Náklady na technologii domu

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od mirek » 04 pro 2011, 13:38

fiala píše:Tim mi teda chcete rici, ze kdyz barak ma mensi TZ nez 15-20 kW, tak se nevyplati podlahovka, protoze bude pocitove studena?

Co by se na tom nemelo vyplatit?
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od Návštěvník » 04 pro 2011, 13:42

fiala píše:Vsak prave tady ho delali a zase je mi divny proc by se tim chlubili, kdyby ot nefungovalo?
http://stavba.tzb-info.cz/pasivni-domy/ ... asivni-dum

Tim mi teda chcete rici, ze kdyz barak ma mensi TZ nez 15-20 kW, tak se nevyplati podlahovka, protoze bude pocitove studena?

V dnesni dobe je to vetsi na domu, kde TZ ztraty jsou kolem 10 kW a tim by meli problem s podlahovkou?

Můj dojem po přečtení toho článku o domě z Popic je takový, že to stavěl brouk Pytlík a radili mu Pejsek s Kočičkou. Snaha byla, velmi kulantně to hodnotil recenzent. Je dobré z takové lidové tvorby nebrat příklad. Velmi mi to připomíná všeuměla Kocinu z TZB-info. Určitá myšlenka dobrá, ale chyba na chybě ji v konečným zúčtování pohřbí. Je to tu vzduchařské fórum, proto vyberu jen vedení vzduchu, který je nevhodně vedený ve trámoví střechy. Nejenom, že dochází k zeslabení izolací, vytvoření tepelných mostů s tepelnými ztrátami tepla (i případně chladu) na samotném vzduchu. Horší je riziko kondenzace ve vatě. Stačí málo, stačí pár kapek, vata nasákne, tím se zhorší izolační vlastnosti a rozjede se to geometrickou řadou. Neriskoval bych demontáž střechy a předělávky.
K podlahovce se vyjádřil Leon. Je potřeba počítat u teplovodní podlahovky s minimem kolem 40-50W / m2. Pro váš dům nelze počítat 196 m2 rovnoměrně vytápěný plochy. Topenář si s tím poradí. Určitě nebudete mít smyčky pod skříněma, pod kuchyňskou linkou, postelama, vanou etc.
Návštěvník
 

od mirek » 04 pro 2011, 13:45

fiala píše: bude pocitove studena?

Ano, to mohu potvrdit - pri venkovni teplote kolem 0 poustim do podlahy vodu o teplote cca 25-26 stupnu, tzn, ze podlaha ma 22-23 stupnu. Zasadni problem (az na opravdu male drobnosti) v tom nevidim.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od fiala » 04 pro 2011, 14:06

mirek píše:Ne ze jen bez DPH ale i bez distribuce, coz je dost podstatne. V pristim roce bude stat kW v nizkem tarifu 2,60kc. Takze k vasim vypoctenym 25 tisicum kc prictete tedy jeste dalsich 20 tisic - pokud za 10 let tedy EE zdvojnasobi, tak.......si to zkuste vypocitat sam :-)


Mno dival jsem se na jejich novy tarif eTarif, ktery je vyhodnejsi nez klasika za 2,6 Kc.

http://www.cez.cz/edee/content/file/pro ... if_web.pdf
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od fiala » 04 pro 2011, 14:08

mirek píše:
fiala píše:Tim mi teda chcete rici, ze kdyz barak ma mensi TZ nez 15-20 kW, tak se nevyplati podlahovka, protoze bude pocitove studena?

Co by se na tom nemelo vyplatit?



no rikal jste ze bude pocitove studena, tak to me trochudesi abych nezadelal do podlahy vec, ktera bude stat 150-200k a nebude hrat :-(
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od mirek » 04 pro 2011, 14:14

fiala píše:Mno dival jsem se na jejich novy tarif eTarif, ktery je vyhodnejsi

To jste skutecne tak najivni? Plati co jsem spal.
mirek píše:Ne ze jen bez DPH ale i bez distribuce...
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od fiala » 04 pro 2011, 14:15

S tou vzduchotechnikou mate pravdu. Ja ji (respektive projektant) puvodne chce vest v podkrovi pod klestinami, kde bude zavesenej sadros 250 mm a vycpanej vatou. Mezi klestinami bude jeste 160 mm vaty. Zrovna predevcirewm jsem odesilal projektantovi dotaz, jestli by nebylo lepsi vest vzduchotechniku mimo vatu a vest ji nad zaklopem co bude na klestinach. Bohuze nebudu izolovat krokve, protoze budu mit 2 plnohodnotna patra a bojim se ze mi tam bude v potrubi vzduch vystydat, kdyz nebude ve vate. Ale zase ta kondenzace muze horsit problemy jak pisete. A tim dalsi naklady se zaizolovanim potrubi. Dum o rozmerech 13,5 x 9,5 m, tak to tam bude metru potrubi :-(
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od fiala » 04 pro 2011, 14:19

mirek píše:
fiala píše:Mno dival jsem se na jejich novy tarif eTarif, ktery je vyhodnejsi

To jste skutecne tak najivni? Plati co jsem spal.
mirek píše:Ne ze jen bez DPH ale i bez distribuce...


No je se divam do jejich ceniku a tam vidim cenu 1,9 Kc/kW tak bud kecaji nebo nevim
http://www.cez.cz/edee/content/file/pro ... if_web.pdf
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od Leon » 04 pro 2011, 14:37

Pěkné odpoledne,
někdo očekává, že bude mít podlahovku teplou jako v koupelně a bude ji cítit do nohou. To ale při teplotě 21-22°C povrchu nebude. K tomu ještě dodám, že 15W na m2 budou při této teplotě ještě velký rozteče a v pruzích se bude chovat podlaha jako bez vytápění.
Leon
 

od mirek » 04 pro 2011, 14:43

fiala píše:No je se divam do jejich ceniku a tam vidim cenu 1,9 Kc/kW tak bud kecaji nebo nevim
http://www.cez.cz/edee/content/file/pro ... if_web.pdf

V tom ceniku neni zahrnuta distribuce - je to bohuzel bezna praktika vetsiny prodejcu EE, aby nalakali na levnejsi elektrinu. :-(
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od fiala » 04 pro 2011, 14:56

mirek píše:
fiala píše:No je se divam do jejich ceniku a tam vidim cenu 1,9 Kc/kW tak bud kecaji nebo nevim
http://www.cez.cz/edee/content/file/pro ... if_web.pdf

V tom ceniku neni zahrnuta distribuce - je to bohuzel bezna praktika vetsiny prodejcu EE, aby nalakali na levnejsi elektrinu. :-(


no to je pekna kurvarna teda s prominutim.
No v klasickym ceniku maji 2,6 Kc/kW jak jste psal, ale v tomhle cenimu je 1,9 Kc celkem, je pravd aze je tam * jednotková cena silové elektřiny je před započtením DPH navýšena o daň z elektřiny
Ale co si z tehle podelana vety vylozit nevim :-)

Kazdeho zajima kolik ve finale zaplati bez jakychkoliv priplatku a prirazek.
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od fiala » 04 pro 2011, 15:04

Leon píše:Pěkné odpoledne,
někdo očekává, že bude mít podlahovku teplou jako v koupelně a bude ji cítit do nohou. To ale při teplotě 21-22°C povrchu nebude. K tomu ještě dodám, že 15W na m2 budou při této teplotě ještě velký rozteče a v pruzích se bude chovat podlaha jako bez vytápění.


To necekam, ale chtel bych dosahnout teploty v obyvaku o plose cca 55m2 tak 24-25 stupnu, ktere ted mame kvuli mimcu. Jinak optimalni teplota pro nas je cca 23 stupnu.

Dosahnu to podlahovkou?
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od fiala » 04 pro 2011, 15:22

S tou vzduchotechnikou mate pravdu. Ja ji (respektive projektant) puvodne chce vest v podkrovi pod klestinami, kde bude zavesenej sadros 250 mm a vycpanej vatou. Mezi klestinami bude jeste 160 mm vaty. Zrovna predevcirewm jsem odesilal projektantovi dotaz, jestli by nebylo lepsi vest vzduchotechniku mimo vatu a vest ji nad zaklopem co bude na klestinach. Bohuze nebudu izolovat krokve, protoze budu mit 2 plnohodnotna patra a bojim se ze mi tam bude v potrubi vzduch vystydat, kdyz nebude ve vate. Ale zase ta kondenzace muze horsit problemy jak pisete. A tim dalsi naklady se zaizolovanim potrubi. Dum o rozmerech 13,5 x 9,5 m, tak to tam bude metru potrubi :-(

Mirku muzu vas poprosit o komentar k rozvodum kde je umistit. V 1NP bych je umistil do podhledu pod panely Goldbeck a pod nim bude cca 250 mm misto v sadrokartonovem podhledu. Ve 2 NP je uvazovano tak jsk jsem popisoval vyse.

Diky moc!
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od Leon » 04 pro 2011, 16:07

fiala píše:To necekam, ale chtel bych dosahnout teploty v obyvaku o plose cca 55m2 tak 24-25 stupnu, ktere ted mame kvuli mimcu. Jinak optimalni teplota pro nas je cca 23 stupnu.

Dosahnu to podlahovkou?

Teplota podlahy okopíruje za určitou dobu teplotu místnosti. Dokud bude nad podlahou chladněji, bude topit. Chcete mít v obýváku opravdu 24-25°C? To určitě nebudou ztráty jenom 3kW a podlahovku udělejte bez obav.
Leon
 

od fiala » 04 pro 2011, 16:37

Leon píše:
fiala píše:To necekam, ale chtel bych dosahnout teploty v obyvaku o plose cca 55m2 tak 24-25 stupnu, ktere ted mame kvuli mimcu. Jinak optimalni teplota pro nas je cca 23 stupnu.

Dosahnu to podlahovkou?

Teplota podlahy okopíruje za určitou dobu teplotu místnosti. Dokud bude nad podlahou chladněji, bude topit. Chcete mít v obýváku opravdu 24-25°C? To určitě nebudou ztráty jenom 3kW a podlahovku udělejte bez obav.


No ja takovou teplotu nechci, ale zena ji chce pro mimco, aby ji bylo mozne dosahnout.
Na me uz 25 je hodne a vicemene je to pro me spaci teplota.

Mame odzkouseno 23 stupnu coz mi absolutne vyhovuje.

A do kolik TZ v kW byste doporucil topit elektrikou? Jestli topit elekrokotlem do podlahovky z ventilacniho TC Nilan VP 18 K EK9?
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od Leon » 04 pro 2011, 17:04

fiala píše:A do kolik TZ v kW byste doporucil topit elektrikou? Jestli topit elekrokotlem do podlahovky z ventilacniho TC Nilan VP 18 K EK9?

Na spotřebu je to uplně stejný, když uděláte teplovodní a budete topit elektrokotlem.
Jde o pořizovací cenu.
Při ročních 5MW = ročně 15.000 Kč za topení.
s TČ by to mohlo hodit až 10.000 Kč úspory.
Podlahovka s TČ 300.000 Kč = 30 let návratnosti

_____________Mirkova černá vize zvýšení ceny EE na dvojnásobek____________________
Při ročních 5MW = ročně 30.000 Kč za topení.
s TČ by to mohlo hodit až 20.000 Kč úspory.
Podlahovka s TČ 300.000 Kč = 15 let návratnosti.
Ty 3kW fakt vidim jako limitní.

Nebo použít samodomo Žeravíka, pak vyjde kalkul jinak, ale zase horší COP, jste-li amatér a nevíte rozdíl mezi R407 a R134a, pak to není nic pro vás.
Leon
 

od fiala » 04 pro 2011, 18:56

takze kdyz by byly TZ treba 5 kW, tak uz je topeni elektrikou drahej luxus a je lepsi dat TC?
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

od mirek » 04 pro 2011, 19:24

fiala píše:24-25 stupnu, ktere ted mame kvuli mimcu.

Myslite, ze tato teplota je pro male dite idealni???? Nebude pak nachylnejsi na onemocneni, kdyz ho venku ofoukne studeny vitr?? My mame take mimco - za mesic bude mit rok - od narozeni vytapime v obyvaku na cca 21 stupnu - v pokoji kde spi, tak ma 19-20 stupnu. Zatim jeste nebylo nijak vazne nachlazene - musim zatukat na drevo :-). Nevim, 25 me prijde opravdu prehnane.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od mirek » 04 pro 2011, 19:31

fiala píše:Mirku muzu vas poprosit o komentar k rozvodum kde je umistit.

Vzhledem k tomu, ze jsem dodelaval VZT az v komlet zarizenem a obydlenem dome, tak jsem vedl rozvody na nevytapene pude a je tam i umistena jednotka. Kdybych stavel znovu, tak bych se snazil co nejvice rozvodu vc jedntoky umistit do vytapenych prostor - je to lepsi.
PS - rozvody na nevytapene pude mam v kastliku z EPS tloustky 14cm.
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od fiala » 04 pro 2011, 19:35

mirek píše:
fiala píše:24-25 stupnu, ktere ted mame kvuli mimcu.

Myslite, ze tato teplota je pro male dite idealni???? Nebude pak nachylnejsi na onemocneni, kdyz ho venku ofoukne studeny vitr?? My mame take mimco - za mesic bude mit rok - od narozeni vytapime v obyvaku na cca 21 stupnu - v pokoji kde spi, tak ma 19-20 stupnu. Zatim jeste nebylo nijak vazne nachlazene - musim zatukat na drevo :-). Nevim, 25 me prijde opravdu prehnane.


no na me je to moc, to priznavam ze je to prehnane, ale uz sem si tak nejak zvyknul. Taky mam predstavu treba na 23 stupnu mozna i 22.
Ted kdyz rano prijdu do obyvaku a je tady treba 21 tak je mi zima :-)
Uživatelský avatar
fiala
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 75
Registrován: 18 říj 2011, 11:36

PředchozíDalší

Zpět na Ekonomika