Prosba o posouzení izolace VZT rozvodů

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Francisko » 05 kvě 2018, 15:10

Dobrý den vespolek.

Prosím místní odborníky o posouzení návrhu našich budoucích VZT rozvodů. Byť i jen stručný názor velmi ocením. Jsem v tomto oboru naprostý laik a nerad bych si nechal nainstalovat nedostatečně nadimenzované rozvody.

Rozvody budou instalované v nezatepleném půdním prostoru (bungalov, sendvičová dřevostavba). V obýváku a kuchyni jsou přiznané kleštiny, proto tam nevedou rozvody až nad prostor. Rozvody - Spiro Lindab Safe-Click, izolace - Larock 50mm, kaučuk K-flex 20mm, rekuperační jednotka - Nilan VP18K.

Je taková izolace dostatečná? Případně, jaké řešení byste navrhli?

Předem děkuji za názory i shovívavost.

Zdraví,

František
Přílohy
VZT rozvody.png
Uživatelský avatar
Francisko
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 08 led 2018, 02:27

od Zohan » 09 kvě 2018, 10:12

Podle mě je celkově 70 mm izolace v nezateplené půdě málo. Je to možná na hranici normy, kondezovat by nemělo nic, ale tepelně je to málo. Empiricky máme vyzkoušené, že na nezateplené půdě je potřeba izolace minimálně 200 mm. Při této síle je zbytečné používat podkladní kaučuk. Je to velmi drahé. Rozhodně to chce vícevstvou izolaci tak, aby se překrývaly spoje jednotlivých vrstev.
Zohan
 

od Francisco Dacenko » 19 kvě 2018, 12:05

Mockrát díky za odpověď. Dodavatel si za svým řešením stojí a říká, že za spoustu let realizací neměli nikdy s funkčností a efektivitou navrhovaného řešení VZT rozvodů v nezatepleném prostoru problém. Nevím, co mi jako laikovi zbývá, než důvěřovat odborníkovi. Dávají na to samozřejmě dvouletou záruku, tak to hodlám během této doby řádně otestovat.
Dají se, v případě problémů, VZT rozvody dodatečně doizolovat?
Francisco Dacenko
 

od Jan Turek » 19 kvě 2018, 14:27

Doizovat to není jednoduché. Záleží také na typu vedení, které použijí. Představte si trám, který oběhnete s trubkou. Když budete chtít přidat izolaci, bude poměrně určující, jestli tam zbylo dost místa mezi stávající trubkou a trámem. V opačném připadě to znamená demotnovat celý rozvod na půdě. VP18 patří mezi nejlepší jednotky na trhu a dokáže výrazně ochladit i dohřát vzduch, je škoda koupit si mercedes a nevyužít celý jeho potenciál. Možná má firmazkušenosti s obyčejnými pasivním jednotkami, kde teplotní rozdíly nejsou tak velké, ale i mně se zdá 70mm izolace málo. Raději bych vyměnil ten drahý kaučuk za silnější izolaci. Podle lambdy zvoleného materiálu se dá i vypočítat potřebné síla izolace. Na netu jsou i výpočtové tabulky. Jinak bych použil běžný odhad. Jakou sílu izolace máte ve stropě? Jak máte oddělený vytápěný a nevytápěný prostor? Máte tam také jen 70 mm?
Jan Turek
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody