Vybíráme rekuperačníí jednotku

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Tomáš » 20 pro 2015, 12:48

Je fakt,že pijeme vodu z plastrozvodu,PET lahví.V autě dýcháme vzduch jdoucí přes plastovou klimošku....atd,tak už to asi ty KVALITNÍ vzduchovody nezhorší.
Osobně jsem ale rozhodnutý pro pohledové nerez rozvody.
Tomáš
 

od IJK » 01 črc 2021, 21:21

Ave,
i přišla zajímavá Soukromá Zpráva...
... odcituji z ní, aniž bych se PŘEDEM ptal tazatele,
neb mi dotaz trošku připomíná dřevní dobu PRVOPLÁNOVÝCH DOTAZŮ
na tomto (přeci jen už dost profláklém) FÓRU :twisted:

pefi píše:Kdysi jste napsal:
"Libovolné plastové rozvody jsou jen nekončící sada prů... ."

Já uvažuji dělat svépomocí rozvody z "ED Flex", vnitřní povrch je hladký, materiál má být antibakteriální a antistatický. Navíc mi to přijde poměrně blbuvzdorné, což je pro svépomocnou instalaci ideální.
...


K O R U G O V A N É _ H A D I C E _ R O Z V O D U _ V Z D U CH U _ P A S T Ó Š K Ó .

Nekonečno PATOLOGICKÝCH vad takovýchto způsobů
(nevy)řešení rozvodů začíná
(když už je tu KURVÍDEK Půovská doba)
v jejich VELMI VYSOKÉ CENĚ.
Pravda, tu cenu každý, kdo dělá REKONSTRUKCI BYDLA
rád zaplatí,
neb MANDATORNĚ MUSÍ realizovat STROJNÍ VENTILACI,
ale ...
co takhle poměr výkon/cena PROVOZNÍCH NÁKLADŮ?

pefi píše:...
Proto by mě zajímalo jaké konkrétní nectnosti a výhrady máte proti ED Flex a obdobným systémům. Na fóru jsem našel pouze to, že někdo zde napsal "ED Flex určitě nebrat" bez uvedení jakéhokoliv argumentu.
Předem díky.


Hmmm, argumentů tu byly sneseny TUNY.
Zopakuji dva MEZNÍ:
Měkčidla plastů.
Geometrie.

Jak se marketingové OPOVRHOVÁNÍ těmito argumenty projevilo v průběhu cca 15 let výroby a prodeje VŠECH KORUGOVANÝCH HADIC?
1) Prodávají se už jen NouPlísňáci? Ne, proč taky. Potah Spiro potrubí Zn vrstvou taky musíte testovat na tloušťku a kvalitu provedení pokovení, žeáno ... a že ten mrcha zinek vydrží!
2) Antistatika? Hmmm, a jak to chcete zajistit, když měkčidla těkají, přísady do polymerů se "zapatlaj", ...
3) Akustika!!! Nepredikovatelné tlakové ztráty se nedisipují (jako u všech "normálních potrubí" do nízkopotenciálního tepla), ale v drtivé většině do NEPŘÍJEMNÉHO hluku.
...
X) Geometrie neumožňuje stanovit "aspoň trochu rozumné" odhady tlakových ztrát.
Na to reagují propagátoři KORUGOVANÝCH ROZVODŮ triviální metodou:
PARALELIZACÍ.
Drahé, energeticky náročné a především AKUSTICKÝ PRŮSER (kmitání!!!).
Y) "RAKETNICE" neumožňují smysluplné nasatavení vložených odporů, které jsou NEZBYTNÉ pro ZAREGULOVÁNÍ (aby mi to funělo i daleko od venťasu, nejen aby byl FIČÁK JAK PRASE těsně za jednotkou).
Z) Musíte TEDY realizovat CHOBOTNICI, jinak nezaregulujete.
Zaregulujete-li, pak jen tak, že 80% energie ventilátorků "provaříte do rambálu".
...
Ž) Nebo jste "BlahoSlavený...",
¨ a vůbec Vás/vás nezajímá
JAK A ZA KOLIK strojně provětráváte.
Tedy spíše, neprovětráváte.
Cynické?
Asi ano, ale...

Douška?
V jedněch prastarých datech od NASA jsem se dočetl, že korugované hadice mají prapodivné chováním co se týče tlakových ztrát. EXPONENT kinetické energie (vzhledem k tlakovým ztrátám) byl VÝRAZNĚ VĚTŠÍ NEŽ DVA!!!
Mám vysvětlení, ale to byste nedali.

iGoNY
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 746
Registrován: 21 čer 2014, 12:52

od IJK » 27 srp 2022, 17:49

Jo jo,
drobně vykleštěné vlákno :twisted: , které jsem se rozhodl občerstvit jako připodotknutí.
viewtopic.php?f=20&t=1840&p=10265&hilit=korugovan%2A#p10265
viewtopic.php?f=20&t=1920&p=10279&hilit=korugovan%2A#p10279
viewtopic.php?f=20&t=1670&p=10295&hilit=korugovan%2A#p10295
...

Nejen Leon, ale mnoho dalších ZDE bylo anihilováno (inhumováno prostřednictvím moci soudní) obyčejnou nabubřelou nenažhraností, ne nepodobnou té RuCHanské.

A samo sebou, nenažhranost za NECELÝCH deset let jen řádově vzrostla. NEJEN na LuftFóru, nejen na Krymu, nejen v Lánské oboře, PENAMu ... ale tak nějak obecně vůkol.

metball

Douška?
Zase jsem řešil telefonát jednoho nešťastníka.
Dal jsem korugované hadice DN63 a už jsem koupil slabší jednotku, ale oni mi nabídli za pár grošů navíc jednotku silnější ... a ta dává při 200Pa výrazně větší průtok!

No, to je sice pěkné, že GEOMETRICKY IDENTICKÁ jednotka dá při 200Pa protitlaku víc objemového průtoku, leč:
0) tlačí do stále stejné CHOBOTNICE
1) NOMINÁLNĚ víc dává výhradně díky vyšším otáčkám rovnoobjemového rotoru a silnějšímu pohonnému motůrku...
2) ... ale ten"žravější" motůrek stejně NEPROTLAČÍ víc vzduchu, protože
ZAPOMEŇTE NA PÁTOU MOCNIMU PRŮTOKU rozvody
(ergo kladívko 2. mocnimu rychlosti) jakožto "svatý grál" vzrůstu tlakového odporu.

Víte, protlačit OBJEMOVĚ o 5% víc vzduchu ZNAMENÁ !!! v chobotnici korugovaných hadic !!!
spočíst nárůst "protitlaku" tak kdesi na hodnotě

1.05 ^ 6 (klidně ale také ^7),

(ano 105% na šestou či sedmou),
což jest nárůst odporu na bratru 275 Pa ...

No, i kdybyste měli rozvod z poctivého spira (ten exponent počítám 5),
tak nominální 200Pa odpor vzroste na 255Pa, což je fakt darda!

Tož asi tak.
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 746
Registrován: 21 čer 2014, 12:52

Předchozí

Zpět na Ekonomika