Rozvod rekuperace - izolace flex potrubí

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od tomlaurin » 03 čer 2022, 11:03

Naplánoval jsem rekuperaci v 90mm flex trubce, že se s tím svépomocí bude lépe pracovat. Narazil jsem ale na problém izolace potrubí - vybral jsem jednotku Nilan gott a plánuji v přechodném období přitápět a chladit v létě (limitu chlazení jsem si vědom)

Problém je, že dle toho co jsem zjistil nelze toto potrubí izolovat, nebo nebude nikdy zaizolováno dostatečně.
Nemáte s tím někdo zkušenost z praxe?

V nejhorším případě předělám rozvod na spiro a budu izolovat ty, ale s těmito flexi se mě bude v podhledu lépe pracovat.

Foto ilustrační
Přílohy
Rekuperace RD Laurin 1.NP - půdorys.pdf
projekt
(258.32 KiB) 18 krát
IMG-20220304-WA0002.jpg
Ilustrační foto
Uživatelský avatar
tomlaurin
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 13
Registrován: 06 led 2020, 14:43

od Hugo Zhor » 03 čer 2022, 13:25

Napadá mě použít izolační návleky ze skelného vlákna opatřeného hliníkovou folií. Na internetu najdete spoustu eshopů, kde se tyto návleky dají koupit.
Nemám s tím ovšem žádnou praktickou zkušenost. Tyto návleky se dělají v 10m kusech. Bohužel jsou dělány v rozměrech na spiro, takže budete muset použít návlek na 100mm trubku. U spira se to rádo zadrhávalo, tady u plastu by to mohlo jít nastrkovat lépe. Tloušťka izolace je v tomto případě 25mm.

Pokud byste se pro tuto variantu rozhodl, zajímalo by mě, jak se s tím pracuje.
Uživatelský avatar
Hugo Zhor
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 26
Registrován: 23 úno 2011, 10:45

od NitramP » 09 čer 2022, 11:28

Zdravím, pro izolaci potrubí máte 2 možnosti - buď zmíněný izolační návlek například Termosleev - https://www.czvzduchotechnika.cz/termosleev-102-t/ a cca po 2 metrech stáhnout plastovými stahovacími pásky (dle mého jednodušší varianta). Druhou možností je kaučuková tepelná izolace (pás o šířce 1,5m), tyto pásy se dělají s ALU polepem a samolepící vrstvou viz odkaz - https://www.czvzduchotechnika.cz/izolac ... pv426=5412 , tato varianta je dle mého náročnější, kór u plastového potrubí, kde je jako had.
Uživatelský avatar
NitramP
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 01 čer 2022, 14:50

od Hugo Zhor » 09 čer 2022, 15:14

Uvedený kaučuk můžete využít na izolaci rozdělovacích boxů, které jsou vidět na obrázku. Ta plastová hadice je z vnější strany "vroubkovaná", takže by izolace nebyla přilepena celoplošně a měl bych obavy, aby by se z plastového potrubí neodlepovala.
Uživatelský avatar
Hugo Zhor
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 26
Registrován: 23 úno 2011, 10:45

od tomlaurin » 22 čer 2022, 08:45

Tak pujdu cestou Aduro nebo Epe.
Vychází to na celý dům cca 22tis, takže to není tak hrozný a eliminuje s tím komplet izolace.
Uživatelský avatar
tomlaurin
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 13
Registrován: 06 led 2020, 14:43

od Efow » 01 črc 2022, 00:23

Přemýšlím také o Aduro nebo Epe, ale není mi jasné, jakým způsobem se na ně napojuje vyústění v interiéru, oba systémy/materiály se používají hlavně pro přivod/výfuk v exteriéru.

Máte nějaké konkrétní reference, jak se ty koncovky řeší?
Uživatelský avatar
Efow
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 01 črc 2022, 00:18

od tomlaurin » 16 črc 2022, 21:02

Co jsem pochopil tak do toho pasuje běžná 125 plechova trubka a na ni je jiz k dispozici cokoliv. Takže počitam s tímto způsobem.
Uživatelský avatar
tomlaurin
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 13
Registrován: 06 led 2020, 14:43


Zpět na Vzduchotechnické rozvody

cron