Navrh vedeni vzduchotechniky - Prosím o názor

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od fiala » 03 led 2012, 23:21

Dobry vecer, dostal jsem navrh vedeni vzduchotechniky, ktery prikladam nize.
Prijde mi to zbytecne klikate a dlouhe pro privodni potrubi.
Zkusil jsem to predelat, tak aby prave privodni potrubi bylo co nejjednodussi a nekratsi a dochazelo k co nejmensim teplenym ztratam.

Jaky na to mate nazor?

Diky.

Navrh vzduchotechniky pro 1NP
1NP_vzduchotechnika_navrh.jpg


Navrh vzduchotechniky pro 2NP - tady mi to asi prijde v pohode
2NP_vzduchotechnika_navrh.jpg


Moje uprava vzduchotechniky pro 1NP
1NP_vzduchotechnika.jpg
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od fiala » 04 led 2012, 21:32

Nikdo nic? Je tady odborniku na vzduchotechniku a nikdo se neprida?
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od Leon » 04 led 2012, 22:11

Pane Fialo, to je základní skica, která nelze moc komentovat. Určitě se to takto ve finále dělat nebude a 90% projektu chybí. Je to možná jen základ pro vymezení možných tras.

a) výfuk vedle vchodových dveří neni nic moc, ale zase v případě převládajících západních větrů je to celkem dobrá pozice.
b) obával bych se přeslechů mezi místnostmi, napojení potrubí neodpovídá akustickým zásadám.
c) jeden odtah v kuchyni je v pořádku.
Leon
 

od fiala » 04 led 2012, 22:27

Diky Leone. Tak to mi teda vysvetlete komu mam sverit projekt vzduchotechniky, kdyz toto prislo z Nilanu? To projektant z Nilanu ceka na moje navrhy jak bych to chtel vest, kdyz se v tom neorientuju :-).
Vim ze je to jen skica, ale i tak mi to prislo zvlastni.
U privodniho potrubi je lepsi mit jednoduche a co nekratsi trasu potrubi anebo to muze zase zapricinit silnejsi proudeni vzduchu a tim i hluk v potrubi kdyz tam je malo odbocek?

Jeste jsem premyslel nad odtahy v 1NP:
Odtah z obou WC bych dal nad misu, kde bude nejvice smradu :-)
Odtah u vchodovejch dveri 1.01 mi prijde zbytecny, mozna by mel spis vyznam na hlavni chodbe 1.05.
Odtah mistnosti pod schody 1.06 mi prijde zbytecny.
Mistnost 1.02 bych taky mozna zrusil.
Odtah ze spajzu 1.09 mi prijde divnej (ve spajzu je potreba spise chladno - ten odtah nam do spajzu privede z domu teplo - kuchyne)
Přívod v místnosti 1.11 neni zbytečný? kdyz jsou 2 privody do obyvaku

Ve 2NP mate pravdu s tou vetvi co vede pres vsechny pokoje kvuli preslechum. Tady by bylo lepsi vest hlavni vetev pres chodbu a dat odbocky do jednotlivych mistnosti.
Proc je v 2NP odtah v 2.07 a neni radsi v 2.01?

Diky.
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od Leon » 05 led 2012, 09:52

Já si myslim, že je to běžný postup. Základní návrh - ten slouží k tomu, abyste si ujasnili, kde budou podhledy, kde je možný vést trubky, kde jsou překlady a tak. Od toho je tahle skica. Přesně připomínky a dotazy, co jste napsal, napiště projektanatovi. Tak vzniká projekt.
Leon
 

od mirec » 05 led 2012, 22:37

Myslím si, že ide o kompletnú dodávku VZT. Na toľkých metroch potrubia sa montéri vyzúria.
...a zarábam na každej skrutke. Nože, koľko je rozpočet na rozvody? A z čoho? A priemer?
A jednotka? A ...
Dal by som menej metrov a tlmiče. Nebude nič počuť. Neskôr možno nakreslím svoj názor, teraz mám Vianoce.
Uživatelský avatar
mirec
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 33
Registrován: 03 bře 2011, 19:12

od fiala » 10 led 2012, 12:46

Leon píše:b) obával bych se přeslechů mezi místnostmi, napojení potrubí neodpovídá akustickým zásadám.


Leone muzu vas poprosit, jak byste resil omezeni moznych preslechu mezi mistnostmi ve 2NP. projektant mi psal, ze by tam preslechy nemely byt vzhledem k delce potrubi a na konci budou zakoncemne sonoflexem, ktere by mely zvuk potrubim utlumit.
Ale i tak jsem to nechal radsi udelat takto viz obrazek nize. Myslite, ze takto by to bylo ok?
Co treba pan Sperl, jaky na to mate nazor?

1NP
1NP_navrh_VZT.jpg


2NP
2NP_navrh_VZT.jpg


Dekuji.
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od MIRAS » 10 led 2012, 14:13

Já bych to upravil napojením pod jiným úhlem, konce ze sona a nemůže být nic slyšet.
2NP_navrh_VZT.jpg
MIRAS
 

od fiala » 10 led 2012, 14:25

MIRAS píše:Já bych to upravil napojením pod jiným úhlem, konce ze sona a nemůže být nic slyšet.
2NP_navrh_VZT.jpg


To by bylo nejlepsi, ale akorat se vam tam krizi privodni potrubi s odtahem z mistnosti 2.05 a tim by se musel hodne zvysit zaveseny SDK podhled.
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od MIRAS » 10 led 2012, 14:29

fiala píše:akorat se vam tam krizi privodni potrubi s odtahem z mistnosti 2.05 a tim by se musel hodne zvysit zaveseny SDK podhled.

Nechte klidně původní linku skrz pokoj, já chtěl jenom říct, že na přeslechy (i tlakový ztráty) jsou lepší Y odbočky a souběh tras než T napojení.
MIRAS
 

od fiala » 10 led 2012, 14:54

MIRAS píše:
fiala píše:akorat se vam tam krizi privodni potrubi s odtahem z mistnosti 2.05 a tim by se musel hodne zvysit zaveseny SDK podhled.

Nechte klidně původní linku skrz pokoj, já chtěl jenom říct, že na přeslechy (i tlakový ztráty) jsou lepší Y odbočky a souběh tras než T napojení.


takze takto by to bylo lepsi? Kdyz tam budou ty kalhotove odbocky 45 pro lepsi proudeni vzduchu? U odtahu se toto resit nemusi?

2NP_uprava.jpg
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od Leon » 11 led 2012, 09:48

Miras to namaloval dobře, ypsilonka to sama neřeší. Podstatnější funkci udělají ty souběhy vedení. Minimálně metr, lepší dva a je to v tichu.
Co ta šatna se šoupačkama? Jaký má dveře? Já jenom, že se počítá s provětráním štěrbinou pod dveřma, tak aby tam nebyl problém. Možná by byl dobrý přívod a stěnový prostup do chodby. Zjednodušilo by se vedení pokojem, který to obchází.
Leon
 

od fiala » 11 led 2012, 12:23

Leon píše:Miras to namaloval dobře, ypsilonka to sama neřeší. Podstatnější funkci udělají ty souběhy vedení. Minimálně metr, lepší dva a je to v tichu.
Co ta šatna se šoupačkama? Jaký má dveře? Já jenom, že se počítá s provětráním štěrbinou pod dveřma, tak aby tam nebyl problém. Možná by byl dobrý přívod a stěnový prostup do chodby. Zjednodušilo by se vedení pokojem, který to obchází.


a ypsilonka s kolenem to vyresi s preslechama? Zase mi prijde zbytecne tam davat jeste koleno.
Budou tam klasicke soupacky 600-700 mm.

Jak to myslite s tim privodem stenovym prostupem?
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od Martin Šperl » 11 led 2012, 15:17

fiala píše:...a ypsilonka s kolenem to vyresi s preslechama? Zase mi prijde zbytecne tam davat jeste koleno.
akustika.png
akustika.png (8.98 KiB) Zobrazeno 15979 krát
Jedná se o napojení pevného potrubí, lze řešit i pomocí útlumových prvků (sono, tlumiče), každý útlumový prvek zvyšuje tlakovou ztrátu. Na obrázku je pro přehlednost uvedené schéma jen z hlediska akustiky, samozřejmě platí další podmínky optimalizace potrubí z hlediska tlakových ztrát. Jak již uvedli ostatní, metr souběžného vedení obvykle stačí, optimum jsou asi 2 m.
fiala píše:Jak to myslite s tim privodem stenovym prostupem?

Jde o přetlak nebo podtlak v místnosti s těsnými dveřmi. Prostupový ventil by situaci řešil. Do místnosti by stačilo umístit přívod.
Martin Šperl
 

od fiala » 11 led 2012, 16:24

diky za nazorne schema.

Takze kdyz bych udelal prostup ze satny do haly, tak by podtlak vytvoreni pri odsavani koupelny a WC dokazal odtahovat i satnu diky pretlaku v loznici?

Jinak me tedy zarazi, ze mi projektant navrhnul klasicka Tcka a rozvod pres vsechny mistnosti a pry by tam k preslechum nemelo dochazet. Puvodni navrh byl bez te odbocky zpet na chodbu.
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od Leon » 11 led 2012, 20:22

fiala píše:diky za nazorne schema.

Takze kdyz bych udelal prostup ze satny do haly, tak by podtlak vytvoreni pri odsavani koupelny a WC dokazal odtahovat i satnu diky pretlaku v loznici?
Skoro tak. Nebylo by to jenom díky přetlaku v ložnici, ale díky přetlaku v šatně. Musel by tm být samozřejmě přívod. Jestli jsou ty dveře (a šoupačky bývají) těsný, pak jsou těsný v obou směrech = ze i do ložnice.

fiala píše:Jinak me tedy zarazi, ze mi projektant navrhnul klasicka Tcka a rozvod pres vsechny mistnosti a pry by tam k preslechum nemelo dochazet. Puvodni navrh byl bez te odbocky zpet na chodbu.

Jestli tam dal tlumení (tlumiče nebo sonoflex), pak by to šlo, ale není to bez rizika. My dáváme sona jenom tak 75-100 cm od ventilu (kam se dosáhne při čištění).
Leon
 

od fiala » 12 led 2012, 10:13

takze radsi zajistit skviru pod dvermi kvuli proudeni vzduchu nebo nechat udelat do dveri mrizku, ktera to poresi.

Jinak mi tam navrhuji cca 1m Sonoflexu pro ukonceni potrubi, kde by mel byt utlum na tom 1m cca 19 dB. A pry by to melo byt dostatecne i pro vedeni zkrz vsechny mistnosti.
Zanasi se to flexi potrbi ze Sonoflexu?

U privodniho potrubi jsou asi lepsi Ypsilonky nez Tcka ze? pro lepsi vedeni privodniho vzduchu.
U odtahu je to jedno? Nebo by to taky melo byt spise resene Ypsilonkou?

Diky.
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od Pedro » 12 led 2012, 10:49

fiala píše:takze radsi zajistit skviru pod dvermi kvuli proudeni vzduchu nebo nechat udelat do dveri mrizku, ktera to poresi.

Mřížka ve dveřích neni nic moc, stěnový ventil vypadá stejně jako jiný vzduchotechnický výustky a rušit nebude, navíc má tlumič.
fiala píše:Jinak mi tam navrhuji cca 1m Sonoflexu pro ukonceni potrubi, kde by mel byt utlum na tom 1m cca 19 dB. A pry by to melo byt dostatecne i pro vedeni zkrz vsechny mistnosti.
Zanasi se to flexi potrbi ze Sonoflexu?
Když si je projektant jistej, proč ne, ale Téčkový propoje jsou riziko přeslechů vždycky. Každý flexi potrubí se zanáší víc než hladký.
fiala píše:U privodniho potrubi jsou asi lepsi Ypsilonky nez Tcka ze? pro lepsi vedeni privodniho vzduchu.
U odtahu je to jedno? Nebo by to taky melo byt spise resene Ypsilonkou? Diky.

To nejde říct jednoznačně, záleží na konkrétním řešení.
Pedro
 

od fiala » 16 led 2012, 11:36

Dobry den,

diky vsem za nazory a pomoc.

Co rikate na takovehle vedeni VZT v 2NP?
VZT_2NP_navrh.jpg


Diky.
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36


Další

Zpět na Vzduchotechnické rozvody

cron