Přívod vzduchu do rekuperace přes solární panel

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od dyrup » 02 zář 2022, 22:57

Dobrý den,
vzhledem k cenám energii uvažuji, zda by nešel použít přívod vzduchu přes solární tepelný panel. Popravdě nikde jsem zatím toto řešení nenašel a tak netuším zádrhel, proč se toto nedělá?
Kondenzace na přívodních rozvodech?
ohřev rekuperace.jpg
Uživatelský avatar
dyrup
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 02 zář 2022, 22:44

od Honza32 » 03 zář 2022, 23:41

Začnu trochu jinak. Dokola se tu několik nadšenců snaží vysvětlit matoucí informace ohledně účinnosti rekuperačních jednotek. Běžnému uživateli je předhozeno jakési vysoké procento blížící se stovce a nic víc k tomu. Jenže, aby rekuperace využívala teplý odpaní vzduch, potřebuje mít vstup studený. Všimněte si, že se nikde neuvádí při jaké teplotě je ta procentuálně vysoká účinnost a přitom je snad jasné, že pokud znamená 100% účinnost, že se zpětně vrací stejně teplý vzduch jako se odsává z domu, že když doma budeme mít 22°C a venku bude také 22°C, budou mít všechny jednotky i ty největší šmejdy stejnou a tedy 100% účinnost.
A teď k tomu vašemu řešení. Jistě, předehřát nasávaný přívodní vzduch je cesta a existuje více možností (asi nejznámější je zemní registr), jenže ouha, čím více přívodní vzduch ohřejete, tím méně ochladíte odpadní a zas až tak moc nezískáte. Obzvlášť pokud slunce ohřeje přívodní vzduch na vysoké teploty.
Honza32
 

od Dyrup1 » 04 zář 2022, 09:42

Nejedná se o zemní registr. Jde o podobného využití jako u "trombeho stěny". Jen s tím rozdílem, že vstupní vzduch nejde z domu, ale z venku. Na youtube jsou různé amatérské projekty, ale nikde jsem to neviděl napojené do centrálního větrání. Panel o dostatečné velikosti dokáže zvýšit teplotu vstupního vzduchu klidně o 15°-20°C, co to pak udělá ve vstupních rozvodech, když do domu půjde např. 30°C a v domě bude 22°C. Mám obavu, že to bude v rozvodech kondenzovat. :roll: Rozvody mám bohužel neizolované spiro.
https://www.youtube.com/watch?v=P_uluKPgxmE


panel.jpg
Dyrup1
 

od Honza32 » 04 zář 2022, 11:36

Já tomu rozumím, že chcete předehřívat vstupní vzduch. Zemní registr byl jen příklad ideálnějšího řešení. To není nic nového. Jen nechápu, proč to zapojovat do rekuperace. Když předehřeji vstupní vzduch na 22 °C a doma mám pokojovou teplotu také 22°C, je rekuperace neúčinná a k ničemu. Teplo z odpadního vzduchu se nevyužije a vstupní venkovní vzduch se může přivádět rovnou. Jinými slovy udělám nějakou technologii, kterou šetřím na vstupu a pak plýtvám na výstupu. Bavím se o použití pasivní rekuperace. Samozřejmě s aktivní, která si vzduch ochlazuje strojně, je to jiné. Vy tam ale máte nakreslený pasivní výměník. Kondenzace na rozvodech bych se nebál. Kondenzuje vzdušná vlhkost, kterou ochladíte pod aktuální hodnotu rosného bodu. Bezpečné teploty bývají nad 18-19°C. Takže pokud doma nemáte terárium, prádelnu nebo tak něco a zároveň jste nenajel na v současnosti doporučované pokojové teploty 18°C a nižší. Nemusíte se bát do domu přivádět vzduch, který by měl i 30 °C.
Honza32
 

od IJK » 08 zář 2022, 19:49

dyrup píše:... energií ... solární tepelný panel. ... proč se toto nedělá?
...

Mňó, víte krást si _ K r a d e n k u _ a to ještě tehdy, když je jí NulaNulaPRD, to je fakt Hňupovina.
Kapalina teplo přenese řádově lépe jak vzduch ...

:twisted:

SFO alias metball

Douška?
Představte si takovýto scénář:
FotoVoltaika na vlastní střeše,
HIC jak Bejk,
pod panely rozvod chladící tekutiny,
která na sekundáru ohřívá TUV,
...
no, to je trochu jiná písnička!
Leč, kolik té teplé Wasrůvky v tem HICu potřebujete ...

Jo, a kynik fakt není cynik... natož nešťastník Dobrotivý Snaživec :lol:

Leč INHUMACE ZELENÁČŮ, to je velmi záslužný task :!:
Cosi jako "Pacifismus je velmi záslužný postoj k světovému názoru ..."
ALE ...
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 746
Registrován: 21 čer 2014, 12:52

od dyrup1 » 23 zář 2022, 23:24

Panove byl jsem predbehnut. Takze male info z facebooku od uzivatele, ktery vyuziva predehrateho vzduchu do rekuperace.
Přílohy
IMG_20220923_232150.jpg
dyrup1
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody

cron