Digestoř pro rekuperaci Systemair

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Dan Vojtášek » 25 srp 2021, 14:39

Dobrý den,
V novém bytě máme rekuperační jednotku Systemair Save 250/B L 500W, která umožňuje připojení digestoře. Je však potřeba vykuchat z digestoře motor, vybavit klapkou, servomotorem a připojit přes digitální vstup do rekuperace. Jediný výrobce, který tuto úpravu digestoře poskytuje je firma Faber, nejsou však kompatibilní s rekuperací Systemair. Nevíte prosím jakou digestoř lze koupit k této rekuperaci a kdo by mi mohl pomoci s těmi úpravami a ideálně i instalací?
Díky
Dan Vojtášek
Dan Vojtášek
 

od maks » 25 srp 2021, 15:06

Připojování digestoře do rekuperační jednotky je velký nesmysl. Bohužel někdo nějaký nesmysl vymyslí, chce ho a tak některý výrobce podlehne. Prvním zádrhelem je výkon. Rekuperace, která dává 250 m3/h, nemůže dostatečným odsáváním konkurovat digestořím o dvojnásobném výkonu. Druhý zádrhel je v konstrukci vedení VZT, musíte vyřešit, aby se celý výkon odtahu přesměroval jen do kuchyně a to chce nejen klapku ale také odpovídající dimenzi vedení, jinak ani těch 250 m3/h jednotka umístěná daleko od kuchyně díky tlakové ztrátě neposkytne. Digestoř umístěná přímo nad sporákem má logicky výhodu nižší tlakové ztráty. Třetí (asi nejzásadnější) problém je mastnota odtahovaná do rekuperační jednotky. Vyžaduje velmi kvalitní předfiltr a velmi často měnit! Nezapomínejte dále, že jednotky nejsou vnitřně těsné(sledujte údaj o vnitřní tlakové netěsnosti, ztrátě). Důsledkem této netěsnosti si zanesete (prakticky nevyčistitelně) výměník, snížíte jeho účinnost, bude se zápach přidávat k čistému vzduchu, mastnota se šíří i do přívodního potrubí atd. Pokud už takovou jednotku s hrdlem pro digestoř máte, nenapojujte ji na digestoř a odsávání kuchyně řešte samostatně.
maks
 

od 000 » 08 lis 2021, 13:46

Mám stejný názor jako maks a doplňuji, že ten odtah z kuchyně stejně v jednotce nejde přes rekuperaci, takže jestli si myslíte, že budete šetřit teplo, tak nebudete.
000
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody