Posouzení projektu VZT od Nilanu

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Radek Zahradník » 19 úno 2020, 20:02

Dobrý den,

prosím o názor na projekt VZT zpracovaný firmou Nilan pro náš RD. Jedná se o jednotku Nilan Compact. Z projektu mám rozporuplné pocity a představoval jsem si ho trošku lepší. Všiml jsem si chyby, kde na chodbě neuvedli průtok vzduchu na sání a jsem laik, proto bych rád znal názor někoho znalejšího.

Jako nepraktické mi připadá umístění přívodu vzduchu v ložnici, pokojích a pracovnách. Osobně bych přívody umístil do nejvzdálenějšího koutu místnosti od dveří, aby vzduch prošel přes celou místnost. Oni navrhli přívod poměrně blízko dveří a mě tím pádem napadá otázka, zda nebude ve zbytku místnosti vzduch "stát".

Dále se mi celkem nezdají poměry rozdělení přívodu a odtahu vzduchu. V obýváku s kuchyní bych si představoval ideálně rovnotlakost, aby se pachy nešířily do ostatních prostorů domu. Oni v této místnosti navrhli přetlak, proto se obávám výše zmíněného. Hodnoty v projektu jsou uvedeny na 100% výkon a dle informací z Nilanu jednotka poběží většinu času na 1 stupeň, což je 23% výkonu. Vzhledem k tomu mi připadá celkem málo vzduchu v ložnici. Doporučená hodnota je 25m3/h na osobu, což se rovná v ložnici pro 2 osoby 50 m3/h. Tuto hodnotu +- mají navrženou při 100% výkonu.

Děkuji za názory
RZ
Přílohy
půdorys.pdf
Půdorys domu VZT
(313.47 KiB) 369 krát
Radek Zahradník
 

od Hrdla » 20 úno 2020, 08:25

Dobrý den,

jsem velice zvědavý na reakce. Nejsem žádný odborník, takže se k tomu nebudu nijak konkrétně vyjadřovat. Také jsem zvědavý, zda pan 000 ohodnotí tento projekt jako odvětrání truhlárny stejně jako mě.

Tohle je důvod, proč jsem se rozhodl si rozvody navrhnout sám. Obavy z toho, že se zaplaceným projektem nebudu spokojený.

Každopádně bych si to nechal vysvětlit od projektanta, buď vám řekne, že se to tak dělá, v horším případě sám neví proč a podle vašich připomínek to předělá a nebo vám to vysvětlí.

S pozdravem
Martin Hrdlička
Hrdla
 

od Cígler » 20 úno 2020, 11:50

Rád bych vám odpověděl na vaše dotazy, mám stejnou jednotku jako vy – Nilan Compact. Dům jsem dokončil před dvěma lety, podle manželky není dokončen dosud, ale její optikou asi nebude dokončen nikdy. Jednotku Nilan jsem si vybral, protože přesně odpovídala mým požadavkům. Hledal jsem i konkurenci, ale protože jsem laik a nemohu objektivně posoudit rozdíly, rozhodla cena. Stojím si za tím, že v poměru cena/výkon jsme na trhu nic výhodnějšího neobjevil. Pro objektivitu nutno dodat, že bez dotace z programu zelená úsporám bych volil Nilan VP18.
Nyní k mým zkušenostem s firmou Nilan. Musím říct, že jejich přístup má dvě stránky. Naprosto perfektní jsou ve vysvětlení funkcí, v péči o zákazníka a to i po prodeji jednotky. Mám nový dům, který je zařízen mnoha spotřebiči a mohu bez obav prohlásit, že přístup Nilanu je nadstandardní. Osobně jsem jednal s panem Špičanem, který mi věnoval několik hodin času při osobních a telefonických konzultacích. Právě tento přístup byl pro mě rozhodující při výběru. Zcela odlišnou zkušenost mám se samotnou realizací. Doporučili mi firmu Reheat s.r.o a to jim ubralo strašně bodů. Osobně se divím, že s takovou firmou spolupracují, neboť je táhne z nadprůměru do běžné šedi. Rád bych popravil vaše tvrzení, že máte projekt od Nilanu. Pokud se něco nezměnilo, Nilan s.r.o. je dodavatelem jednotek, ale projekty nedělá. Já jsem vše (včetně projektu) platil právě Reheatu. Projekt mi dělal pan Hodek, snažil se a po nějakých drobných opravách jsem se dobrali konce a vše dopadlo dobře. Dokonce můj projektant při kontrole projektu uznal, že odvedený projekt měl nadstandardní provedení. Údajně společně navázali i další spolupráci. Zde moje chvála končí. Jakmile došlo na realizaci, Reheat zcela selhal. Komunikaci nelze nazvat komunikací, na mail jsem dostal odpověď až po několika týdnech a na základě opakovaných telefonních urgencí. Zde mně opět vyšel vstříc pan Špičan, který se vždy omlouval za partnery z Reheatu a pokoušel se intervenovat v mé záležitosti. Domluva samotné realizace byla tristní, nedodržení termínů, nekomunikace, ignorace. Není mi zcela jasný překryv těchto dvou firem, proč to tak mají nastavené, ale i panu Špičanovi jsem se snažil naznačit, že by Nilanu velmi prospěl výběr jiného montážního partnera. Když už konečně na stavbu přijeli, zvládli montáž technicky dobře, ale opět nemohli dodělat venkovní mřížky, které zapomněli přivézt. Další problémy byly s osazením ventilů. Opět komunikace a organizace na úrovni diletantství. Abych byl ale pozitivní – konec dobrý, všechno dobré.

pokračovaní ve druhé zprávě
Cígler
 

od Cígler » 20 úno 2020, 11:51

Chybějící údaj o průtoku je maličkost, v mém stavebním projektu si i sám projektant našel některé věci ze starších verzí. Je to jako text, který píšete několik dní. Jsou v něm překlepy a chybujeme všichni. To bych neřešil. Umístění přívodů do nejzazších koutů místností není hlavním nebo jediným hlediskem. Když v daném prostoru budete mít stůl nebo postel, je lepší ventil nemít přímo nad hlavou. Mám to podobně a místnost je vyvětraná dokonale, nikoho nic neobtěžuje. Přetlak, rovnotlak jsou iluze v rámci RD. Přetlak je tam patrně navržený, protože tam máte krb. Při otevření dveří, při pohybu lidí v místnostech se diference tlaku natolik mění, že to je více navrhovaná teorie a přání autora, realita je jiná. Pachy z kuchyně se nešíří, je tam odtah blízko varné desky a kuchyňské linky. Z mé praxe je to tak, že velká většina pachů se skutečně nešíří, ale třeba bramboráky jsou cítit. Ono se to dostane výfukem ven, takže to možná dříve cítí sousedi než my. Určitě to není nic problematického. Hodnoty v projektu jsou dimenzovány na 100 % výkonu, protože je potřeba celý výkon někam poměrově rozdělit. Projektanti na to mají určité tabulky, normy. V běžném provozu já vnímám náš dům prakticky jako jedno prostředí a podstatnější než poměrové rozdělení vzduchu je určitý směr proudění. Nesmí se šířit zápach z WC a to se nám nešíří. Ostatní vzduch v domě se více méně promíchává. To jsem zjistil i při měření koncentrací CO2. Jsou různé lokální výkyvy, nikdy nám v ložnici nestoupla nad 1000 ppm. Máme prakticky trvale otevřené dveře a větrání na stupeň 1 skutečně dostačuje. Moje postřehy jsou z praktického provozu, neposoudím každý detail projektu, ale řekl bych, že mám podobný a vše funguje skvěle. Držím palce!
Cígler
 

od KarelB. » 21 úno 2020, 18:39

Já jsem si nechal dělat také kompletní dodávku od Reheatu a mám zkušenosti jiné. Všechno proběhlo v pořádku, nějaké drobnosti se vyskytly přímo na stavbě a naopak mě překvapili, že si s tím dokázali poradit. Podle mého to je případ od případu a každé firmě se něco povede a něco ne. Je to hodně o lidech. Znám to i ze druhé strany. Mám malou truhlárnu a nemůžu mít mobil pořád v kapse. Někdy se hotl někdo nedovolá, většinou se snažím zavolat zpátky a někdy zapomenu.
KarelB.
 

od 000 » 22 úno 2020, 14:30

Hrdla: Ano opět je to "truhlárna". Netvrdím, že je to takto špatně, ale podle mě je to zbytečně složité. VZT RD používá obvykle rychlosti kolem 2m/s (max 3m/s). 2m/s = 7,2km/h a to je rychlejší chůze. Při chůzi taky asi příliš neřešíte, jakou aerodynamiku má vaše čepice. Ono ani v té truhlárně nejsou ty odbočky 30° a 45° kvůli snížení oporu, ale proto, že dopravovaný materilál má mnohanásobně větší měrnou hmotnost a tedy i setrvačnost. Uznejte, že piliny s rychlostí 20m/s jsou opravdu něco zcela jiného než vzduch s rychlostí 2m/s. Vidím, že vám s mými názory ležím v žaludku, ale máte tři možnosti: Můžete mi věřit, můžete si sám nastudovat něco o aerodynamice, nebo si můžete doma udělat "truhlárnu", chyba to není, jen zbytečnost.

Předpokládám, že předložená PD je součástí cenové nabídky, tedy byla zpracována zdarma s tím, že uzavření smlouvy o dodávce je pravděpodobné Takže poměr cena : výkon je vysoký. Můj odhad je, že projekt zpracovával mladý, nedávno vystudovaný člověk bez velkých praktických zkušeností, protože má znaky školní práce. Ale opakuji, nevidím tam žádné hrubé chyby, spíše jen zbytečnosti, které se ve škole učí a v praxi se nechávají plavat.
000
 

od Hrdla » 25 úno 2020, 13:43

000: V žaludku mi úplně neležíte. Já naopak z praxe konstruktéra vím, že si bohužel montéři na stavbě dělají téměř co chtějí a při tvorbě dokumentace skut. provedení se nestačím divit. A to, co Vy tady píšete mi tím trochu zavání. Něco jako: "V projektu jsou zbytečnosti, uděláme to tak a tak..." Ono se totiž s T odbočkami dělá lépe. To je jasné.

Taky jsem v nilanu poptaval projekt, cena kolem 10 tis. Myslím, že tento výkres není součástí nabídky, ale již součást zaplaceného projektu. Já nic takového v nabídce nedostal.
Hrdla
 

od IJK » 26 úno 2020, 14:07

Hrdla píše:... z praxe konstruktéra vím ... při tvorbě dokumentace skut. provedení se nestačím divit. ... Něco jako: "V projektu jsou zbytečnosti, uděláme to tak a tak..." ...

Thumbs Up.

SFO

PS?
https://forum.tzb-info.cz/146248-vzt-ro ... -prispevky

PPS:
Stejně, jako neexistuje Vakuum, tak neexistuje Pravda ...

PPPS:
... jen ta Lidská Nenažhranost je ještě větší, než lidská HLOUPOST.
:idea: Vidíte, i tady se JednoŠUTR kardinálně zmýlil ...
... protože LEŽ neplodí lidská hloupost,
ale neskonalá "vyčúranost" těch, kteří se samozvanecky označují za ELITU LIDSTVA.

Douška?
Přeberte si to každý ze svého úhlu pohledu.
Můj názor znáte, je to nD+
a zatím neutuchající snaha "opakovaně psát"
smysluplné multikriteriální funkce :twisted:

Pokud byste chtěli laskavější a časoprostorově promyšlenější objasnění,
jukněte na ZeměPlochu, Stopařova Průvodce, ...

Nebo se zamyslete
nad NELINEÁRNÍ DIFERENCÍ
mezi PÝRY!
BruttoPýr, TaraPýr ... a problémem s (nejen kulturní) revolucí.

Takže?
Disipaci Energie neočúráte.
A v rozvodech strojní ventilace jde o BRUTT-álně nelineární závislosti ... včetně LIDSKÉHO vnímání HLUKU.
NetoPýr by to VIDĚL JINAK :!:
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 746
Registrován: 21 čer 2014, 12:52

od 000 » 27 úno 2020, 09:53

Hrdla: Fakt, že některé montážní firmy vám to nakonec udělají stejně podle svého je jen o důvod víc, proč nemít v projektu zbytečnosti. Zkuste si spočítat, kolik stojí odbočka 45° + oblouk 45° a jaký má tato sestava odpor při 2m/s a zkuste totéž pro odbočku 90°. Odhaduji, že se bavíme o jednotkách Pascalů. Pak vám ukrajinský sádrokartonář někde přimáčkne sono a máte tam o desítky Pascalů víc. To je právě ten rozdíl, mezi tím, co učí ve škole a praxí. Z autora zmíněné PD mám dojem, že na stavbě nikdy nebyl. Samozřejmě těch zbytečností, které rozhodně nepřinesou užitek, ale mohou přiníst i problémy je tam víc.
000
 

od IJK » 28 úno 2020, 11:18

000 píše:... ukrajinský sádrokartonář někde přimáčkne sono ...

:twisted:
A třebas i proto tam PT MH žádný SONO_dráto_celofán nedal?
Žeby pRoz-řetelnost?

SFO

Douška?
https://forum.tzb-info.cz/146248-vzt-rozvody-po-105
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 746
Registrován: 21 čer 2014, 12:52

od Netrefil » 14 úno 2023, 21:41

10m3?!? Je to šatna ale 10m3 na projektu je nic na 1 stupeň výkonu, to tam nemusí být nic. Nilan rád mluví že je vše podle norem ale realita pokulhává. Určitě pokoje 50m3. Moc tomu nerozumí reheat nepoznal ani výstupní ventily na nasávání. Srandisti
Netrefil
 

od Atlantis » 24 úno 2023, 19:28

3years too late? :lol:
Přílohy
3years.PNG
3years.PNG (13.66 KiB) Zobrazeno 837 krát
Uživatelský avatar
Atlantis
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 90
Registrován: 13 čer 2022, 18:05


Zpět na Vzduchotechnické rozvody