Venkovní prostupy - optimální průměr či redukování

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od tvurce » 30 čer 2019, 10:57

Z hlediska budoucího osazení rekuperace.
A vzhledem k tomu, že prostup z vnitřního do vnějšího prostředí je svým způsobem tepelný most.

Jaký průměr prostupů zvolit? Čím větší, tím lepší? Nebo je třeba OK použít 100mm prostup a 125-150 mm rozvody na něj zredukovat? Nebo jít zlatou střední cestou 125 mm?

Lépe pak udělat otvor větší, vložit potrubí, a obstříknout pěnou (nízkoexpanzní)?
tvurce
 

od Zohan » 30 čer 2019, 16:09

Správně řešené prostupy jsou velmi důležité. Prostup musí být vždy izolovaný a zejména v dutých cihlách na to pozor. Prostup by měl být o něco větší, než je hrdlo sání / výfuku. Pokud má jednotka hrdlo 160 mm, je ideální prostup (čistá roura vnitřní průměr) 200 mm. Stavební otvor by měl být logicky větší o sílu izolace. Izolace nenasákavá, kaučuková, typů a výrobců je více. Důležité je i zapravení a napojení izolace na podtrubí a venkovní protikus finálního segmentu. Technický detail prostupu by měl být součástí každého projektu VZT. Projektant musí řešit nejen samotné provedení, ale i správné umístění, odstupy, požární hlediska a někdy i statiku (minimálně na úrovni konzultace). Tohle bych nepodceňoval, protože z praxe vím, že lidé neustále zmenšují technické místnosti a kolikrát chtějí projít vedle okna a najednou zjistí, že tam je překlad nebo jiná překážka. Díru do zdi o průměru cca 250-300 mm jen tak někam umístit nejde a to často bývají v TM takové díry dvě. Dle norem by měly mít odstup 1,5 m. Stejný odstup by měl být i u výfuku od nejbližšího okna.
Zohan
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody