Je dobrá cirkulace vzduchu?

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od QUIDO » 07 bře 2011, 12:46

V diskuzi na living.cz jsem se dočetl, že je dobrý v domě mít cirkulaci. Mě to hlava nebere. Pán tvrdí, že tím šetří na větrání a že využívá objem celýho domu. Dívám se na to jako na rybník do kterýho přitýká voda a přes čap zase otýká. Jak mi může moct zlepšit vodu,když budu v rybníku vodu míchat vařečkou?
Uživatelský avatar
QUIDO
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 07 bře 2011, 12:38

od MIRAS » 07 bře 2011, 15:24

Promícháním nemůže nikdo získat víc čerstvýho vzduchu. To může fungovat jenom, když je barák vyvětraný. Uvádí se doporučený větrání polovinou objemu domu za hodinu, to znamená že za dvě hodiny je barák vyvětraný. Nějaký míchání jenom rozhání smrady po domě. Když se bude větrat 25m3 za hodinu na hlavu, vychází kolem 100m3. Dům o velikosti 10na10m ve dvou patrech má kolem 500m3, to je zásobník na 5 hodin. Po 5 hodinách je rybník promíchaný a dál je to už jenom o přívodu a odtoku. Na rozvod tepla snad, ale to se tu probíralo v souvislosti s rovodem tepla od krbu.
MIRAS
 

od jarda » 07 bře 2011, 16:52

cirkulace je nutná jen v případě teplovzdušného vytápění.
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od QUIDO » 07 bře 2011, 20:30

Jardo když se tedy vzduchem netopí, tak to větrání z jinych místností je hloupost? Já nechápu, kde se tam vezme čisty vzduch. Co na ty teploty zmístnosti do místnosti?
Uživatelský avatar
QUIDO
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 07 bře 2011, 12:38

od jarda » 07 bře 2011, 21:39

při rekuperaci se čistý vzduch obvykle přivádí do všech místností, nebo např může i z ložnice do obýváku, a těch pár kubíků s teplotou nikde nehne
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Peggin » 07 bře 2011, 21:55

jarda píše:při rekuperaci se čistý vzduch obvykle přivádí do všech místností, nebo např může i z ložnice do obýváku, a těch pár kubíků s teplotou nikde nehne

Při cirkulaci to není pár kubíků, ale tentokrát se shodnem. Rozdíl teplot v dobře izolovaným domě bude kolem 5°C a to by bylo něco kubíků a pořádný vítr v domě, než by se teplota někam přenesla.
Peggin
 

od jarda » 07 bře 2011, 22:15

píšu rekuperaci ne cirkulaci, a i při cirkulaci udržím rozdíl teplot
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Mája » 08 bře 2011, 00:59

jarda píše:píšu rekuperaci ne cirkulaci, a i při cirkulaci udržím rozdíl teplot

My cirkulaci máme a rozdíl teplot také, ale zase nám to netopí a žádné teplo nerozvádí.
Uživatelský avatar
Mája
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 05 bře 2011, 10:52

od jarda » 08 bře 2011, 06:09

je potřeba dobrý projekt a správné provedení. U Vás podle popisu asi oboje v pořádku není
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Honza_JR » 08 bře 2011, 09:16

QUIDO píše:V diskuzi na living.cz jsem se dočetl, že je dobrý v domě mít cirkulaci. Mě to hlava nebere. Pán tvrdí, že tím šetří na větrání a že využívá objem celýho domu. Dívám se na to jako na rybník do kterýho přitýká voda a přes čap zase otýká. Jak mi může moct zlepšit vodu,když budu v rybníku vodu míchat vařečkou?



Quido to jsem psal já. Když použiji příměr rybníku tak je to tak že jen na jeho menší části chováš v klecích ryby (např ložnice v noci) takže logicky tam je voda znečištěnější než na zbytku. Takže ne vařečkou ale pořádným čerpadlem jehož průtok je dokonce větší než přítok/odtok do/z rybníka vodu v rybníku rozmícháš . Potom je snad zřejmé že i v té části kde se chovají ryby je voda čistější než bez čerpání, a naopak v ostatních částech je voda trochu špinavější. Po sezóně (ráno po vyspání) ryby odlovíš a nějakou dobu zůstane rybník prázdný (jdeme do práce) a během té doby se celý úplně vyčistí navíc v období dešťů (zde příměr již trochu pokulhává, ale zkrátka přes den je tepleji než v noci a tak alespoň v zimě je daleko lepší více větrat přes den než v noci )

U tvých dalších následujících dotazů se na to musíš dívat obráceně – ne kde se tam vezme čistý vzduch, ale spíše naopak kde se tam vezme ten špinavý – primárně je totiž všude vyvětráno.
Uživatelský avatar
Honza_JR
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 50
Registrován: 08 bře 2011, 08:42

od QUIDO » 08 bře 2011, 10:57

Ahoj Honzo! Podržím se ještě toho rybníka. Rozuměl bych tomu v situaci kdy bude rybník prázdný a přivezu káď s rybama a nasypuje do části oddělený sítem a ze zbylý to promíchám. To je logický. Co potom až se to promíchá? Když to zase vrátím do baráku a od kaprů k lidem. Potřebuju větrat 25 kubíků vzduchu na hodinu na člověka. Dům má zásobu čistýho vzduchu na nějakých pět hodin, to už se tu počítalo. Ve tři přijdu domů a v osum je promícháno, když půjdem spát,kde bych měl mít v domě čistý vzduch. Může se to o něco prodloužit, že tam přimíchám čistý vzduch, ale rozhodně to nemůže stačit na celou noc. Potom nevim jestli je to samý čerstvý vzduch z venčí a vzduch který se už protočil domem.
Uživatelský avatar
QUIDO
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 07 bře 2011, 12:38

od Honza_JR » 08 bře 2011, 14:26

Čau Quido. I když se to úplně promíchá tak pořád ty ryby budou mít lepší vodu než kdyby ta jejich část byla izolovaná od toho zbytku (navíc v době kdyžs blíží to promíchání ryby vylovím). Při té izolaci ryby nemají vůbec nic z toho, že do zbylé části rybníku přitéká většina čisté vody-ta se prostě vycintá zbytečně. Stejně jako ty nemáš nic z toho když jsi v noci jen v ložnici a bez cirkulace stejnou měrou větráš zbylé 3/4 baráku (velmi zjednodušeně-v praxi je užitečné že vyháníš formaldehyd z nábytku, radon,..)
Ty výpočty jsou dost manipulovatelné. Za prvé i když přijdeš ve tři tak můžeš v klidu větrat dál. Automaticky větrat přestaneš dejme tomu v pět kdy se začíná ochlazovat. Pak se ale začne vařit a digestoř ti přepne na plné větrání bez cirkulace. Za druhé – objemy náš dům má více jak 500m3., jsme zatím 2,5 a tak by nám to dle výpočtu stačí min na 8 hodin. Kromě toho se dále částečně větrá ale třeba jen na 10 kubíku na osobu a jen těch zbývajících 15 kubíků/osobu bereš z těch zásob. Takže potom ta zásoba vydrží mnohem déle a o tom to je. Rovněž je třeba uvažovat že zhoršování kvality je spojitý a nikoliv diskrétní proces a nemůžeš tedy uvažovat že ti v půlce noci dojde vzduch.
Já to doma prostě takhle mám a to co píšu je na základě vlastních zkušeností a ne jen planých teorií či negativních zkušeností ze zmršených instalací (kdy samozřejmě nejvíce řvou ti kterým to zmršili a ne ti kterým to funguje bez problémů). Na zimu právě kvůli příliš nízké vlhkosti stahuji ty objemy větrání a než na původní vypočtené a přednastavené hodnoty dám raději na ty subjektivní pocity. Přeci jen tu vzduchotechniku mám ne proto abych splnil nějaké tabulkové hodnoty ale hlavně proto abych se v domě dobře cítil.
Uživatelský avatar
Honza_JR
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 50
Registrován: 08 bře 2011, 08:42

od jarda » 08 bře 2011, 15:11

a když vypnu přívod čerstvého vzduchu a ponechám cirkulaci na minimum, tak nějakou hodinu trvá, než-li poznám změnu v kvalitě vzduchu. Pokud však vypnu cirkulaci, tak to poznám téměř "okamžitě"
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od QUIDO » 08 bře 2011, 15:51

Honzo, já jsem asi natvrdlík ale nevim, kde chceš sebrat ten čistý vzduch. V rybníku už jsem se asi utopil. Hledam marně něco jinýho na příklad. Kdybych tu vodu zabalil. Potřeba bude 5 flašek za hodinu jako dávka pro 5 členou rodinu. Ty píšeš že to ušetříš nějak snížíš jenom na 3 nebo míň tím, že to vezmeš jinde z domu. Do domu (5 místností) dám do každý místnosti flašku a za hodinu dojdu pro prázdný a zase dokola znovu. Jestli jsem to pobral, když přijdu domů ve tři roznesu ty flašky. Všichni lítají po baráku a každý si někde lokne. Když litají skoro rovnoměrně nemá podle mě přenášet flašky z místnosti do místnosti, protože si tam lítají lidi samotný. Za hodinu zase flašky vyměnim a tak až do doby než dou lidi spát. Když lidi spí tak mám po baráku rozpitý flašky a můžu snížit spotřebu že nevyměnim všechny flašky ale dám jim dopít ty nedopitý tím, že budu postupně rotovat do ložnice nedopitý flašky a tu a tam do toho přihodim jednu celou čistou? To mi ale nevychází protože v ostatních pokojích jak dopijou zbytky už nebude dostatek nový vody. Dodávat do koloběhu jen 1 flašku nestačí, když trvale potřebuju 5. To jsou ale jen takový příklady. Mě se prostě zdá divný jak chceš udělat, aby v domě byl čistej vzduch než jdu spát. Abych měl tu rezervu. Píšeš o pocitech a my doma větráme právě před spaním dost silně. Otevřeme okna a vyvětráme. Podle tebe bych neměl větrat, protože ještě neni uplně vydýchaný cely dum, jit si lehnout a nechat si ložnici prohanět to co zbylo v domě.
Uživatelský avatar
QUIDO
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 07 bře 2011, 12:38

od jarda » 08 bře 2011, 15:55

přinese 5 a pořád po baráku běhá 100
5 je přisávání přes rekuperaci a ostatní je cirkulace. Takže do ložnicejde pořád dost čerstvého vzduchu. Vzduch v baráku je neustále "ředěn" tím čerstvým.
Naposledy upravil jarda dne 08 bře 2011, 16:00, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od QUIDO » 08 bře 2011, 15:57

jarda píše:a když vypnu přívod čerstvého vzduchu a ponechám cirkulaci na minimum, tak nějakou hodinu trvá, než-li poznám změnu v kvalitě vzduchu. Pokud však vypnu cirkulaci, tak to poznám téměř "okamžitě"

Jarouši tomu taky nerozumim. Když ma nastaveno větráni aby mi vyhovovalo a měl jsem voňavej vzdoušek tak přeci tim, že zalezu do ložnice a děti každej do svýho pokoje nemůžu mít najednou horší vzduch? Do tý ložnice je pořád stejný přísun. Rozdil je v tom, že Honza chce brát zbytek vzduchu vevnitř a já venku čerstveý. Do ložnice jde pořad stejný množstvi vzduchu jenom je a nebo neni promichany.
Uživatelský avatar
QUIDO
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 07 bře 2011, 12:38

od jarda » 08 bře 2011, 16:07

když chci čerstvý vzduch musím mít zapnutý přívod čerstvého a přitom probího cirkulace - tedy míchání toho co je v baráku a do baráku přichází čím dál naředěnější jak píšete "voňavý"
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od QUIDO » 08 bře 2011, 16:31

jarda píše:když chci čerstvý vzduch musím mít zapnutý přívod čerstvého a přitom probího cirkulace - tedy míchání toho co je v baráku a do baráku přichází čím dál naředěnější jak píšete "voňavý"

K čemu je mi navíc zásobárna vzduchu v domě, když v ní není čerstvy vzduch?
Uživatelský avatar
QUIDO
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 07 bře 2011, 12:38

od jarda » 08 bře 2011, 16:51

jak to že není? Jenom Vy ho tam nevidíte. Když přichází nčerstvý tak kde by měl být?
zkuste dát do kbelíku špinavou vodu a do ní pouštějte hadicí čistou, jak dlouho bude voda špinavá?
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Honza_JR » 08 bře 2011, 17:18

Quido - už jsem to psal jednou - úvahy se musí odvíjet od toho že vychozím stavem je čistý vzduch v domě. Ve flaškovém podání máš v nevyužitých místnostech předem zásobu (i když ne kompletní) flašek které potom zapojíš bez toho tvého oběhu. V noce pak běháš ven jen pro flašky které ti chybí.
Uživatelský avatar
Honza_JR
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 50
Registrován: 08 bře 2011, 08:42

Další

Zpět na Vzduchotechnické rozvody