Venkovní mřížka a hlučnost

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od v_wagner » 04 srp 2020, 18:31

Moje první setkání se zanesenou venkovní mřížkou bylo trochu neslavné a odhalilo i ne uplně šťastný vyběr samotné mřížky. Rozvody jsem řešil sám - spiro s lepenou kaučukovou izolací kvůli použití NILAN Gott 2600, která má chlazení. V podstatě jsem se na tom učil izolovat kolena a jiné součásti rozvodů a bylo to nadmíru poučné a samotný rozvod funguje zdá se jak má. Při zaregulování ani nebylo třeba nijak moc šachovat s klapkama a neprojevilo se nic co by nemělo. Celou zimu jednotka topila, protože ještě nebyla zapojena podlahovka a teplotu udržela a od jara zase chladí aby udržela teplotu a samozřejmě permanentně větrá. Potud super. Poslední dobou ale začala jednotka "zlobit" - tedy alespoň tak jsem si to vykládal. Hlučnost se zvýšila, zhoršila se podle všeho i schopnost dochladit interiér a začaly se ozývat dost podivné zvuky. Že si za to můžu sám nakonec musel odhalit po telefonu technik. Prošli jsme odvod kondenzátu, veškeré nastavení, vše OK a pak přišla řeč na mřížky (zvláště na tu od sání). Co si budeme povídat - stavba ještě běží, není čas na nic (když dělá člověk vše sám) a tak jsem se do té doby spokojil s letmým pohledem na tu, která je blíže (bohužel to je ta výfuková a ta se takřka nezanáší). Vzhledem k tomu, že jsou asi 4m vysoko, nezbývalo, než vzít žebřík a mřížku demontovat. Ta vrstva bordelu na sítu byla takové že jsem málem z toho překvapení spadl ze žebříku. Za 10 měsíců. Neuvěřitelné co to zvenku už tady před filtry odchytilo. A já při výměně že jsou podezřele čistý ;o). Po vyfoukání kompresorem (lítaly z toho doslova cucky) a zpětné montáži byl klid a jednotka tichá jako dřív.

Obrázek

Mřížka jako taková se původně zdála OK - nerez, vstup chráněný proti dešti, odkapový plíšek. Bohužel tady jsem vybíral až jsem přebral. Bude muset pryč. Demontáž je peklo - mřížka se musí sundat celá (nedá se sundat jen síto) a má protiplechy, které brání vytržení, což je fajn, pokud by se uvolnily vruty, ale uplně na nic, když se má vyndat a je píchnutá do pěnové trubky, ze které to rve materiál.

Co byste doporučovali za mřižku ? Mám představu, že by:
- měla být nerezová s připojovacím průměrem 160mm
- zvenku montovatelná, na fasádě není žádná prohlubeň, jen s povrchem zařízlá pěnová trubka sání.
- měla by být napevno přimontovaná na fasádě
- měla by mít odkap co nejdál od fasády
- a hlavně extra demontovatelné síto bez potřeby to celé sundavat a to pokud možno nějak snadno (práce ve 4m) a zřejmě i o větší ploše než je průměr 200mm.
Přílohy
IMG_20200804_170720n.jpg
IMG_20200804_170713n.jpg
Uživatelský avatar
v_wagner
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 29 bře 2015, 22:51

od 000 » 05 srp 2020, 09:43

To vás mělo trknout už při koupi, že takhle husté pletivo se hned ucpe. Ono je sice pěkný, že to šetří filtr, ale jak jste sám zjstil, ono to ten filtr z velké části nahradí. Jenže na to, aby to fungovalo jako filtr to má velmi malou plochu, takže to dopadne jak to dopadlo. Na Vašem místě bych z mřížky vyhodil to pletivo a dal to tam bez něj, pták se skrz ty lamely nedostane (aspoň to tak na fotce vypadá) a pokud projde semtam nějaký list, tak ten se holt zastaví až ve filtru. Pokud trváte na nové mřížce, pak doporučuji aby měla síto 10x10mm.
000
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody