Dotazy k návrhu rekuperace

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Jirka Sl. » 30 lis 2021, 17:00

Dobrý den,
co nevidět budeme řešit rekuperaci, tak jsem se o tom snažil něco načíst a nastudovat, ale přeci jen zkušenosti s tím uplně nemám, tak mám pár dotazů...
Můj záměr: Máme novostavbu (30cm cihla + 18cm EPS, tep. ztráty kolem 3-4kW) a rád bych v ní měl řízené větraní s rekuperací= plánujeme jednoduchou pasivní jednotku bez ental. výměníku s předehřevem. Rozvody: mezi SDK stropem a izolací stropu mám cca 30cm. V plánu mám použít flexi potrubí do hvězdice. A teď několik dotazů které má:
1/Počet výustků: Návrhy jsou si velmi podobné a celkový větraný objem vzduchu mají téměř shodný, ale líší se v způsobu jak se do domu dostane. Někdo například do obyváku navrhují 3 výustky o kapacitě 30m3/hod jiní 1x90m3/hod... Co je vhodnější?
2/ Umístění vyústků: Dávat je do prostřed místnosti? K oknu? Nad postel? Nebo jaké je optimální umístění? Obdržel jsem několik návrhů a každý to má prakticky jinak, tak pořádně nevím od čeho se odpíchnout:/
3/ Rozvody: mám v plánu použít flexi hadice, bohužel jednotka není umístěna ideálně uprostřed objektu, takže některý rozvod bude mít i kolem 15m, je to v pořádku? Nebudou tam moc velké tlakové ztráty?
4/ Výběr jednotky: Dle výpočtu to vychází, že potřebujeme jednotku, která zvládne min. 200m3/hod. Bude stačit jednotka, která má výkon 280 m3/h @100Pa nebo je lepší jít o třídu výš a vzít s výkonem kolem 350m3/h a jet třeba na půl plynu?
5/ Umístění jednotky: máme v pasivní s předehřevem(ještě nevím, zda bude externí či rovnou zabudovaný v jednotce), ale kam umístit jednotku? co nejbliže ke zdi kde bude proveden i příovd vzduchu, nebo radějí dál? (Odvod máme v plánu vést na střechu)

Popřípadě máte nějaký zajimavý odkaz/tip na nějakou literaturu, která bude zaměřená spíše prakticky ohledně rekuperace a rozvodů? Našel jsem nějaké odborné literatury(Vzduchotechnika od Prof. Drkala...), ale bohužel nejsem si podle ní schopen odpovědět na mé otázky:(

Díky moc všem za pomoc a rady.

S pozdravem,
Jirka S.
Přílohy
navrh3.JPG
navrh2.JPG
navrh1.JPG
Uživatelský avatar
Jirka Sl.
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 11 lis 2021, 15:36

od gerimo » 06 pro 2021, 14:03

Jsem amatér, který prováděl vše samostudiem, ale s něčím mohu poradit.

1) Počet vyústění je přímo úměrné následnému hluku. Více vyústění = menší objem distribuvaného vzduchu na jedno vyúětění = menší rychlost vzduchu = menší aerodynamický hluk. Více vyústění zase bude mít větší tlakové ztráty a větší cenu za materiál. Obojí je možné, já bych to řešil více vyústěními
2) Vyústění se dávají zpravidla co nejblíže k oknům místnosti a zároveň co nejdále od dveří místnosti. Dále, pokud budete mít radiátory a nebudete mít aktivní rekuperaci, je vhodné umístit k radiátoru (což bývá u okna)
3) Problém flexi hadic je, že výpočet tlakové ztráty je u nich nemožný, proto se nedoporučují. Já jsem svépomocí provedl ze spiro potrubí.
4) Určitě silnější jednotku. Ty kubíky vzduchu jsou spočítány na stálou výměnu, ale co když budete chtít krátce a intenzivně větrat - tzn. maximální výkon? Dále chcete používat flexi hadice, které mají výrazně vyšší odpory vzduchu, takže tím spíš budete potřebovat silnější jednotku.

Kniha třeba tato: ISBN 978-80-7366-091-8

Hodně zdaru
Uživatelský avatar
gerimo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 12 srp 2020, 07:36


Zpět na Vzduchotechnické rozvody