Nilan VP18 K EK9

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od edo1 » 20 úno 2013, 07:59

A rád sa nechám poučiť po nastavení jedntky, lebo je ťažké sa dopátrať k valídnym informáciám. E
Uživatelský avatar
edo1
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 15
Registrován: 06 pro 2011, 22:04

od Pedro » 20 úno 2013, 17:42

edo1 píše:Ono je v tom ešte jeden faktor a to keď zakúrim v krbe tak sa vyheje chodba kde je snímač a vtedy vypne kompresor a prevetráva miestnosti mimo krbu.
Přesně nerozumím otázce. Ovladač je doporučováno instalovat v nejstudenější místnosti, když se i ta ohřeje, tak není důvodu příliš dohřívat vzduch. Zkuste mi napsat, co byste si představoval, že se má stát a při jaké teplotě. Pokusím se vám poradit s nastavením.
Pedro
 

od Návštěvník » 20 úno 2013, 21:45

Takže modelová sitácia- prikladám pôdorys jednotka je v rohu vedľa vchodových dverí v vstavanej skrini. reguláca podl. kúrenia je v dlhšej časti chody oproti zbe. Na tom snímači je teplota 22st. Ovládanie jednotky mám zatial provizórne prichytené na mašine, plánujem dať k vládaču podl. kúrenia.
Jednotka nastavená na týžd. režim kúrenia 3x2hod vypnuté, 18hod ide.
Nastavil som teplotu v zime/podľa rady/na 22st, viac sa nedá/leto je nad 2st, a teplota v lete nad 15st.
Teraz: teplomer na jednotke ukazuje odmeranú teplotu interiéru 23st.C, nastavil som teplotu na reguácii na 23st., aby to išlo samoreguláciou. CCa do 5min dochádza k vypnutiu Tč a len vetrá, napriek tomu, že som zdvihol teplotu zima na 22st.
To je stav, kt. nechcem dosiahnuť lebo:
Teraz sa miestnosti vetrajú studeným vzduchom- teplý ide von.
Pokiaľ nie je výrazná teplotná zmena- oteplenie ev. dlhod. slnko nemá zmysel ochladzovať.

2. zakúril som v krbe, kr. mierne dohreje aj chodbu- tým sa zdvihne teplota na chodbe vypne sa tč. ale miestnosti sú autom. ochladzované.
Přílohy
11111.JPG
Návštěvník
 

od edo1 » 20 úno 2013, 23:34

Neviem prečo som návštevník, ale posielam som to ja.
Uživatelský avatar
edo1
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 15
Registrován: 06 pro 2011, 22:04

od Pedro » 21 úno 2013, 01:28

Teplotu na léto dejte tak na 12°C, nastavení na 2°C je málo. Teplota 15°C říká jednotce, od kdy je léto. 15°C i celkem jde.
Teď k těm teplotám přívodu. Nastavení máte správně, ale je tam teplotní hystereze a ta lze také nastavit,důležité je také mít nastaveno TOPENÍ v základním menu nikoliv AUTO.
Máte ještě jednu možnost. Spuštění kompresoru (tedy topení) neřídit podle vnitřní teploty, ale podle teploty venku. To pak musíte v menu VZDUCH VÝMĚNA změnit nastavení KOMP.MIN ze současného VYP na konkrétní minimální venkovní teplotu a tu nechat třeba 5°C. Jakmile bude venku pod stanovenou teplotu, kompresor bude dohřívat přívodní vzduch na požadovaných minimálně 22°C. Ještě se podívejte, co máte nastaveno v menu VZDUCH VÝMĚNA. Na zimu je celkem vhodné COMFORT W nebo ENERGIE (v tomto režimu jde ještě nastavovat další zvýšení teploty přívodního vzduchu). Nejdůležitější je však míst nastavenu teplotu požadovanou v základním menu o něco výše, než máte na topení tak, aby přednostně se snažila jednotka dotopit přívodní vzduch, co to půjde pomocí rekuperace.
Pedro
 

od edo1 » 21 úno 2013, 08:42

No to som sa preklepol - leto je 12st.
a nastavenie mám topenie.

To som chcel presne napísať- kúrenie som nastavil na 21st. na regulátoroch.
V miestnosti je 22st., ale jednotku som nastavil na 24 st. ono pri zimách tú teplotu sama jednotka nedosiahne, to by musleo ísť aj podl. kúrenie, čiže v tomto stave ide kompresor a udržiava teplotu medzi 22.5 st.
Aby som to upresnil- ked kúrim v krbe nastavím teplotu na 27.
Ale ked nie je teplota nastavená na 24-25- vtedy aj ked svieti slnko,vypne kompresor pri tetjo teplot.
To čo som odpozoroval teplomery na podlahovke sú vždy o 1st. nižšie ako na jednotke. neviem čím to je ale je to tak.
skúsim sa ešte pohrať s tými nastaveniami.
Inak dík za rady.
Uživatelský avatar
edo1
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 15
Registrován: 06 pro 2011, 22:04

od frostiee » 13 led 2014, 11:24

Ahoj Má někdo zkušenost, jak nastavit teplotu přívodního vzduchu? Umím nastavit pouze 22 C, které je v základním menu, ale ztrátama v potrubí mi do pokojů jde teplota cca 16 stupnů. Někde jsem četl, že Nilan dokáže přívodní vzduch ohřát až na 48C, tak bych rád teplotu zvednul na cca 40C, aby do pokojů šla vyšší teplota. Děkuji
Uživatelský avatar
frostiee
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 13 led 2014, 11:21

od Mike » 13 led 2014, 12:46

Nastavení 22st. C na přívodu je jenom aktivace spuštění dohřevu. To se dá nastavit i jinak - třeba si nastavíte teplotu komp. min na 10st.C a když bude venku pod 10st. C, pořád to bude vzduch dohřívat.
Mnohem důležitější je teplota na čidle T5. To je teplota, kterou je výstupní vzduch ohřívaný. Já jsem si do potrubí za jednotku umístil čidlo od teploměru a nestačil jsem se divit, co umí ztráty na potrubí. Jednotka je umístěná v přízemí v technické. Do přízemí se vzduch dostával kolem 30st.C a do patra i o 10st. chladnější. Předělával jsem to celkem 2krát. Vedení mám uložený ve vatě ve stropě mezi patrem a půdou. Potrubí je překryto 160 mm vrstvou vaty. Myslel jsem, že to tak bude stačit. Nestačilo a tak kjsem to celý obalil ve dvou vrstvách celkem 80 mm vaty kolem celého potrubí a zastlal do vrstvy stropní vaty. Zlepšení bylo asi o 50 %. Nakonec jsem pokusně upravil přívod do nejbližšího potrubí přidáním ještě vrstvy 40 mm kolem potrubí. To už skoro celé vylezlo nad stropní vatu a tak jsem ještě kolem potrubí navýšil desky vaty a zase to zastlal. když se to projevilo, dodělal jsem to všude. Celkově je tedy vedení kolem dokola 120 mm a z boků vrstva vaty stropu. Tím jsem omezil ztrátu na minimum. Přívod do přízemí i patra je téměř bez rozdílu.
izolace.png
izolace.png (8.16 KiB) Zobrazeno 17619 krát
Mike
 

od frostiee » 13 led 2014, 13:17

Tomu rozumím. Mám bungalov, na rozvodech "leží" 50cm vaty, takže zráty určitě nějaké budou, ale problém bude někde jinde, v nastavení. Když se ohřívá voda, tak má kondenzátor teplotu klidne i přes 60C, aby TUV ohřál na 57 bez el dohřevu. Nicméně, když se dohřívá vzduch, tak momentálně má kondenzátor T5 28C a na výstupu je cca 19-20 C, sání 2C. Byl bych rád, aby T5 bylo řekneme 45 a na výstupu měl vzdcuh teplotu 30-33C. Když se vetřá pocitově cítím, že do pokoje jde chladnější vzduch něž je teplota uvnitř.
Uživatelský avatar
frostiee
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 13 led 2014, 11:21

od Mike » 13 led 2014, 13:52

Tak to je jiná. Jde o nastavení chodu kompresoru. Nastavte si komp.min. nad teplotu venku. Ještě bych doporučil tepelný trubice. Mám s nima nejmíň o 30% nižší spotřebu.
Mike
 

od frostiee » 13 led 2014, 23:36

Tepelné trubice? Na teplotu nad 0? To nemůžete myslet vážně. Fungují jen pod bodem mrazu a to do výkonu max 1kw...za 20k czk, návratnost 1000let. Děkuji, nechci.
Uživatelský avatar
frostiee
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 13 led 2014, 11:21

od Mike » 14 led 2014, 15:10

Tepelný trubice fungují i při vyšších teplotách. Neumím říct přesně podle teploty, mám odsledovaný, že to bude asi i o tlaku. V každým případě jede kompresor mnohem kratší dobu a hlavně na kondenzátor jde už předehřátý vzduch. To znamená, že na stejný ploše kondenzátoru neohříváte ledový vzduch a tak dovnitř fouká o hodně teplejší. Ptal jste se, jak zvýšit teplotu přívodu.
Mike
 

od mbranza » 15 led 2014, 16:02

frostiee píše:Tepelné trubice? Na teplotu nad 0? To nemůžete myslet vážně. Fungují jen pod bodem mrazu a to do výkonu max 1kw...za 20k czk, návratnost 1000let. Děkuji, nechci.


Dle specifikace výrobce si s vámi dovolím nesouhlasit viz. přiložená tabulka ze stránek výrobce tepelných trubic NILAN HP/FU 15 a HP/FU 28.
Přílohy
nilan HP.gif
Uživatelský avatar
mbranza
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 15 led 2014, 15:58

od Návštěvník » 15 led 2014, 21:25

Při výkonu 1kW za 3 Kč x 24 hodin denně = 72 Kč x 60 dní = 4320 Kč. Zvolil jsem 60 dní, kdy během zimy bude teplota pod 0°C. Mně vychází, že by se to vrátilo za 5 let. Pokud to tedy funguje podle uvedených tabulek.
Návštěvník
 

od frostiee » 15 led 2014, 22:03

mbranza píše:
frostiee píše:Tepelné trubice? Na teplotu nad 0? To nemůžete myslet vážně. Fungují jen pod bodem mrazu a to do výkonu max 1kw...za 20k czk, návratnost 1000let. Děkuji, nechci.


Dle specifikace výrobce si s vámi dovolím nesouhlasit viz. přiložená tabulka ze stránek výrobce tepelných trubic NILAN HP/FU 15 a HP/FU 28.



Za 20k czk topný výkon 0,3Kw, díky! :)
Uživatelský avatar
frostiee
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 13 led 2014, 11:21

od mbranza » 16 led 2014, 08:58

frostiee píše:
mbranza píše:
frostiee píše:Tepelné trubice? Na teplotu nad 0? To nemůžete myslet vážně. Fungují jen pod bodem mrazu a to do výkonu max 1kw...za 20k czk, návratnost 1000let. Děkuji, nechci.


Dle specifikace výrobce si s vámi dovolím nesouhlasit viz. přiložená tabulka ze stránek výrobce tepelných trubic NILAN HP/FU 15 a HP/FU 28.



Za 20k czk topný výkon 0,3Kw, díky! :)



Nikdo vám to nenutí. Jen bych byl být vámi opatrný s tím vaším skeptismem na věci, na které máte jiný názor.

Nikdo neříká, že tepelné trubice budou sami topit a budou mít z ničeho nic výkon 10 kW.

Ale můžete se zamyslet, za jak dlouho se vám tato investice vrátí v ušetřených nákladech. Navíc je toto "pasivní" zařízení téměř nezničitelné, blbuvzdorné a vydrží mnohonásobně déle než jakýkoliv kompresor tepelného čerpadla u aktivní rekuperace. A proč z toho odpadního vzduchu nevyždímat maximum. Zvláště u jednotek pouze s aktivní rekuperací vám to do domu nebude vhánět úplně ledový vzduch když nepoběží kompresor TČ pokud to někdo v takovém režimu provozuje.
Uživatelský avatar
mbranza
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 15 led 2014, 15:58

od zakňaktel » 16 led 2014, 23:11

Návštěvník píše:Při výkonu 1kW za 3 Kč x 24 hodin denně = 72 Kč x 60 dní = 4320 Kč. Zvolil jsem 60 dní, kdy během zimy bude teplota pod 0°C. Mně vychází, že by se to vrátilo za 5 let. Pokud to tedy funguje podle uvedených tabulek.


návratnost se dá interpretovat i realističtěji. Při zachování 60ti dní, 3 kč/kW, kdy střední výkon při středním průtoku je 400W a při současné ceně 27225,-....to dělá necelých 16 let. Při takovéto době už je třeba poučit budoucí dědice.
Uživatelský avatar
zakňaktel
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 32
Registrován: 18 pro 2013, 11:29

od mbranza » 17 led 2014, 08:54

zakňaktel píše:
Návštěvník píše:Při výkonu 1kW za 3 Kč x 24 hodin denně = 72 Kč x 60 dní = 4320 Kč. Zvolil jsem 60 dní, kdy během zimy bude teplota pod 0°C. Mně vychází, že by se to vrátilo za 5 let. Pokud to tedy funguje podle uvedených tabulek.


návratnost se dá interpretovat i realističtěji. Při zachování 60ti dní, 3 kč/kW, kdy střední výkon při středním průtoku je 400W a při současné ceně 27225,-....to dělá necelých 16 let. Při takovéto době už je třeba poučit budoucí dědice.


Oba jste tak nějak zapomněli na to, že chladné období ( průměrná denní teplota je pod cca <8°C) v ČR netrvá pouhých 60 dní, ale dostáváme se na nějakých 180 dní. A to nám to s tou návratností pak trochu zamává ne? Samozřejmě beru na vědomí, že výkon se s vyšší teplotou snižuje.
Uživatelský avatar
mbranza
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 15 led 2014, 15:58

od Návštěvník » 17 led 2014, 10:53

Já jsem počítal 60 dní s výkonem 1 kW. Pokud budeme počítat s hodnotou 300 W a tedy teplotami do +8 až +10°C, bude dní kolem 200. IMHO někde jsem tu četl, že si kdosi koupil tepelné trubice k pasivní jednotce a trubice mu fungovaly neustále bez ohledu na venkovní teploty. Pro Pasivní rekuperaci je to kontraproduktivní ale pro aktivní je to pořád plus. Kdyby to tedy bylo 300 W x 24 hodin = 7,2 kWh za 3 Kč = 21,6 Kč denně x 200 = 4320 Kč ročně. Podle aktuálního ceníku stojí HP 22500 Kč bez DPH, s montáží je DPH 15% je cena 25 875, teprve až bez montáže a s DPH 21% je to zmíněných 27225 Kč. Když se započte nejvyšší cena a proti ní jen 300 W výkonu, pořád to mám návratnost 27225 : 4320 = 6,3 roku. Další faktor je i to, že v případě tepelných trubic teče energie "z kopce dolů" a když něco teče samo z kopce dolů, šetří pohon, motor, kliku, pumpu.V případě aktivní rekuperace je to kompresor. Jako přínos počítám samotnou úsporu na spotřebě, prodloužení životnosti kompresoru a také vyšší teploty přívodu vzduchu.
Návštěvník
 

od Palino007 » 17 led 2014, 11:05

Návštěvník píše:Já jsem počítal 60 dní s výkonem 1 kW. Pokud budeme počítat s hodnotou 300 W a tedy teplotami do +8 až +10°C, bude dní kolem 200.

Pozrite si tabulku hore, pri teplotach nad 3 stupne je vykon prakticky nulovy..
Uživatelský avatar
Palino007
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 36
Registrován: 31 led 2013, 20:19

PředchozíDalší

Zpět na Ekonomika