Hluk do potrubí

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od r1a2s3t4o5 » 21 led 2015, 21:52

Dobre som si pocital, zabavne+naucne. Podobne som riesil hluk kvoli oknam, mal som na chvilku merak, kde este slo prepnut dbA a dbC charakteristiku merania.
Clovek pocuje hluk pri roznych frekvenciach od urcitej urovne, to je pekne vidiet na tomto obrazku:
sluchove_pole.PNG
Sluchove pole


Takze zistit teoreticky, kolko hluku od lietadiel prejde do interieru cez okna, ktore maju utlm specifikovany dalsimy charakteristikami Rw(C;Ctr) <to su 3 rozne dB pre jedno izolacne sklo a k tomu este zvolit spravne zapracovanie sparu okien, to uz je lahodka.

Nakoniec to skoncilo vyberom izolacneho skla z mekou PVB foliou (akustickou) s 3 sklami co maju kriticke frekvencie kazde inde dufajuc, ze mi to hlavne zlozky bordelu z lietadiel odfiltruje {fingers crossed}. Takto nejak huci pristavajuci stvormotorak:
hlucnejsie_peak_hold.png
4 motory stredne velke


Oni tie dvojskla kupodivu dosiahnu urovne utlmu o dost viac, kedze tam nieje to stredne sklo, co si rezonuje spolu s vonkajsim a zhorsuje akusticky utlm... Ale hlavne ze bude teplo

PS: dB su relativne a spolu s merakom na dbC charakteristike to slo nejak odhadnut, ake urovne to vobec snima
Uživatelský avatar
r1a2s3t4o5
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2015, 08:50

od lucass » 25 dub 2015, 16:56

Zdravím,

v souvislosti s tímto vláknem mám následující dotaz: rozvody VZT mám vedeny na půdě v 40 cm EPS silné izolaci a skrze betonový strop do místností. Nicméně EPS není zvukový izolant, takže mě trápí to, že skrze prostupy slyším zvuky zvenčí. Ještě nemám podbitý krov, takže až se půda trošku uzavře, bude to lepší, i když ne zřejmě o tolik. Zajímalo by mě, jestli existuje nějaká možnost, jak rozvody či jen místa vyústění zvukově izolovat, kdybych např. lokálně odkryl EPS, rozvody obalil vatou (akustický Rockwool?), a to pak zase přikryl EPS... Ale nerozumím tomu, nehledě na to, že netuším, jestli se dá bez problémů vata s EPS kombinovat.

Díky.
Uživatelský avatar
lucass
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 14 dub 2014, 12:04

od Návštěvník » 25 dub 2015, 21:18

Já mám před každou výústkou kus sonoflexu a není slyšet nic.
Návštěvník
 

od r1a2s3t4o5 » 26 dub 2015, 08:41

Ja vatu davam tam, kde nepotrebujem riesit plosne tlak. Takze do pochodzej podlahy idem dat EPS. Vata je lacnejsia ale z rostom je drahsia ako ciste EPS.
Tou vatou okolo rury sa ten EPS lokalne oslaby, ale zalezi ako je rura vedena a kolko vaty tam bude. Pri 40cm a rure uplne dole sa zatazenie teoreticky moze rozlozit tak ze to vobec vadit nemusi.
este je otazka, kade ten zvuk prichadza. Bud to je priama pruezvucnost, alebo cez konstrukciu ktora roztrasie ruru. Flexova rura myslim bude v druhom pripade lepsia.

Rasto
Uživatelský avatar
r1a2s3t4o5
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2015, 08:50

od lucass » 26 dub 2015, 20:27

Díky za reakce.

EPS mám položený ve dvou 20cm vrstvách. Letos se chystám vypěnit mezery mezi deskami, protože i když jsem desky dával natěsno, za ten rok, co to tam leží, se mezi tím vytvořily spáry. Jako kdyby ten EPS nebyl stabilizovaný, ačkoliv je to 100 S. Přes zimu jsem občas ve spárách EPS pozoroval zkondenzovanou páru přesně v místech, kde vedou VZT rozvody - je tedy možné, že i zvuk se dovnitř trubek dostává skrze tyto spáry a pak do místnostní.

Na to, jak postupovat, jak to akusticky izolovat, se ptám raději předtím, než spáry vypěním, protože pak už by bylo doplnění akustické izolace o dost složitější.

Co se týče zeslabené vrstvy EPS kvůli příp. vatě, nemám problém lokálně v místech, kde tak učiním, ještě např. 5-10 cm EPS jako třetí vrstvu přidat. Půda sice je pochozí, ale ne zase tak zásadně.

Pokud bych šel do té vaty, měl bych obalit veškeré rozvody, nebo jen místa s výústkem?
Uživatelský avatar
lucass
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 14 dub 2014, 12:04

od george_1 » 30 dub 2015, 10:13

Já mohu doporučit zakoupit toto http://eshop.luftuj.cz/sonoextra_160_10 ... =sonoextra . Fakt mě překvapilo o kolik to snížilo hluk oproti flexi které jsem tam měl předtím. Dal jsem to na výstup rekuperace - resp přívod vzduchu do baráku. Zbavil jsem se všeho, časem koupím ještě jeden kus na vstup do rekuperace(odpadní vzduch).
Ve vašem případě možná postačí metr obyč originálního! Sona na všechny výstupy a vstupy rekuperace. Já bohužel koupil v PL "sono" které sono nebylo, ale byla to i má chyba, bylo to potrubí na rozvod horkého vzduchu a netlumilo hluk vůbec(ikdyž je obaleno vlnou a parozábranou,netušil jsem že jsou takové rozdíly v materiálech). Ještě že to nemám nikde dál v rozvodech,ale jen v technické místnosti.
Uživatelský avatar
george_1
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 35
Registrován: 22 lis 2014, 14:46

od lucass » 15 kvě 2015, 16:42

Díky za reakci. Zkusím to.
Uživatelský avatar
lucass
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 14 dub 2014, 12:04

od anonym » 21 kvě 2015, 09:52

No já bych před nákupem zvážil ještě poměr cena - výkon. SonoVac 160 stojí 107,50Kč za metr a tabulkově má na většině frekvencí o dost větší útlum. Tento "zázrak" stojí 1249.-Kč. Princip i použité materiály jsou u obojího stejné (nebo skoro stejné), tak nevidím důvod, proč by funkce měla být zásadně jiná. V ruce jsem to neměl, ale podle toho, co tam píšou je to metr Sona opatřený hrdly. Výhodou je tedy snažší montáž.
Při nákupu si nespleťte SonoVac za IzoVac. Vypadají na pohled stejně (koncovka "Vac" znamená, že to dělá MultiVac, takže na koncovce nezáleží - Dec, Flex....).
anonym
 

od george_1 » 23 kvě 2015, 21:38

Stejné to rozhodně není. Má to jiné "střeva": Tlumič se skládá z netkané vnitřní hadice z polypropylenu, izolace ze skelných vláken tloušťky 25 mm a vnějšího pláště z laminovaného hliníku/polyesteru odolného proti roztržení. Vnitřní hadice je hydrofobní a antibakteriální.

Dále pak zmíněný útlum, podle toho co jsem našel,má sonovac třeba na 1kHz 26,6 a sonoextra 23,8, což dává za pravdu Vám. U mě konkrétně se ale jednalo o zvuk okolo 400-500Hz a když se podívám opět do tabulky, je tam ten rozdíl ještě větší, a to na 500Hz 21,7 vs 27,1dB. Když se podíváte,zjistíte, že krom frekvence 1kHz to sonoextra má podstatně lepší útlumy jak výše,tak níže. A musím říct že to funguje fakt perfektně. Ideální by bylo si hlukoměrem změřit frekvence, které nejvíce ruší apodle toho vybrat správný tlumič. Tentu měl pro mě nejvhodnější "charakteristiku" a jelikož jsem spokojen, dal jsem doporučení.
Uživatelský avatar
george_1
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 35
Registrován: 22 lis 2014, 14:46

od anonym » 10 čer 2015, 11:50

Rozhodně Vám nechci bránit zbytečně utrácet, ale ten útlum tam dělá těch 25mm skelné vaty a ta je stejná v obou případech. Takže rozdíly v útlumech budou spíš způsobeny metodikou měření.
No a hydrofobní a antibakteriální..... no když chcete, tak tomu věřte :-)
anonym
 

od george_1 » 12 čer 2015, 08:58

Zkoušel jste to?Psal jsem, že jsem tam původně měl jiné potrubí, které také mělo 25mm vaty..a ejhle útlum se nekonal. Hodně u útlumu záleží také na tom vnitřním povrchu. A ten je zcela jiný. Kdybych to vzal doslova, to by pak muselo tlumit třeba spiro s izolací..a netlumí.
Uživatelský avatar
george_1
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 35
Registrován: 22 lis 2014, 14:46

od anonym » 19 čer 2015, 13:02

Nedalo mi to a na Sonozázrak jsem se informoval. Srovnání tabulkových hodnot útlumu máte v příloze. První je ten Váš SonoExtra, druhý SonoVac a poslední SPT-GLX, vše v průměru 160mm a délka 1m. Údaje o SonoExtra jsem převzal z odkazu z tohodo fóra, ostatní z katalogu MultiVacu (pozor útlumy SonoVacu nemají na netu - nechápu proč, ale pouze v papírovém katalogu). Ohebná potrubí mají tloušťku izolace 25mm, pevné 50mm.
Komické je, že i technik, který mi SonoExtra ukazoval mi tvrdil, že vata je pouze tepelná izolace a nemá na útlum hluku vliv :-). Opakuji, že útlum hluku tvoří právě ta vata, pokud mi nechcete věřit, obraťte se na ČVUT Praha pana Doc.Ing.Richarda Nového, Csc, který je snad největší kapacita v ČR pokud jde o hluk, případně si uněho zaplaťte kurz, které pořádá a kterého jsem byl účastníkem. Rozdíly v útlumu hluku jsou způsobeny nejspíš tím, jakým způsobem je zprostředkován styk mezi vatou a hlukem.
Ptal jsem se i na to, jakým způsobem je zajištěna ona antobakteriálnost. Dozvěděl jsem se: "Máme na to atest". Víc mi k tomu nebyli schopni říct.
Pokud jde o vnitřní materiál, je skutečně jiný. Nápadně připomíná netkanou textílii, jakou používají zahrádkáři. Tento materilál nejspíš zajistí lepší průzvučnost než perfotovaný hliníkový laminát, proto tedy poněkud lepší útlumy. Laicky bych viděl, že tato textílie poskutuje bakteriím přijatelnější prostředí než hladký hlíník a od odborníka jsem se dozvěděl jen, že mají atest (asi to máchají v Savu :-) ).
Pro mě je závěr stále stejný: Za mnohanásobně vyšší cenu nepatrně lepší výsledek.
Přílohy
sono.gif
sono.gif (5.63 KiB) Zobrazeno 15681 krát
anonym
 

od george_1 » 01 črc 2015, 13:29

Co je pro Vás nepatrně lepší výsledek? Na 250 Hz třeba 30 vs 10dB?Víte kolika násobně to je větší útlum? Pro mě to nepatrné není :) Mě je to v celku jedno,nejsem prodejce..tož nechť si každý koupí co chce :)
Uživatelský avatar
george_1
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 35
Registrován: 22 lis 2014, 14:46

od anonym » 09 pro 2016, 16:24

george_1: Ono je taky třeba vědět, kolik na těch 250Hz potřebujete tlumit


Naposledy oživil Anonymous v 09 pro 2016, 16:24
anonym
 

Předchozí

Zpět na Vzduchotechnické rozvody