NILAN ECO

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Martin Šperl » 27 črc 2011, 10:56

Matt píše:Dobry den, Pane Šperl čital som vase prispevky a vidím, že mate v tom úplny prehlad, mate skusenosti a ste dobrym odborníkom, preto sa obraciam na Vas s otazkou:
Prerabame starsi dom 115m2 uzitkova plocha, chceme tam dat vonkajsiu izolaciu min 10cm a okná a dvere s trojsklom, vonkajsia stena je z betonovych kvádrov 40cm. Planujeme krb a projektant nam opdoruca 12kw plynovy alebo elektricky kotol, nechceme nikde podlahove kurenie iba do kupelne a aj to elektricky rohoz. Nebude to NED ani PD a preto sa informujem ci ma vyznam si zaobstarat rekuperacnu jednotku. A ked áno akú by ste odporucali do takehoto domu. Vopred dekuji za odpoved.

V první řadě 12 kW pro 115m2 je poměrně hodně. Doporučil bych na tom zapracovat, souhlasím s Mirkem.
..
Výběr rekuperační jednotky by měl jít ruku v ruce s koncepcí celého domu. Nejprve je potřeba ujasnit, jak budu ohřívat teplou vodu, jak budu topit / chladit.
..
Nemá smysl instalovat několik technologií pro stejnou věc, je potřeba vědět, že solární systémy v zimě vodu neohřejí a v létě vzduch neochladí, je potřeba nezapomenout, že jednotky s pasivní rekuperací mají potíže v zimě s namrzáním výměníku, že je důležité připočítávat k ceně i případně zemní registr pro pasivní jednotky, zvážit cenu dohřevu vzduchu..
..
Zkuste nejprve upřesnit, co všechno po jednotce požadujete a já Vás někam nasměruji, nechte si nabídnout od více dodavatelů, finální výběr zůstane tak jako tak na Vás.
Martin Šperl
 

od Matt » 28 črc 2011, 01:04

Dekuji Pane Šperl ze tak rychlo ste sa mi ozvali.

Na podlahu planujeme 2x 10cm EPS 100 Stabil, na strop mineralnu vlnu cca. 20cm hrubky, a zateplit z vonka bud min.vlnou alebo s EPS. Co odporucate a v akej hrubke :?:

V plane su aj okná s trojsklom a obojstranný krb. Co by ste este navrhovali :?:

Ak sa to zrealizuje aku + vykurovaciu jednotku by ste odporucali a v akej velkosti v kW a na elketrinu alebo na plyn :?:

Dom bude pre 4 člennu rodinu, teplu vodu by NEchcel ohrievat bojlerom. Taky system by jsme potrebovali co aj ohrieva vodu lacnejsie ako el.ohrievace a aj vlete chladi lacnejsie ako klimatizace a v pomere cena/vykon je no1.

Vopred dekuji za odpoved.
Uživatelský avatar
Matt
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 27 črc 2011, 01:09

od anonym » 28 črc 2011, 07:30

Dobrý den pane Šperl a ostatní,

chtěl bych se zeptat, zda k jednotce Nilan ECO existuje zkratový díl, tedy náhrada rekuperačního jádra pro letní období.

Pokud ano kde se dá objednat a kolik stojí.

Děkuji.
anonym
 

od Martin Šperl » 28 črc 2011, 09:05

Matt píše:...Na podlahu planujeme 2x 10cm EPS 100 Stabil, na strop mineralnu vlnu cca. 20cm hrubky, a zateplit z vonka bud min.vlnou alebo s EPS. Co odporucate a v akej hrubke :?:

Důležité je mít zateplení vyvážené a zaměřit se na tepelné mosty. Když si vezmete kožich a beranici a na nohy jen letní sandály, bude Vám na sněhu zima.
Důležitá je vzduchotěsnost, oblečení budete mít super, ale někde rozpáranou díru a zase máte výsledný efekt zmařený. Doporučovat jen tak od oka síly izolace Vám nic nevyřeší, musíte mít vyřešený koncept domu včetně všech detailů a na detailech záleží možná víc, než si mnoho stavebníků myslí.
Matt píše:V plane su aj okná s trojsklom a obojstranný krb. Co by ste este navrhovali :?:
Hlavně moc nekombinovat, nejhorší je, když se stavebník projde veletržní halou a chce domů od peletek, přes soláry..tepelné čerpadlo a větrnou elektrárnu.
Matt píše:Ak sa to zrealizuje aku + vykurovaciu jednotku by ste odporucali a v akej velkosti v kW a na elketrinu alebo na plyn :?:

To přesně záleží na celkových tepelných ztrátách. Obecné pravidlo je takové, že čím menší potřeba domu, tím si můžete dovolit šetřit na technologiích. Elektřina nebo plyn? Když bude minimální spotřeba, zůstal bych u elektřiny. Plyn znamená většinou poměrně velké vstupní investice, elektřinu tak jako tak budete do domu zavádět. Výpočet musí vycházet z tepelných ztrát, pak můžeme o něčem polemizovat.
Matt píše:Dom bude pre 4 člennu rodinu, teplu vodu by NEchcel ohrievat bojlerom. Taky system by jsme potrebovali co aj ohrieva vodu lacnejsie ako el.ohrievace a aj vlete chladi lacnejsie ako klimatizace a v pomere cena/vykon je no1.
Zde bych si troufal doporučit NILAN VP18K.
Martin Šperl
 

od Martin Šperl » 28 črc 2011, 09:15

anonym píše:Dobrý den pane Šperl a ostatní,

chtěl bych se zeptat, zda k jednotce Nilan ECO existuje zkratový díl, tedy náhrada rekuperačního jádra pro letní období.

Pokud ano kde se dá objednat a kolik stojí.

Děkuji.

Existuje, je to díl, který lze použít nejen v NILANU ECO, ale v mnoha dalších jednotkách. Probíhá tu diskuze http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=18&t=14&start=20 i s fotografiemi ohledně jejich výměníku, který je stejný v jednotkách NILAN, PAUL, Elektrodesign, Helios...a mnoha dalších. Výměník vyjmete na léto a místo něj vsadíte tento zkratový díl za 1700 Kč, objednat si ho můžete přes Nilan v Plzni.
ECO zkratový díl.jpg
Martin Šperl
 

od mirek » 28 črc 2011, 22:39

Nevite prosim nekdo, kde se da koupit filtrační střiž (firon) třídy G3, G4? Chci vymenit filtry v jednotce Nilan ECO.
Idelane odkaz na nejaky internetovy obchod. Priznam se, ze se me nepodarilo nic kloudbeho najit. Diky
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26


od Matt » 30 črc 2011, 02:39

Martin Šperl píše: Zde bych si troufal doporučit NILAN VP18K.

Dekuji za odpovede, mam zopar otazok k tomuto typu:

Zabudovane tepelne čerpadlo zhruba na aky stupeň Celsia vie zohriat vodu v 180l nádrži v lete a v zime?
Je potrebné dodatočne priohriať túto vodu, aby sa dala použiť na kúpanie, sprchovanie?


Zhruba aku ma priemernu spotrebu el.energie tento typ rekuperacnej jednotky?

Je mozne umiestnit tuto jednotku do pivnice a rozvody umiestnit v podlahach, a mriezky v dolnych castiach steny?

Zhruba aku sumu treba pripocitat k rekuperacnej jednotke za rozvody? Viem ze je to individualné ale zhruba kolko % cini cena rozvodu v porovnani s cenou jednotky?

Viete mi poslat kontakt na serioznu firmu ktora sa zaobera predajom a montazou tohto zariadenia na Slovensku?

Vopred dekuji.
Uživatelský avatar
Matt
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 27 črc 2011, 01:09

od Matt » 14 srp 2011, 12:57

Pán Šperl alebo kto mi vie odpovedat na moje predosle otázky poprosim o odpoved, dekuji.
Uživatelský avatar
Matt
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 27 črc 2011, 01:09

od Martin Šperl » 15 srp 2011, 23:01

Matt píše:Zabudovane tepelne čerpadlo zhruba na aky stupeň Celsia vie zohriat vodu v 180l nádrži v lete a v zime?

Vodu ohřívá na max. 65°C pouze tepelným čerpadlem, dle naprogramovaného režimu př. 1x za 14 dní za pomocí el. spirály dohřeje na 75°C jako ochranu před legionelou. Pro jednotku je jedno z hlediska maximální teploty, zda je léto nebo zima.

Matt píše:Je potrebné dodatočne priohriať túto vodu, aby sa dala použiť na kúpanie, sprchovanie?
Není.

Matt píše:Zhruba aku ma priemernu spotrebu el.energie tento typ rekuperacnej jednotky?
2000kWh za rok, aktuálně v rámci evropského projektu měří spotřebu NILAN i v ČR a SR v asi 60 referenčních domech, určitě výsledky zveřejní.

Matt píše:Je mozne umiestnit tuto jednotku do pivnice a rozvody umiestnit v podlahach, a mriezky v dolnych castiach steny?
Do sklepa můžete jednotku dát, ale obecně pro všechny větrací jednotky platí, že optimální je přivádět čerstvý vzduch co nejvýše ke stropu místnosti.

Matt píše:Zhruba aku sumu treba pripocitat k rekuperacnej jednotke za rozvody? Viem ze je to individualné ale zhruba kolko % cini cena rozvodu v porovnani s cenou jednotky?
Rozvody VZTkomplet pro běžně veliký dům cca 150m2 stojí v průměru kolem 60 000 Kč.

Matt píše:Viete mi poslat kontakt na serioznu firmu ktora sa zaobera predajom a montazou tohto zariadenia na Slovensku?

Tak to bohužel já neznám, pokud ale je mi známo, zatím se na Slovensko prodává z Čech, což přináší 10% úsporu na DPH.
Martin Šperl
 

od aghalee » 16 srp 2011, 15:04

Martin Šperl píše:
mirek píše:Pane Sperl, tahle reklama je od Vas moc okata - vzdy jste prosazoval jednoduchost - jednu nastavenou rychlost, pri ktere pojede jednotka neustale. Neprimo jste odsuzoval nejake rizeni, ovladani z vice mist, ruzne stupne, zmeny vykonu jednotky behem dne atd atd.
Od doby co se objevilo toto "genialni" ovladani, tak jste zcela otocil.
Takove ovladani poridit k Nilanu ECO me pripadne jak dat do trabantu motor z mercedesa.

Mirku, jsem již ve věku, kdy si mohu věci označovat pravými jmény. Chcete-li, berte můj příspěvek jako reklamu na dobrou věc. Slibuji, že od teď všechny své reklamní příspěvky označím, aby bylo zřejmé, že jsou reklamní. Jestli mi to admin smázne, nebudou.
..
Tittel píše slovensky, to já bohužel neovládám a mohu Vás ujistit, že Tittel není imaginární Bob z reklamního šotu nahrávající Tomovi.
..
Mirku, upravil bych trochu Váš postřeh, že xCC pro NILAN ECO je něco jako dát motor z Mercedesu do Trabanta. Ono je to malinko jinak. V Mercedesu chtěli udělat levné auto, nechali motor, ale vytrhli palubovku, místo automatu šoupli pod volant klasický zahnutý šaltr a poslali to do světa. Když to uviděl český koumes, řekl si, není škoda nevyužít dodaného potenciálu? Udělal z levného Mercedesu vytuněné vznášedlo AMG ve stejné ceně, co konkurence prodává vozy střední třídy.
..
Ano, mám rád jednoduchost,REKLAMA: kdo chce jen větrat, ať zůstane u ECO jen s základem. Kdo nechce mít starosti se zemním registrem a zamrzáním jednotky, ať si koupí VPL15. Kdo chce řešit i ohřev TUV i s chlazením, ať si koupí VP18K M2. Kdo chce řešit komplet větráaní, chlazení , ohřev vody i s vytápěním, ať si koupí VP18 Anaconda a..kdo si chce hrát, ať si k tomu pořídí ovládání xCC KONEC REKLAMY.
..
Jako SPONZOR POŘADU pod čarou uvádím, že můžete mít k jednotlivým modelům i dotykový display, to už je dobrá gamesa. KONEC SPONZORSTVÍ POŘADU





Ale hlavně kupte Nilan....pane Šperl nedavno tu někdo psal že má návrh na system do domu,topení,ohřev vody a větráni za 800 tis,zde jste psal že je to už nehoráznost a zde doporučujete VPL18 Aconda když k tomu pripočítate rozvody a tak to bylo i u případu který jste kritizoval tak to vyjde jen na 700 tis....nekdy mi přijde a to velice často že toto forum vzniklo jen na propagaci NIlanu a jen vaší osobou,osobně si myslím že pokud se lidi budou informovat jen na tomto foru můžou si jit koupit Nilan rovnou a nechodit sem,když jste diskutoval na TZB tak vám občas i někdo oponoval.Já proti vám nic nemám a jste určitě odborník v oboru ale dobré vina se také nepěstují jen ve Francii i když mě osobně chutnají velice.
Uživatelský avatar
aghalee
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 16
Registrován: 01 kvě 2011, 16:54

od Martin Šperl » 16 srp 2011, 22:11

Tomu nerozumím, udělejte rozbor cen (možná do nového nebo do jiného tématu). Nilan Anaconda stojí +-350.000 Kč dle výkonu TČ. Rozvody jsou položka stejná jako u jiných jednotek (cca 60.000 Kč), topná soustava je také stejná jako jiných zdrojů využívající vodu jako nosné médium tepla (cca 120.000 Kč pro běžný RD)..to jsem někde kolem 550.000 Kč. Započítáváme však do technologie i distribuční soustavy, to můžeme započítat i vodovodní přípojky (Anaconda ohřívá i TUV), elektropřípojky (Anaconda běží na elektřinu) atd. Nevím, jestli to je úplně v pořádku.
Martin Šperl
 

od Leon » 17 srp 2011, 09:23

aghalee píše:...když jste diskutoval na TZB tak vám občas i někdo oponoval.Já proti vám nic nemám a jste určitě odborník v oboru ale dobré vina se také nepěstují jen ve Francii i když mě osobně chutnají velice.

Ono se panu Šperlovi jen těžko oponuje, nesouhlasím s ním sice ve všem, ale respektuji. Je dobře, že vím, čí dres obléká a neukrývá se pod neutrální nick. Ryze reklamní příspěvky mu rád odpouštím, protože zde i na jiných fórech přináší hodně neutrálních a praktických rad. Každý má stejný prostor k vyjádření, ale skutečné rady dodá málokdo. Někdo zasypává kvaziintelektuálními plky, někdo blbostma a někdo hold kusem reklamy. Já jsem rád, že se ale čtenáři fór (stejně jako aghalee) dokáží ozvat a pisatele usměrnit.
Leon
 

od aghalee » 17 srp 2011, 18:15

Martin Šperl píše:Tomu nerozumím, udělejte rozbor cen (možná do nového nebo do jiného tématu). Nilan Anaconda stojí +-350.000 Kč dle výkonu TČ. Rozvody jsou položka stejná jako u jiných jednotek (cca 60.000 Kč), topná soustava je také stejná jako jiných zdrojů využívající vodu jako nosné médium tepla (cca 120.000 Kč pro běžný RD)..to jsem někde kolem 550.000 Kč. Započítáváme však do technologie i distribuční soustavy, to můžeme započítat i vodovodní přípojky (Anaconda ohřívá i TUV), elektropřípojky (Anaconda běží na elektřinu) atd. Nevím, jestli to je úplně v pořádku.


Pane Šperl já to nepsal abych s vámi diskutoval a dával vám další možnost k reklamě na Nilan,jsem automechanik to bych prohrál, já jenom upozornuji,nahlas se zde přiznávate k reklamě a ta je podle pravidel zde zakázána ale nic se neděje,žádný smazaný příspěvek atp...co to značí? Administrator je psaný ze sPlzně to je Nilan taky nikomu tu reklama na Nilan nevadí k čemu je vůbec airforum určený k informacím nebo k návádění případných kupujících směrem do Plzně???
60 tis rozvody vzduchu a 120 tis podlahovka to mluvíte o bytu v panelaku pod střechou ne o RD,160 tis jsem mel nabídku před dvěma lety a to nebylo 20 dph na PT.rozvody dejme tomu ale ne od firmy Nilan tam by to bylo dražší a kde je projekt jen na vzduch 10 tis.
A ta vaše propagovaná Anaconda z čeho se skláda ? TC dejme tomu 100 tis ale pan Jícha ho má i za 55 tis k tomu bojler s víměníkem dejme tomu 30 tis a aktivní rekuperace dejme tomu 100 tis od Nilan ale mám za 56 tis od jiné firmy takže sumasumárum s aktivní rekuperací od Nilan 230 tis ale take je možno s TC od pana Jíchy 55+aktiv.rekup.56+30tis bojler přeženu 150 tis oproti vašim doporučovaným 350 tis ale nebudu si moct hrat s xCC a myslet na to jestli jsem nezapoměl zhasnou na záchodě protože když jedu pryč tak si to vypnu stejne jako televizi jelikož nejsem postižen Aizhamrem jako většina z nás.
Napsal jsem tento příspěvek z úctou k vám jako k odborníkovi to určitě jste.
Uživatelský avatar
aghalee
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 16
Registrován: 01 kvě 2011, 16:54

od Martin Šperl » 21 srp 2011, 08:56

Protože diskuze poněkud odbočuje, založil jsem pro odbočku nové téma http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=18&t=919&p=2800#p2800
Martin Šperl
 

od Pavel Marek » 27 srp 2011, 14:36

Neví někdo, jestli maximální výkon Nilanu Eco je opravdu 330m3/h nebo je to víc? Mám na mysli maximum při 5tém stupni v manuálním řízení.
Pavel Marek
 

od 4technik » 18 lis 2011, 14:57

Horizontální ECO má co jsem vysledoval max. 330m3/h při 100Pa ztrátě.
To ale již bude slyšet hluk..

Mě by ovšem zajímalo jak je tomu u verze TOP, která má místo 160mm otvoru jen 125mm.
Někde jsem našel 250m3/h, někde stejně jako ECO.

Jak je tomu ve skutečnosti a neprojeví se zůžení odvodu z jednotky hlučností?

Díky.
Uživatelský avatar
4technik
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 49
Registrován: 18 lis 2011, 14:47

od Martin Šperl » 18 lis 2011, 18:50

4technik píše:Horizontální ECO má co jsem vysledoval max. 330m3/h při 100Pa ztrátě.
...

Ventilátory jsou shodné, řídící napětí je také shodné, to jest výkon ventilátoru je také shodný. Vyústění hned za jednotkou průměru 125/160 nemusí být ten hlavní rozdíl ve finálním výkonu, podstatná je i samotná konstrukce, uložení ventilátorů atd. Jinak řečeno, kdybyste horizontální verzi hned za jednotkou zredukoval na 125, můžete dosáhnout i horších výsledků než u top verze s horními hrdly, která je na to konstrukčně alternována. Dle mých zkušeností s verzemi top jsme dosahovali nominálních výkoů při cca 100 Pa kolem 280-300m3/h.
Martin Šperl
 

od 4technik » 18 lis 2011, 23:51

Jaká je potom další "cenová", za jakou jednotku s 330 m3/h při řekněme 150 Pa?.
A kolik m3/h udělá při 150 Pa Nilan Eco TOP?
Díky.
Uživatelský avatar
4technik
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 49
Registrován: 18 lis 2011, 14:47

od Lukas » 19 lis 2011, 11:33

4technik píše:Jaká je potom další "cenová", za jakou jednotku s 330 m3/h při řekněme 150 Pa?.
A kolik m3/h udělá při 150 Pa Nilan Eco TOP?
Díky.

Nevim jak je to s tlakovyma ztratama ale ja mam nilan comfort 300 a kdyz pri mereni secetli objem privadenyho vzduchu do na vsech ventilech dava na maximum 520m3 za hodinu.
Lukas
 

PředchozíDalší

Zpět na Ekonomika