Aktivní rekuperace = zařízení, které umí vše, ale blbě!?

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od michek » 18 led 2022, 23:07

Dobrý den,

žádám místní odborníky o názor, jak to tedy je?

Chystám se na výstavbu dvou-podlažního rodinného domu (285 m2 podlahové plochy) v pasivním standardu a vybíráme technologie. Energetický štítek ještě zpracovaný nemáme, ale počítáme s možná předimenzovanou izolací obálky (30cm EPS zdivo, 28cm EPS sokl + perimetr, 28cm podlaha, 50-60cm foukaná na půdě, okna Uw 0,75), takže tepelné ztráty budou velmi nízké.

Původně jsem se rozhlížel po "nových"/ moderních technologiích jako entalpický výměník, zónové větrání, pokročilé softwarové řízení, atd., to abych nemusel rok po kolaudaci bědovat, že jsem místo systému za 250.000 mohl 50.000 připlatit a být o level nebo dva výš nebo že mám po roce zastaralou technologii.

Po kontaktu čtyř místních firem, které dle referencí lze považovat za střední až velké hráče co se instalací týká, mne prakticky všichni od těchto systémů odrazují a doporučují víceméně jednoúčelový co nejjednodušší systém = pasivní rekuperaci, která by dělala jen to, co umí nejlépe = větrat! Naopak o aktivní rekuperaci nikdo nehovořil příliš pozitivně, i když ji v nabídce mají, a mohli by chtít prodat! Údajně se jedná o zařízení, co dělá vše, ale víceméně vše blbě...

Co jsem si pročetl zdejší fórum, vidím zde spoustu příznivců aktivních rekuperací Nilan (o jiných značkách s aktivní rekuperací není moc řeč). Čím to je? Je Nilan (např. Gott 2600) snad "první" funkční nebo nejlepší aktivní rekuperací? Jaký je reálný chladící výkon v letním období? Ano, záleží na tepelných ziscích, ale bavíme se o 1, 5 nebo snad 10 stupních? Asi bude pravda, že aktivní rekuperace není klimatizace a nelze je srovnávat, ale je chlazení aktivní rekuperace až tak mizerné = marketing? To samé neefektivní ohřev TUV, po předání energie na ohřev studeného čerstvého vzduchu přece nezbyde téměř žádná energie => jedná se tedy o benefit v letních měsících pouze? O desítkách diskuzí, kdy uživatelé ani neumí jednotky nastavit nemluvě, když topím/chladím, tak nevětrám a naopak?

Co byste doporučili za vzduchotechniku pro dům, viz výše?

Vytápět budeme teplovodním podlahovým topením připojené na TČ (ano, vím, že to není nákladově ideální do pasivního domu, ale chci mít možnost k otopné soustavě připojit do budoucna prakticky jakýkoliv tepelný zdroj)

Děkuji
Michal
Uživatelský avatar
michek
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 18 led 2022, 22:32

od IJK » 19 led 2022, 15:47

Ave,
vidíte, jak je SUPER OPORTUNISTICKÉ udělat Ovcím Obecným Hokej v Hlavách... :twisted:

Aktivní rekuperace je ždímačka na TEPLO.

Pasivka je jen sušákem.
Sušákem na TOTÉŽ MOKRÉ PRÁDLO (odpadní voda v prádle je přesně to, co je odpadní teplo v "zaprděném luftíčku v pastóšce".)
Když chcete líp sušit na sušáku, stačí si objednat Sluníčko, Vánek, Suchý Saharský Luftíček, ...

ŽDÍMÁTE? Potřebujete mít "puštěnó šalinu" a tu také zaplatíte. A jak je to dál?

Stejně jako do hader, vytažených ze ŽDÍMAČKY se neoblékáte ihned ... áno, jdou na SUŠÁK :!:

A chcete rozhřešení?
Spočívá v nesmyslných výrocích o ÚSPORÁCH A KOMFORTU.
Když vyperete, musíte usušit, ...
Noó?
Když jste nikdy nepral, ale jen se brouzdal ve vodních tocích typu Ganga ... zase moje NARATIVIUM dopadne jak hrách na stěnu.

Tedy?
Funkční strojní ventilace do pastóšky je cokoliv se DVĚMA A VÍCE KVALITNÍMI VENTILÁTORKY (pro obvyklé kubatury bydel cca á 50 až 100 Wattů).
Nechcete venťásky? Hučí, zamořují elektrosmogem? Pak musíte provětrávat a spoléhat se na to Sluníčko, Váneček, ... nebo pastóšku jak CEZAN!

Máte NAOPAK jasno ve TOM, že CHCETE strojní ventilaci?
Pak musíte vyřešit OBROVSKOU SPOUSTU DROBNIČEK,
a jedna z posledních spočívá NERUDOVSKÉM "KAM S NÍM",
tedy v tom,
co s ODPADNÍM TEPLEM.
Jenže? Když to teplo nejvíc potřebujete ..., ... anebo ho není kam dát.

Finále?
Optimální rekuperka:
Sério-Paralelní řazení protiproudého výměníku tepla a reverzibilního tepelného čerpadla Air/Air
a současně Air/Water je v současnosti NEJMÉNĚ HLOUPÉ ŘEŠENÍ zpracování odpadního tepla.
ZPRACOVÁNÍ odpadního tepla A TO VÝHRADNĚ z pastóšky!

Jsou tam opět tisíce optimalizačních drobniček ... (a proto je tu často k smíchu PT Jarda, který sice ctí všechny základní principy zcela správně a nekompromisně ... ale ono je to sviňka svinutá právě o těch KOMPROMISECH).

A samo s sebou, průšvihy začnou v okamžiku, jakmile začnete optimalizovat ekonomicko-bezpečnostně!!! Potom narazíte na problematiku GreenHorns v plné jejich nahotě.

:idea: Tož si to přeberte tak, jak jste nejlépe schopni.

metball alias SFO
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 746
Registrován: 21 čer 2014, 12:52


Zpět na Ekonomika

cron