Průměr rozvodů

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od jirkacurda » 19 kvě 2018, 09:22

Dobrý den,
Chystáme se na rekonstrukci domu a chceme v přízemí mít rekuperaci. Patro je úplně oddělené se samostatným vchodem, který budeme v budoucnu pronajímat. V jedné části přízemí jsou klenuté stropy a část budeme stavět téměř znovu. Rozvody v části s klenbami umístíme na klenby, následně se dorovná zásyp a udělá se spřažená deska. Toto musíme udělat jako první kvůli statice domu, následně můžeme rekonstruovat druhou část. No a zde je ten problém, který řeším s projektantem. Chce umístit klapky na každou větev do jednotlivé místnosti s tím, že se dodatečně budou štelovat průtoky. Což chápu. Problém je v tom, že přívody od RJ, která bude umístěná ve sklepě jsou v části s klenbami a ke klapkám se po zabetonování podlahy v patře už nedostaneme. Museli bychom nechat v patře v podlahách nějaké otvory a následně je zabetonovat. Chtěl bych se Vás tedy zeptat jestli je správná moje úvaha ohledně průměru rozvodů. Máme zde:
pokoj 1 - přívod 25m3/h,
pokoj 2 - přívod 25m3/h,
ložnice - přívod 50m3/h,
obyvák společný s kuchyní - přívod 100m3/h, odtah - 100m3/h
koupelna - odtah 100m3/h
Můžu prvotní regulaci udělat tak, že si na každé větvi budu počítat se stejnou rychlostí proudění vzduchu a podle kůbíků dopočítám průměry potrubí?
U mě by to znamenalo například při rychlosti vzduchu 0,884 m/s - pokoje 100mm, ložnice 2x 100mm, obývák, kuchyně, koupelna 2x 140mm.
Projektant mě pořád tlačí k dírám v podlaze na regulaci těch klapek, ale to se zas moc nelíbí statikovi.
Děkuji za každý názor.
Uživatelský avatar
jirkacurda
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 19 kvě 2018, 08:50

od 000 » 02 říj 2019, 20:24

Při rychlosti necelý 1m/s budou o rozdělení vzduchu do jednotlivých větví rozhodovat úplně jiné věci než odpor potrubí. Pokud Vám nevadí hluk, tak to uregujujte vyústkami, pokud vadí, tak jedině ty klapky. Snad by mohly být jinde než v podlaze ne?
000
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody