Příprava na vzduchotechniku v RD

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od xhans » 15 kvě 2018, 19:24

Dobrý den, přidám se do řady tazatelů. Plánujeme výstavbu patrového RD, stodoly v menší obci. Dle posledních údajů od energetika se pohybujeme kdesi na úrovni TZ 6kW. Podlahová plocha 170m2. V obou patrech bude nízkoteplotní podlahové vytápění, zdroj TČ. Původně jsme plánovali pouze větrání okny, nicméně jsem se rozhodl, že bych rád udělal "přípravu" na rozvody vzduchotechniky a později třeba dům vybavil i rekuperační jednotkou k pohodlnému větrání + chlazení.
V domě nyní budou 2 osoby + pes, když to dobře půjde později 4 + pes/psi/. Chtěl bych se zeptat, jestli někdo z místních znalých věci dokáže poradit jaké rozvody si nechat navrhnout - udělat, resp. spíše jakou koncepci zvolit, protože budu muset udělat změnu v technické dokumentaci. Mám vesměs tyto možnosti - rozvody v podhledu / materiál?/ a tudíž minimálně navýšení v 1. NP o šár cihel a zhotovení SDK podhledů. Jako druhá varianta jsou rozvody v podlaze 2.NP a zpětný rozvod do 1.NP skrz miako strop, to bychom zase museli přidat šár cihel v 2.NP a izolaci na šíři rozvodů v podlaze. Situace je lehce komplikována objemným velkoprostorem v 1.NP, který je přes jídelnu spojený s krovem. Rozvody pro 2.NP by šly táhnout nad SDK záklopem v zatepleném půdním prostoru. Viz přiložená schemata.

Stran rozvodů asi největší smysl dává zhotovit přívody do pokojů a ložnice v 2NP, přívod v 1.NP pouze v pokoji na jižní straně domu a kaskádovitým větráním provětrat obývák a jídelnu s následným odtahem v kuchyni, WC a koupelně. V 2.NP z WC a koupelny.

Velice Vám děkuji za případné nápady, rady či úskalí.
Přílohy
schema_2.jpg
řez
schema_1.jpg
půdorys
Uživatelský avatar
xhans
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 12 kvě 2018, 23:29

od MartinLes » 15 kvě 2018, 22:55

Toto je klasický dotaz. Určitě je správné vybudovat minimálně rozvodnou soustavu. Nepochopím, kdyby dneska ještě někdo stavěl dům bez vzduchotechniky. Variant řešení je mnoho, poraďte se s projektantem. Jinak tady je vše popsané už 100x.
MartinLes
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody