Vetranie, rekuperacia svojpomocne

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Martin Šperl » 05 črc 2011, 11:44

Peter píše:Tak som sa rozhodol, že si asi svojpomocne spravím vetrací system. Ešte neviem či to bude aj s rekuperáciou, pretože to ja asi pre svojpomocnú prácu náročnejšie. Mám v pláne odsávať vzduch s kúpelne a z kuchyne. Čistý vzduch budem privádzať do izieb a obývačky. Otázka je, ak by to bolo aj s rekuperáciuo, tak keď odsáva vzduch z miestnmostí, tak zároveň aj dodáva čistý vzduch do izieb ? Alebo ide najprv odsávanie a s oneskorením sa spustí fúkanie do izieb ? Ako je riešené to, že keď sa vytvorí viac pary (pri sprchovaní alebo vyrení), tak tým vyššie otáčky ventilátora ? Merá sa to čidlom vlhkosti ?


Tak jsem se rozhodl, že si asi svépomocí postavím automobil. Ještě nevím, zda to bude i s motorem, protože to je asi pro svépomocnou práci náročnější. Mám v plánu jezdit dopředu i dozadu. Otázka je, kdyby to bylo i s motorem, tak když pojedu dopředu, bude kouř z výfuku zůstávat za vozem? Anebo nejprve jedu a se zpožděním se objeví kouř? Jak je to řešené, že když víc šlápnu na plyn (při předjíždění nebo do kopce), zvýší se otáčky motoru? Měří se to otáčkoměrem?
..
Promiňte moji troufalou ironii, ale pakliže se chystáte do díla a pokládáte z hlediska vzduchařů podobně triviální otázky, jako jsem Vám přeložil do paralely s automobilem, ještě chvilku s tím počkejte a pročtěte si pár odborných publikací o vzduchotechnice. Určitě bude výsledek mnohem lepší.
Martin Šperl
 

od Peter » 05 črc 2011, 17:56

To čo ste preložili do paralely je úplne iná liga. S tým sa to vôbec nedá porovnať. Zapojiť DC motory a riadiť ich na základe nejakých čidiel nie je až taký problém. Chcel som len jednoduchú radu ohľadom vzduchariny. Nechcem podceňovať prácu profesionálnych vzduchárov, ale myslím si, že poskladať vetrací systém svojpomocne nie je až tak zložité.
Peter
 

od Martin Šperl » 07 črc 2011, 16:12

Peter,
já jsem chtěl říci moji drzou poznámkou zcela něco jiného. Určitě zvládnete udělat vzduchotechniku a řízení motorů na této úrovni také není nic neřešitelného. Já chtěl jen říci, že už jsem tisíckrát viděl zadělávat a vařit ženu knedlíky. Netroufám si na ně a když bych změnil názor, rozhodně si nejprve přečtu kuchařku nebo nějaký recept. Kdybych se přihlásil do knedlíkové diskuze s tím, že si asi uvařím knedlíky sám a položím otázku, zda budu potřebovat mouku, asi mohu očekávat podobnou reakci. Nejprve to chce studovat a teprve následně klást otázky. Rád Vám na ně, budu-li znát odpověď, odpovím. Přeji hodně zdaru.
Martin Šperl
 

od metball » 10 črc 2011, 14:58

Ave Peter,
vážím si přímého útoku na branku ...

Peter píše:... jednoduchú radu ohľadom vzduchariny...


... právě proto se budu trapně opakovat (je to moje osobní -tedy nepřenositelná- zkušenost).

Na každou, sebesložitější otázku,
existuje jednoduchá,
snadno srozumitelná odpověď.

Křižák dodává: Nesprávná :evil: :!:
iGoNY

P.S.:
... dokonce i na tu vlastní 8-) !
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od metball » 10 črc 2011, 15:16

Ave P.T. diskutérstvo,

víte, že Oslí Můstky nemají ale nic společného s těmi milými a lehce ovladatelnými soumary?

Proto prosím, nebuďme vztahovační,
dokonce ani tehdy ne,
když se objeví nějaká ta "orální podpásovka" :lol: ...

Martin Šperl píše:... viděl zadělávat a vařit ženu knedlíky.
...
Kdybych se přihlásil do knedlíkové diskuze s tím,
že si asi uvařím knedlíky sám
a položím otázku,
zda budu potřebovat mouku, ...


... a to výše citované není ani náznakem
"přisprostlého uvažování."

Proč opět tolik zbytečných slov na LUFT-Fóru od iGINa?

Mám (rád) široký kontext ;) .
Ve většině každodenního života je vám přítěží.
Obzvláště, mixnete-li relativně široký kontext sklonem k ABSURDITĚ.

A jestliže dokonce praktikujete recesismus ... :oops:
Inu prů... kvadrát půl.

Navrhuji proto založit

Knoedel fórum

a tam si vzájemně
zpětnovazebně
ověřovat naše mentální úhly pohledu na tzv.
"LEXIKÁLNÍ PRIMITIVA"


iGoNY

P.S.:
Přihrávka MŠ byla zcela geniální, je třeba ji využít.
Kontext bez Oslích můstků NEDÁTE.
A když jo, je to takovej ten studenočumáčí, upatlaně upachtěnej ...
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od Pavel Šulc » 05 zář 2011, 12:15

Tohle je nutné zveřejnit. Nemám nic proti kutilství, ale musí mít úroveň. Na TZB-info jsem našel tyto fotky. Je to ukázka tragického přístupu k realizaci VZT. Trochu mě mrzí, že jsem přišel o iluze týkajících se schopností majitele (Fany Fany), který jinak publikoval velmi zdařilý malý domek s vnitřní izolací.
ff.jpg
Pavel Šulc
 

od Martin Šperl » 06 zář 2011, 11:55

Pane Šulci, přečtěte si celou diskuzi, jednotka je v provizorním provozu a odvod kondenzátu byl dočasně odpojen. Rozumím tomu, že Vás rozhodí houbičky jako tlumiče vibrací, ale berte to trochu sportovně. Finální stav bude vypadat určitě lépe.
..
Já bych k realizaci měl jiný postřeh týkající se flexipotrubí, které je vidět na obrázku. Tento typ považuji pro vzduchotechniku za nejméně vhodný. Nemá smysl vše ohledně tlakových ztrát a usazování prachu v záhybech opakovat, přikládám jen fotografii.
prach.png
Martin Šperl
 

od Pavel Šulc » 06 zář 2011, 14:15

Dobrý den pane Šperl, tentokrát s váma nesouhlasím. Všímám si detailů, vedle houbiček je tam více bastlicích prvků, které moje technické vnímání nesnese. Ani dočasně. Zeptejte se ženy, jestli by šla v natáčkách na sídlišti vynést koš.
Pavel Šulc
 

od mirek » 06 zář 2011, 15:17

Martin Šperl píše:Já bych k realizaci měl jiný postřeh týkající se flexipotrubí, které je vidět na obrázku. Tento typ považuji pro vzduchotechniku za nejméně vhodný. Nemá smysl vše ohledně tlakových ztrát a usazování prachu v záhybech opakovat, přikládám jen fotografii.
prach.png


Pane Sperl, Sonoflex je na tom lip? Ten ma take prece zahyby.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od Martin Šperl » 06 zář 2011, 15:35

Ani sonoflex není ideální, ale má své určité uplatnění, opět přikládám foto. Všimněte si usazeného prachu v záhybech. Jedná se o sono po cca ročním provozu. Není to nic dramatického, ale je jasně vidět, co záhyby na potrubí dělají. Netuším, jestli má Fany Fany rozvody celé z flexihadic, rozhodně by to nebyla dobrá varianta.
prachsono.jpg
Martin Šperl
 

od mirek » 06 zář 2011, 17:07

Ja mam sono vzdy pred ventilem a to z duvodu utlumu hluku vc pred a za rkprc jedotkou. Nekde mam i flexi ale pouze jako propoj nekolika malo cm.
Jeste bych mel dotaz: u sona je vnitrni al folie derovana - k cemu je to dobre? Diky
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od jarka » 06 zář 2011, 17:52

V projekte máme Semiflex SONO 1 - 1.5m vždy pred výustkou na konci každej prívodnej vetvy do jednotlivých miestností. Keďže tadiaľ bude prúdiť už prefiltrovaný vzduch od jednotky, myslím si, že tu nie je použitie rebrovaných potrubí z hľadiska usadzovania prachu problém.
Skôr sa pýtam, či by na hlavnom prívode k jednotke ( spiro 160mm cca10m ) okrem protidažďovej žalúzie nemal byť aspoň hrubší filter? V projekte nie je ...
Vopred vďaka za názory a skúsenosti.
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od Martin Šperl » 07 zář 2011, 12:42

mirek píše:Ja mam sono vzdy pred ventilem a to z duvodu utlumu hluku vc pred a za rkprc jedotkou. Nekde mam i flexi ale pouze jako propoj nekolika malo cm.
Jeste bych mel dotaz: u sona je vnitrni al folie derovana - k cemu je to dobre? Diky

Ano, to je v pořádku, struktura slouží právě pro tlumící efekt.
Martin Šperl
 

od Martin Šperl » 07 zář 2011, 12:50

jarka píše:V projekte máme Semiflex SONO 1 - 1.5m vždy pred výustkou na konci každej prívodnej vetvy do jednotlivých miestností. Keďže tadiaľ bude prúdiť už prefiltrovaný vzduch od jednotky, myslím si, že tu nie je použitie rebrovaných potrubí z hľadiska usadzovania prachu problém.
Skôr sa pýtam, či by na hlavnom prívode k jednotke ( spiro 160mm cca10m ) okrem protidažďovej žalúzie nemal byť aspoň hrubší filter? V projekte nie je ...
Vopred vďaka za názory a skúsenosti.

Hlavně - pokud se to jen kus od ventilu, je možné přívodní potrubí snadno vyčistit.
..
Nejsem příliš pro filtry v žaluziích. Někdy se tam dělají sítě, ale i na takových sítích se uchycuje prach, ten v kombinaci s pavučinou, jinovatkou, atd., dokáží výrazně zvýšit tlakovou ztrátu přívodu. Obtížně se to čistí, mřížky mohou být ve výšce..proto mám raději filtry až u jednotky, který se mění dle potřeby cca 4x ročně.
Martin Šperl
 

od McGrofo » 12 zář 2011, 13:26

Peter píše:To čo ste preložili do paralely je úplne iná liga. S tým sa to vôbec nedá porovnať. Zapojiť DC motory a riadiť ich na základe nejakých čidiel nie je až taký problém. Chcel som len jednoduchú radu ohľadom vzduchariny. Nechcem podceňovať prácu profesionálnych vzduchárov, ale myslím si, že poskladať vetrací systém svojpomocne nie je až tak zložité.Súhlasím s Vami a držím palce. Šiel by som ale radšej cestou EC motorov, zjednoduší Vám to následné riadenie. Môžem Vám poskytnúť pár typov ako vypočítať potrebné objemy aby ste vedeli, čo potrebujete uregulovať a prevetrať....
Uživatelský avatar
McGrofo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 56
Registrován: 12 zář 2011, 12:14

od cofa » 27 úno 2012, 22:59

Zdravím všechny kutily, asi před třemi lety jsem sestavil první pasivní rekuperační jednotku, která dosahovala účinnosti kolem 60-65%. Jelikož jsem byl s uvedené účinnosti tak trochu zklamán, počal jsem surfovat na inter., jezdit po veletrhách, abych zjistil, kde se stala chyba s účinností, když můj rekuperační výměník byl jinak koncepčně dokonalý. Mojí inspirací byla také německá firma Klingenburg. Po sezbírání informací jsem se pustil do svépomocného sestavení rekuperačního výměníku, výměník jsem vyrobil AL folie o tloušťce 100 mikronů, každá přenosná deska folie je tvarovaná viz. foto k turbulenci vzduchu a k lepšímu přenosu tepla. Průduchy mezi jednotlivými přenosnými deskami jsou 2mm. Výměník je protiproudý o rozměrech 50x25x40. Rekuperační jednotku jsem vybavil filtry G4, díky velikosti výměníku a filtru má rekuperační jednotka minimální tlakovou ztrátu, proto postačí levné ventilátory Vents VK 125 o výkonu 365 m3 a tlaku 320 Pa. o spotřebě 61W a běžná regulace otáček ventilátoru Vents RS 1300. Skříň jednotky je z pozinkového plechu, izolace 3cm extrudovaný polystyren. Měření účinnosti jsem prováděl při plném výkonu ventilátorů, následujícím způsobem, kdy na vstupech do jednotky odváděného vzduchu z místnosti, na vstupu čerstvého vzduchu z venku a na výstupu čerstvého vzduchu do místnosti jsem umístil teplotní čidla stejného druhu. Teplota čerstvého příchozího vzduchu 0°C, teplota odváděného vzduchu z místnosti 23°C, teplota přivádějícího vzduchu do místnosti 20.1°C, při v nitřní vlhkosti 52%. Na stránkách Atrea jsem došel k výsledku účinnosti 87%. Při poklesu vnitřní vlhkosti na 45% klesla účinnost na 85%. Měření účinnosti jsem provedl i při minimálním výkonu ventilátorů, teplota čerstvého příchozího vzduchu 0°C, teplota odváděného vzduchu z místnosti 23.1°C, teplota přivádějícího vzduchu do místnosti 20.7°C, při vnitřní vlhkosti 50% účinnost 90%. Dle mého názoru by rekuperátor šel i přes 90% účinnosti, při větší vlhkosti vnitřního vzduchu, však takové podmínky se mi nepodařilo v domě dosáhnout.
Já provozuji jednotku v rodinném domě, který má 128m2 . V noční době na min výkon spotřeba 65W (odvětrávám jen vrchní patro domu), přes den regulátor na 4, odvětrávám celý dům spotřeba 76W v obou případech v nepřetržitý provoz. Na plný výkon ventilátorů, lze odvětrat asi 200-250m3 za hodinu, toto však nemohu změřit přesně, vycházím pouze dle tabulek výkonu ventilátoru a při odečtu odporu vzduchových rozvodů a jednotky, což dle mého názoru činní kolem 150 - 175Pa, tak to asi nějak bude.
Namrzání výměníku jsem vyřešil, že pokud teplota klesne, pod -3°C nasávám vzduch přes sklep, ale uvažuji o zabudování termostatu, který by vypínal přívodní ventilátor.
Přílohy
1329128925680.jpg
Jednotka
1329061906431.jpg
Filtr G4
1327409780468.jpg
Povrch desek výměníku
Naposledy upravil cofa dne 02 bře 2012, 21:24, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
cofa
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 19 úno 2012, 21:07

od mirek » 28 úno 2012, 19:53

cofa píše:V noční době na min výkon spotřeba 65W

Tohle moc nechapu - nespletl jste se? Jake mate motory? Nedokazi si predstavit vetrat timto prikonem. V noci vetram na druhy stupen (Nilan ECO) - jednotka bere 12W a vymena vzduchu je opravdu dostatecna - rekl bych, ze az zbytecne velka. Pres den vetrame na 1 stupen, ktery ma 8W.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od cofa » 29 úno 2012, 17:43

mirek píše:
cofa píše:V noční době na min výkon spotřeba 65W

Tohle moc nechapu - nespletl jste se? Jake mate motory? Nedokazi si predstavit vetrat timto prikonem. V noci vetram na druhy stupen (Nilan ECO) - jednotka bere 12W a vymena vzduchu je opravdu dostatecna - rekl bych, ze az zbytecne velka. Pres den vetrame na 1 stupen, ktery ma 8W.

Zdravím, Váš příspěvek o spotřebě mě zaujal proto jsem nahlédl na stránky Nilan ECO http://www.nilan.cz/images/logo2/eco_katlist.pdf, stejnosměrné ventilátory jsou rozhodně úspornější, ale dle přiloženého grafu je při 50m3/h spotřeba 20W, při 300m3/h 40W, když přihlédnu k pořizovací ceně stejnosměrného ventilátoru, určitě si nižší spotřebu dopředu zaplatíte. Vzhledem k uvedenému při 8W spotřebě nebude větrání nic moc.
Uživatelský avatar
cofa
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 19 úno 2012, 21:07

od mirek » 29 úno 2012, 18:47

Nevim co je vetrani nic moc, ale co vim jiste, tak kdybych nechal jet rekuperaci neustale v mrazu na duhy stupen, tak za par dni budu mit presuseny barak.
NLAN ECO ma tyto spotreby:
stupen 1-8W
2-15W
3-30W
4-56W
5-93W
6-175W
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od cofa » 29 úno 2012, 22:05

Souhlasím, s vlhkostí mám také problém, nebezpečně klesá, právě pracuji na zvlhčování vratného vzduchu z jednotky za pomocí ultrazvukových mlhovačů. Už mám něco hotového se zapojením přímo do rozvodu s automatickým plnění vody, použil jsem mlhovač 12W s výkonem 300ml/h, vlhkost stoupla na 42%. Už jsem si objednal další mlhovač doufám, že 600ml/h bude stačit, abych dosáhl 50% vlhkosti.
Uživatelský avatar
cofa
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 19 úno 2012, 21:07

Další

Zpět na Vzduchotechnické rozvody