Flexi rozvod k aktivní rek. jednotce?

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Blbec » 05 čer 2020, 17:09

Zdravím pánové,
i přes hodiny šťourání zde a všude možně se neubráním vlastnímu dotazu. Jsem ňouma, kterej o větrání ví maximálně, že se to dělá oknem, takže se předem omluvuju, že se cpu do vísostnejch vod úplně mimo svůj obor. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Na svou vlastnoručně budovanou kůlničku řeším rozvod VZT pro Nilan VP 18 K WT. Jedná se o NED dřevostavbu, bungalov o užitném objemu cca 275m3. V podhledu bude mezi SDK a parotěskou s izolací cca 15cm prostoru ve kterém mám v plánu roztahat VZT. Problém je ovšem v průchodu nad příčkami, které se mi nechce nahoře rozřezávat kvůli jejich pevnosti - skladba 2 by 4, kdy nahoře jsou 2 vodorovné KVH 80x60 (zásadní pro tuhost), které bych musel úplně přerušit, abych podhledem dostal vedení o běžném průměru. Mezi příčkami a parotěskou je 60mm prostoru, folii mám poměrně volně (vata je zavěšená mezi vazníky), tzn. v místech, kde nejde příčka souběžně s vazníkem lze celkem elegantně protáhnout cokoliv ohebného do průměru 100mm.

Padlo mi tedy do oka hvězdicové vedení z flexi korugovaných trubek 75mm, kdy bych distribuční boxy umístil do stejné místnosti nad jednotku, připojil je přes tlumiče hluku a dále mohl vést trubky pohodlně vedle sebe nad příčkami. Můj dotaz tedy zní, zda je to pro aktivní jednotku proveditelné, pokud přívodní potrubí přetáhnu nějakou vhodnou izolací kvůli ztrátám a kondenzaci při chlazení? A případně bych poprosil o opodstatněný hejt s vysvětlivkami na mou představu o rozvodu načrtnutou na základě posbíraných informací po internetech :lol: To co mám v projektu (pro stavební povolení) asi nestojí ani za řeč, trubky by se vlastně dle projektu nevešly do podhledu, chybí izolace apod. Nechám si samozřejmě udělat nástřel od pánů z Nilanu, resp. od jejich partnera, ale z vlastního oboru vím, na co a jak se často projektanti dotazují jako přiznání k fatálním neznalostem, tak bych raději chtěl poprosit o odborné názory i z jiného zdroje, abych měl nějaký takový funkční průměr :oops:

Díky moc ;)
Přílohy
VZT nástřel.JPG
Blbec

od lojza » 12 čer 2020, 09:49

Dobrý den, bohužel nemohu hodnotit, jelikož stojím před obdobnou situací. Doufám, že se k tomuto tématu někdo zkušenější připojí a bude nás "luftamatéry" moci svým příspěvkem obohatit.
lojza

Zpět na Vzduchotechnické rozvody