rekuperace Nilan Gott 2600 + elektricke podlahove topeni

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od mptu » 29 led 2024, 16:14

Dobry den ,
mam dotaz ohledne rekuperace a vytapeni nizkoenergetickeho prizemniho RD s TZ cca 5kW.Dum bude postaven v horskych podminkach.Má otazka je nasledujici : Ktera varianta topeni a rekuperace je pro tento dum více funkcni a zaroven ekonomicka /bez studenych nohou podlahoveho topeni/
1/Rekuperace s tc Nilan Gott 2600 top vcetne TUV + elektricke podlahove topeni nebo
vodni podlahove topeni TC IVT s tuv a pasivní rekuperace

dekuji za pomoc a nazory pri vyberu jedne varianty MP
Uživatelský avatar
mptu
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 29 led 2024, 15:35

od Roket » 29 led 2024, 18:36

Za mě je nejlepší varianta z nabízených komponent rekuperace s Nilan Gott 2600 top + TC IVT s ohřevem TUV. Vysvětlím proč. Nilan Gott 2600 je jednotka, která kombinuje aktivní i pasivní rekuperaci, takže si bere to nejlepší z obou. V segmentu větracích jednotek už nemůžete vybrat lepší model. Jenže tahle jednotka neohřívá TUV, to byste musel mít jednotku Nilan Compact. Tepelné čerpadlo IVT zase patří mezi to nejlepší, co na trhu s tepelnými čerpadly můžete vybírat. To Vám zajistí vytápění a ohřev TUV.
Spojovat to s elektrickou podlahovkou není úplně přesné i k ní můžete mít Nilan Gott 2600. Jestli jde o rozhodnutí, jestli pro tepelné ztráty cca 5kW pořídit tepelné čerpadlo nebo elektrickou podlahovku, to už je jiná otázka. Za mě to bude tak, že 5 kW budete mít výpočtově při vnitřních 21°C a to je málo, reálně bude tepelná ztráta vyšší. Pokud by se kWh vyšplhala někam k 10 Kč, bude Vás elektřina stát za mrazivého dne 6 kW x 20 hodin topení x 10 Kč = 1200 Kč. To je dost. Takže já bych sázel na tepelné čerpadlo.
Roket
 

od Atlantis » 30 led 2024, 01:28

Rozhodně udělat vodní podlahové topení. NIKDY dráty (to tam možná na chatu kde seš 4 víkendy v zimě)! Fakt nechápu, kdo si může dát dráty...NIKDY! Ikdybys nechtěl teď hned řešit tepelné čerpadlo (finance...), tak tam dáš elektrokotel za pár korun (dělají se all in one s čerpadlem, expanzkou...jen zapojíš do rozvodu, nastavíš teplotu vody a jedeš). Až si za 5...10 let řekneš že platíš šílený pálky za topení (nebo budou v našem banánistánu dotace, kdy TČ bude skoro zadarmo), tak tam dáš TČ a hotovo. Když budeš mít dráty v zemi, tak seš v pr....

Osobní zkušenost - mám barák s el. podahovkou. A biju se do hlavy, proč jsme ten barák brali (nebyl jsem u rozhodování co za topení se tam dá - koupen polo-dodělaný...taky strašná blbost) ale teď bych ten barák jen a pouze kvůli tomu nevzal!

Tepelný odpor baráku mám vypočten cca 150W/K. Což dělá při 0°C denně a vnitřní 23°C nějakých 80kWh denně. Naměřená spotřeba plus mínus odpovídá (cca 90-100 reálných kvůli TUV, pračce...). Vypočtená spotřeba z PENB ročně je 13MWh jen na topení (a to při 20°C). Nevím jestli je to jakože moc nebo málo na novostavbu, ale mně to přijde celkem dost (70tisíc jen za topení bez ničeho jiného a v reálu to bude ještě víc). Momentálně jsem dospěl k tomu, že topím klimatizací co je umístěna uprostřed chodby a pěkně mi vytopí celý patro. Ve spodním patře se topí taky klimou (ale tam není tak dobře umístěná, osazovaly se kvůli chlazení) a trochu dotápí krbem. Najednou mám spotřebu na topení třetinovou a to mám v chodbě 26°C. Klima se zaplatila úsporou za první zimu...Ale je to dost nekomfort - vedro v chodbě, musí být otevřeno do pokojů aby tam šlo teplo, hučí to.....ale za ušetřených odhadem 40 tisíc ročně mi to stojí.

Kdybych mohl mít vodní podlahovku, tak bych byl šťastnej jako blecha a dal tam TČ. Návratnost s dotacema by byla tak kolik...3roky?
Uživatelský avatar
Atlantis
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 90
Registrován: 13 čer 2022, 18:05

od Roket » 30 led 2024, 14:37

Přesně bych potvrdil to, co píše Atlantis, topit elektřinou je dnes zabiják. Já bych ale rozděloval dotazy, protože se míchají jablka a hrušky.

Podlahovka elektrická se dá srovnávat s přímotopy, protože obojí dvojí jsou čistě eklektické topné spotřebiče.Místo "podlahovka" se dá doplnit rohože nebo topné kabely.

Teplovodní podlahovka se dá zase srovnávat s radiátory nebo fancoily, protože se jedná jen o distribuci tepla bez ohledu na zdroj. Tím může být elektrokotel, plynový kotel nebo třeba TČ.

Nejde namíchat od každého něco a dvě míchaniny porovnávat. Chceme-li například rozhodnout, jestli podlahové teplovodní topení nebo radiátory, musí se vzít do úvahy zdroj. Nízkoteplotní teplovodní podlahovka je ideální pro tepelná čerpadla, ale pokud někdo topí krbem s výměníkem nebo peletkovým kotlem, kde výstupní teplota topné vody je poměrně vysoká, mohou být lepší radiátory.
Podobně bychom mohli rozebrat zdroje TČ země-vody vs vzduch -voda, ale je dost mimo stavět proti sobě TČ s podlahovkou proti plynovému kotli s radiátory.
Roket
 

od Jirka Mašek » 02 úno 2024, 12:43

Atlantis píše:Kdybych mohl mít vodní podlahovku, tak bych byl šťastnej jako blecha a dal tam TČ.
Myslím si, že každý stavebník dojde do podobné fáze s hodnocením různých "KDYBY". Stavěl jsem dvakrát a pokaždé bych udělal něco trochu jinak. Možná až ten třetí dům by byl absolutně OK. :-)
Jirka Mašek
 

od Atlantis » 03 úno 2024, 00:16

Jo no ono kdyby to bylo tak, že jsem si po zvážení všech variant vybral tu elektrickou podlahovku, tak bych s tím asi byl smířen ve stylu "nikdo není nejchytřejší" nebo "v té době to vypadalo jako nejlepší řešení" (ušetříme pár korun, jednoduchá regulace po pokojích atd)

Jenže bohužel tohle se kupoval polo-hotový dům, který se vybral kvůli určitým věcem, ale to el. topení byla nejvýraznější věc co se mi na něm nelíbila a viděl jsem to jako problém hned od začátku. Ale bohužel jsem nedal na svoji intuici dostatečně výrazně a prostě to nějak skousnul s tím, že se to asi tak dělá a třeba to nebude tak hrozný v dobře zatepleným baráku (ačkoliv teď vím, že zase tak úplně super to taky není - 15cm polystyren a velký okna co v reálu teda zase tak moc dobře neizolují).
Konec konců to bylo v době, kdy elektřina v nízkém tarifu pro přímotopné vytápění vyšla na nějakých 2,6kč/kWh se vším všudy, tak jsme si říkali co už no...kdyby to byla blbost, tak se to nedělá. (jo jsem idiot.. :roll: )

O to víc mě to štve, protože jsem měl říct "ne díky, upsat se k topení jen elektřinou na věky věků může jen debil" a otočit se hned ve dvěřích....nebo se to mělo ještě před položením podlah předělat. Ale v téhle fázi by se to už asi fakt nezaplatilo (vysekat, vyhodit anhydrit, nový trubky, rozvody, novej anhydrit) . Leda kdybych si nějak opatrně vyfrézoval v podlaze s termokamerou v ruce mezi drátama drážku na trubky a mít to jako takovej "bastl" co by "nějak topil"...no, vrátit se teď v čase do té fáze kdy je to koupený tak to určitě nějak zkusím....ale to už teď je jedno

Mimochodem mluvil jsem cca rok a něco zpátky (taková ta době kdy se řešil strop ceny energií a tyhle lahůdky) se známým co opravoval nějaký starý byt v nezateplené bytovce a ptám se jako čím tam chtěj topit. Říká mi, že si tam dali el. podlahovku...tak jsem na ně čučel jestli si dělají srandu....jako sice je to jen byt, ale zase nezateplená stará bytovka a ještě horní patro....až ho uvidím příště, tak se musím zeptat, kolik protopili :lol:


Jo a abych nebyl úplně OT:
Vodní podlahovka může fungovat klidně i s kotlem na tuhá paliva - stačí směšovací ventil co bude řídit teplotu vody na těch 30°C nebo kolik. Ideálně se to kombinuje ještě i s akumulační nádrží, kam si kotel/krb natopí třeba 85°C a z toho se postupně bere pro tu podlahu a klidně den nemusíš přikládat a jedeš jen z nádrže
Uživatelský avatar
Atlantis
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 90
Registrován: 13 čer 2022, 18:05

od IJK » 05 úno 2024, 22:26

Roket píše:... topit elektřinou je dnes zabiják.
...
Podlahovka elektrická se dá srovnávat s přímotopy, protože obojí dvojí jsou čistě eklektické topné spotřebiče.
...
Teplovodní podlahovka se dá zase srovnávat s radiátory nebo fancoily,
...


Ave, opět standardní a současně FATÁLNÍ CHYBY v úvaze PT Roket!

Jediné, co stojí pouze za upřesnění:
Topit elektřinou bylo, je a bude vždy VELMI HLOUPÉ.
Převádět vysoce kvalitní energii (mimochodem velmi neúčinně vyrobenou a přenesenou do míst spotřeby) na JOULOVO TEPLO je PíErKvadrátovina.
Samozřejmě, existují výjimky z tohota pravidla.
Např.?
Postavíte "na severní Kvočně"
Polyšový Iglů s tloušťkou stěny 2 metry
a dáte si tam vysokoteplotní radiační "přímotop".
Velmi správné řešení.

Leč?
Stačí iglů přesunout tak na severní zeměpisnou šířku jižního Švédska ... a už je to opět "hloupé řešení".
...

Tedy?
DO-Hřívání=Topení
a/nebo
ODVodMetabolickéhoTepla=Chlazení
živé lidské Bytosti
má nejméně dvě složky:

radiační,
advekční.


V praxi je moudré těch složek brát v potaz více:
Ta třetí?
Absolutní vlhkost.

Čtvrtá, pátá,... stá? Třebas nehogomenita?
Stagnace, Průvan, ...?
Nesymetrie, StudenéNohy, HorkáHlava, ...

Tož asi tak.

metball
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 749
Registrován: 21 čer 2014, 12:52

od Roket » 06 úno 2024, 16:39

IJK píše:Ave, opět standardní a současně FATÁLNÍ CHYBY v úvaze PT Roket!

Nerozumím přesně vašemu jazyku, ale jakou chybu vidíte v tom, že by se měly porovnávat topné zdroje mezi sebou? Stejně tak by bylo dobré srovnávat odděleně distribuční soustavy?
Svojí úvahou pouze sděluji, že nemá smysl řešit, jestli je plynový kotel napojený na radiátory lepší než elektrický kotel napojený na teplovodní podlahovku, protože oba kotle lze napojit na oba rozvodné systémy.
Roket
 

od IJK » 06 úno 2024, 22:02

Roket píše:
IJK píše:Ave, opět standardní a současně FATÁLNÍ CHYBY v úvaze PT Roket!

... jestli je plynový kotel napojený na radiátory lepší než elektrický kotel napojený na teplovodní podlahovku, protože oba kotle lze napojit na oba rozvodné systémy.


Nelze.
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 749
Registrován: 21 čer 2014, 12:52



Zpět na Ekonomika

cron