pevný kvalitní kus. Omotávka hliníkovou páskou může být pojistkou.

Akusticky to bude asi taky úplně jiné kafe oproti Spiru, už jen materiálově. EPS je akusticky pohltivý materiál, ocelová trouba spíš naopak :)

Re: Rozvody z potrubí EPE (HR-WTW)

PříspěvekNapsal: 05 pro 2018, 20:50
od daver
Tak jsem se kousnul a šel do toho, musím uznat, že jsem z práce s tímto materiálem odvařenej. To je taková paráda!. Níže pár fotek z prvních prací - cvičné instalace klapky. Zjistil jsem, že díky pružnosti lze dovnitř krásně vkládat obyčejné komponenty pro spiro bez těsnění, takže de facto není problém s tvarovkama. Teď o víkendu budu implantovat 45° odbočku 160/125/160. Pokud bude zájem, přidám další fotky různých řešení. Cenově si myslím se dostanu v pohodě pod dodavatelskou instalaci spira a ještě se u toho zabavím :D

Re: Rozvody z potrubí EPE (HR-WTW)

PříspěvekNapsal: 05 pro 2018, 23:57
od 56Petr
Palec nahoru, takhle to nemám udělaný ani od profíků !!!!