Decentralizovaná rekuperace

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Tomanos » 10 říj 2019, 06:30

Dobrý den,
potřebuji do novostavby (CLT dřevostavba) vymyslet jednoduchý zpusob řízeného větrání. Vubec mi nejde o nějaké šetření, to mě nezajímá. Jediné co chci je výměna vzduchu v domě. Původně sem se chtěl spolehnout na klasické větrání otevíránim oken, ale hodně čtu o tom jak sou nové domy vzduchotěsné a že to nejde uvětrat. Tak uvažuji nad nejakým jednoduchým systémem řízeného větráni. Zatím nejvíc se mi líbi produkt od firmy Renson Endura Twist. Montuje se to nad okna, je to decentralizova dvousměrná rekuperace. Jednou stranou to nasává, druhou vyfukuje. Strach mám trochu z hlučnosti a co když se to rozbije tak abych nemusel vybourávat okno. Co myslíte? Z centrální rekuperace mam husinu. Rozvody po baráku, kráva v technické místnosti, hluk, cena. Jinak dum bude 100m2 bungalov.
Tomanos
 

od 000 » 10 říj 2019, 08:48

1. Každý dům je možné uvětrat okny. Má to své nevýhody, ale jde to.

2. Ty jednotky, které navrhujete funkční asi budou. Jen se obávám, že taky nebudou tak úplně levné. Pokud jde o hluk, tak jsem se dočetl pouze nic neříkající hodnotu "40dB". Předpokládám, že se jedná o aktistický tlak, ale i kdyby to byl akustický výkon, tak norma pro obytné místnosti v noci bude těžko splněna.

3. Centrální rekuperace "Rozvody po baráku, kráva v technické místnosti" ano, to jistě, ale hluk je v tomto případě řešitelný mnohem lépe, než u decentralizvané a cena je diskutabilní (vic výše). Navíc centrální jednotka Vám řeší i větrání WC, koupelen a pod. Je to asi jako srovnávat auto a skůtr.

Samozřejmě co člověk, to názor, ale já bych doporučoval centrální větrání. Při dodávce "na klíč" je cena obvykle něco přes 100 tis kč, což ve srovnání s cenou celého domu není zásadní.
000
 

od Luboš Beroun » 10 říj 2019, 09:23

Na tomhle výrobci je pozitivní, že alespoň nazývá zařízení správně – regenerátorem. Jakmile se vzduchu prohání skrz nějakou akumulační hmotu sem-tam, není to rekuperační jednotka. Název není to podstatné, podstatné jsou uživatelské vlastnosti. Je dobře, že vám nejde o úsporu. Tahle zařízení ze své podstaty příliš tepla neušetří, ve srovnání s běžnou rekuperací s deskovým výměníkem dosahují ani 50% účinnosti. Je to logické. Každé jádro se nějakou dobu nabíjí a nějakou dobu vybíjí. To znamená, že na začátku cyklu je účinnost nějaká a postupně klesá, jak klesá teplota jádra, po přepnutí je zase účinnost vyšší než na konci cyklu. Po zprůměrování je účinnost ve srovnání s jinými jednotkami velmi malá. Přeskočíme tedy nějaké spoření, to se nekoná a vám to nevadí. Uživatelsky je to velmi nepříjemná věc. Zase se mi líbí, že výrobce nezamlčuje vysokou hlučnost. 40 dB v místnosti je fakt dost, když se podíváte na štítek ecodesignu, tak to má být při 65 m3/h obousměrně. Jestliže jednotka regeneruje sem-tam, reálně vymění jen polovinu vzduchu. To znamená, že dle norem je to něco přes 30 m3/h skutečné výměny vzduchu. To je pro dva v ložnici normově málo. Hluk budou vnímat bohužel oba stejně. 40 dB akustického tlaku je něco jako lednička nebo myčka nádobí. Zajímavostí v posuzování hluku je vedle různých frekvencí, také jeho proměnlivost. To působí obzvlášť rušivě. Motor, který bude střídavě zesilovat a zeslabovat, jak bude měnit směr otáčení, může být pro někoho nesnesitelný.

Nelíbí se vám centrální rekuperace, ale ta vaše nesnesitelná bedna někde v technické místnosti bude méně hlučná, než tento výrobek přímo v ložnici. Rozvody vzduchu jsou asi stejnou zátěží jako rozvody topení, vody, centrálního vysavače, elektřiny a podobně. Pokud vás bude někdo chtít strašit, vždycky si něco najde. Ve vodě to bude vodní kámen nebo legionela, elektřina vás zase zničí elektromagnetickým polem, zabije při zkratu, pravděpodobně také vyhoříte, centrální vysavač má rozvody plné vetřelců, zatímco v hadici a sáčku běžného vysavače v komoře není nic atd. Marketing je největší novodobé vymývání mozků.
Luboš Beroun
 

od 000 » 10 říj 2019, 09:58

Luboš Beroun: Několik připomínek k vašemi hodnocení:

61m3/h obousměrně není chvíli 30 tam a chvíli zpět. Zařízení má dvě sady ventilátorů, které trvale přivádí i odvádí, pouze se mění směr proudění. Chvíli přivádí levá sada a odvádí pravá, chvíli naopak. Množství vzduchu je pořád stejné a stále funguje jak přívod, tak odvod. Tak jsem to alespoň pochopil já (těch 61m3/h je pro sadu 4+4 ventilátorů).

Ventilátory běží trvale a nemění směr otáčení, nýbrž se mechanicky otáčejí (viz video), takže ty změny hluku nebudou tak markantní.

Norma je 25m3/h na osobu, ale je zjištěno, že pro spícího člověka postačí 16m3/h, takže i těch 30m3/h pro dvě osoby není úplně katastrofálních (uznávám ale, že já bych tam těch 50m3/h viděl raději).

S doporučením centrálního větrání nelze, než souhlasit.
000
 

od Tomanos » 10 říj 2019, 10:17

Děkuji moc za reakce! Jen ješte doplním informace o té jednotce Endura Twist. Co sem tak vyčetl tak tam mají i graf té hlučnosti, posílám jako přílohu a nevypadá to tak hrozně.
Ale souhlasím, že pokud by mě to mělo hučet v ložnici celou noc tak to bych to asi oželel.
Takže jako nakonec já se vlastně ani tak nebráním te centrální rekuperaci. Spíše sem chtěl barák mít co nejjednodušší, a už se mi to zase komplikuje.
Jelikož mám v domě naprojektovanou přípravu na klimatizaci (tep. čerpadlo vzduch-vduch) kvůli štítku (topím elektřinou a nebudu mít kamna), tak teď do toho ještě ta rekuperace.
Tak si nakonec říkám, že jestli není lepší klimatizaci vyhodit a mít jen aktivní centrální rekuperaci? Nebo naopak nechat klimatizaci + pasivní rekuperací to rozhánět po baráku?
No mám z toho zase guláš :( Budu rád za jakoukoliv radu, chápu že co 100 lidí to 100 názorů.
Jinak vytápět budu el. sálavými panely + velká Fotovoltaika na střeše.

Jako jinak my rádi větráme, přes noc otevřené okna není problém ani přes zimu ( teda v -15C už ne). Ale té těsnosti se dost bojím, že nás to překvapí, v takovém baráku sem nikdy nebyl a nevím jaký problém to může být.

Tady je technický list té Endura Twist - [url]https://www.beam.cz/wp-content/uploads/2018/04/Technický-list-Endura_Twist-CZ.pdf[/url]

Snímek obrazovky 2019-10-10 v 10.06.57.png
Graf Hlučnosti "Renson Endura Twist 2x2"
Tomanos
 

od Luboš Beroun » 10 říj 2019, 10:54

000 píše:61m3/h obousměrně není chvíli 30 tam a chvíli zpět. Zařízení má dvě sady ventilátorů, které trvale přivádí i odvádí, pouze se mění směr proudění..

To je otázka. U většiny těchto zařízení se udává tzv. ventilační režim, kdy ventilátor běží trvale a tzv. regenerační režim, kdy je celkové množství potřeba vydělit dvěma. Zde je v prvním řádku uvedeno Q. nom 15 m3/h a lze si tedy vybrat, já to vnímám jako součet obou ventilátorů (každý ventilátůrek 7,5 m3/h).

Právě podle videa je patrné, že ventilátory se otáčejí, a to mně přijde akusticky ještě horší, než kdyby se zastavily a roztočily na druhou stranu. Když si představím, že proud vzduchu bude ucpán tím, že bude tlačit do proměnlivé světlosti větrací trubky. Nejhorší stav v pozici, kdy budou foukat vertikálně.
Luboš Beroun
 

od Luboš Beroun » 10 říj 2019, 11:09

Díval jsem se na anglickou verzi, v odkazované české je uvedeno maximum pro 12 ventilátorů 180 m3/h. Takže výkon je udávaný pro součet obou sad a je nutné větrací výkon dělit dvěma, vždy polovina tlačí dovnitř a druhá ven.
Luboš Beroun
 

od 000 » 10 říj 2019, 13:36

No nevím, jestli to počítají tak, že 30m3/h přivedu a 30m3/h odvedu, tedy celkem 60m3/h, tak je to totální nesmysl podle vzoru "Koupil jsem si 2 piva, vypil jsem 2 piva, celkem jsem měl 4 piva" :-).

Pokud jde o ten hluk, tak dle toho technického listu set 2x4 tedy 60m3/h má 30,8dB, ale v hlavičce píší, že je to akustický tlak ve 2m. To je obvyklé kouzlo s hlukem, když je příliš vysoký, udává se ve větší vzdálenosti a číslo už vypadá lépe. Akustický výkon je cca 48dB! V místnosti 3x5m ne vzdálenosti 1m bude akustický tlak 45dB. Norma je 40dB den, 30dB noc.
000
 

od Tomanos » 11 říj 2019, 09:50

Díky za reakce. Tak kvůli hluku to řešení od Rensony asi pro mě nebude. Ale našel sem ještě ještě jiné řešení od firmy AERECO. Funguje to tak že pro odtah se používá nějaký centrální ventilátor, který přes mřížky vysává vzduch z místností. Přívodní vzdcuh se přivádí přeš štěrbiny, které se montují buď opět nad okna nebo prostě jako průstup fasádou. Řízené je to automaticky podle vlhkosti. Nebylo by lepší spíš měřit CO2? Co myslíte?

https://www.bristec.cz/system-aereco
Tomanos
 

od 000 » 11 říj 2019, 14:26

Ano bylo by lepší to řídit pomocí CO2, výrobce to řídí podle vlhkosti pravděpodobně proto, že je to mnohem levnější a nepotřebuje to el. napájení. Taky je potřeba si uvědomit, že toto zařízaní nijak nevyužívá odpadní teplo. V podstatě je to totéž, jako když si přes den otevřete mikroventilaci v obýváku a na noc v ložnici. Pouze toto zařízení to dělá automaticky.
000
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody