Snížení tlakových ztrát VZT, výběr flexi

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od broookes » 28 úno 2021, 17:34

Dobrý den, prosím o radu s dvěma otázkama:

1) jakým způsobem řešit sání vzduchu na fasádě, aby mělo co nejmenší ztrátu?
Developer nám na obvodovou zeď udělal průvětrník DN150 (s rekuperací se tam nepočítalo), který bych chtěl použít na sání vzduchu. Jenže při potenciálním max. výkonu rekuperace při provětrávání 400m3/h mi už tak vycházejí tlakové ztráty na okruhu dost vysoké - a pokud použiju výpočet z qpro tak i ta nejmíň odporná protidešťová žaluzie na fasádě při průtoku 400 do DN150 hází ztrátu cca 70Pa, což mi ty ztráty udělá naprosto šílené. Snažím se najít nějaké vhodné řešení, které by dokázalo ty ztráty na sání snížit na rozumnou mez, ale nenacházím. Uvažoval jsem už i o vložení jen nějaké ochranné mřízky na vstup a ten zakrýt nějakou stříškou, aby do něj nepršelo, ale to bude vypadat úplně strašně. Máte nějaké konkrétní tipy? (ideálně i s informací, kde to lze koupit, protože mně se nic najít nedaří)

2) Jelikož nemůžu rozvody VZT táhnout nad stropem, budu zřejmě muset použít flexi hadice (spiro v obvodovém kaslíku místností by mělo strašně moc tvarovek). Těch druhů flexi hadic je větší množství - máte nějaký tip, které z nich vybrat? Všechny se tváří vesměs velmi podobně, tak zda někdo zkušenější má informace, které je lepší či horší - ať už na kvalitu nebo práci s tím, apod.

Předem děkuji za rady.
Uživatelský avatar
broookes
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 14 led 2020, 10:13

od 000 » 02 bře 2021, 09:14

ad1) Teď už toho mnoho nenaděláte, nejmenší odpor má šikmo uříznutá trubka (šikmo kvůli dešti) opatřená pletivem (ale pletivem, ne děrovným plechem). Pokud máte na fasádě dostatek polystyrenu (třeba 20cm), tak by šlo vydlabat polystyren a do vzniklé dutiny vložit "krabici" třeba 250x250/200 s nástavcem DN150. Pak můžete použít žaluzii 250x250. Jasně, že si vytvoříte tepelný most, ale ideální to mít už nebudete.

ad2) Tím bych se moc netrápil, potrubí AluX, SonoX, IzoX (X= Vac, Dec, Flex... dle výrobce) mají vlastně uvnitř všechny to samé, Sono to má perforované. Když půjdete na rychlost pod 2m/s, nebude tlaková ztráta závratná. I tak bych ale na rovné kusy dal spiro. Ohebná potrubí jsou určena k snadnému dopojení, nikoliv k vytvoření celého vedení.
000
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody