rekuperace vp18k

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Pedro » 07 zář 2012, 01:07

SFO píše:..PassivHauzákama...Fakt cca 95% z nich to má v hlavě ale dost fest pomotané. Nebo žeby měli aspoň někdy jasnou mysl? Jo, vobčas ... když shrabávaj svůj honorář ...

Tak se nám tu rodí pěkná antipasivní 5 kolona. Cirkulace vody bývá zabiják i větších nádrží a není nad topení v létě. Srabařka podlahovka s topnou vodou do 35°C, taková cirkulace přes půl baráku a pěkně s vodou kolem 60°C, to už je fajráček. Podle mě je cirkulace vody v RD naprostý nesmysl a jen napravuje špatné umístění zdroje teplé vody, ten by měl by vždy co nejblíže odběrným místům. Pořízení cirkulace dokáže spolykat o dost víc energie a je mnohem zásadnější otázkou zda ANO či NE, než nějakých pár % účinnosti a jiný blbosti, který se řeší pořád dokola.
Pedro
 

od jarka » 07 zář 2012, 22:39

Pedro píše: Cirkulace vody bývá zabiják i větších nádrží a není nad topení v létě. Srabařka podlahovka s topnou vodou do 35°C, taková cirkulace přes půl baráku a pěkně s vodou kolem 60°C, to už je fajráček. Podle mě je cirkulace vody v RD naprostý nesmysl a jen napravuje špatné umístění zdroje teplé vody, ten by měl by vždy co nejblíže odběrným místům. Pořízení cirkulace dokáže spolykat o dost víc energie a je mnohem zásadnější otázkou zda ANO či NE, než nějakých pár % účinnosti a jiný blbosti, který se řeší pořád dokola.


NO chlapi, tak a mám riadneho "brouka" v hlave...
Cirkulačné potrubie teplej vody pôvodne nebolo ani v projekte, ale náš vodár s dlhoročnou praxou nám ho odporučil a spravil... a nie ako kompenzáciu nevhodne umiestnenej jednotky, tá bude práveže umiestnená tak, že je takmer v centre domu, najďalej je to do kúpelne na druhom poschodí. Ža by vznikol efekt nechceného kúrenia do podlahy, to by som sa nebála, potrubie bude pod tepelnou izoláciou. Skôr by sa asi mohlo uvažovať, či je potrubie teplej vody a cirkulácie dostatočne izolované od základovej dosky :? A samozrejme spotrebu cirkulačného čerpadla tiež treba uvažovať. Keďže sa robí v dome inteligentná elektroinštalácia, možno by stálo za úvahu vymyslieť aj zapínanie a vypínanie cirkulačného čerpadla v súlade s momentálnym režimom domu. To bude otázka na chlapcov elektrikárov hneď v pondelok ;)
... a aj na SFO otázka - prosba o názor v tejto veci, lebo jemu je známa topológia nášho domu ;)
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od Yco » 11 zář 2012, 11:46

Jarka, ahoj,

ja mám doma VP18K M2, ako vieš.

Podľa odporúčania Šetrite s.r.o. mám mať automatiku zapnutú iba v prechodných obdobiach. Ja ju zapnutú mám stále. Reálne je ešte leto. ;)

Čo sa cirkulačného obvodu týka, ja ho nemám. Ale čítal som, že znižuje reálnu kapacitu teplej vody, keď som riešil, prečo napustím iba pol vane teplej vody... Čiastočné riešenie bolo v správnom nastavení, ako bolo povedané vyššie... Leto začína v mojom prípade pri 12 stupňoch vonku. :)
Ale stále je to pre rodinu s dvoma deťmi málo. Upravili sme si domáci režim a nekúpeme sa všetci v jeden večer. (Sprcha musí dospelým stačiť, že? ;))
Máme vzduchotesný dom a používam režim Eko. Nebadám, žeby sme niekedy lapali po vzduchu... Mne to skôr pripadá, ako vylepšený spôsob situácie, keď ľudia nastavia beh rekuperačnej jednotky na desať minút z pol hodiny, aby ušetrili, ako som tiež niekde čítal.
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od jarka » 11 zář 2012, 15:23

Vždy si opakujte Mantru "Pro každou Prcínku jiný Hrníček".
A taky to,
že není moudré
dělat si Hrníčky sám,
obzvláště když "Hovno víte i o těch Prcínkách".
A je velmi přitroublé
jít s plnou šrajtoflí pro hrníček,
když nevíte Lautr nic
ani o Geometrii,
natož a Fyzice (biologii, chemii, ..., filozofii :twisted: ).


No, už mám dojem, že si nie že robím, ale navrhujem ten hrníček sama, a pritom nemám plnou šrajtofli, skôr holou prdélku... resp. budem(e) nakoniec mať...
Geometria a sedlá zložitých funkcií - nepočítam presne, aspoň odhadujem,bo na to nemám čas a ani ten tučný obulus, a ani SFO ho nedám :twisted: Krásny úsmev a pochvala by nestačili?

To s tým výťahom, rozpočítavaním platieb za teplo a pod . - poznám :roll: Tiež bývame na 2. poschodí
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od Leon » 11 zář 2012, 18:12

SFO píše:To už raději namontovat pidiprůtokáč (1kW by měl být +-OK),
jen nevím,
jak jsou na tom ty strojky s regulací,
když do nich půjde různě teplá voda ...
Tohle řešení v pohodě. Průtokáč = bez akuzásobníku. Tohle se dost plete. Chce to průtokáč, co hned ohřívá vodu, než dorazí teplá. V 99% to vyjde levněji než cirkulace. Jak přiteče teplá, příložný termostat (nebo něco sofistikovanějšího) to přes stykač vypne a je to.
Leon
 

od jarka » 22 říj 2012, 00:47

... alebo "průtokáč" aj takto sa dá:
http://www.spotrebadomu.cz/cz/hwat-uspo ... -a-energie

...na kovových rúrkach určite, na našich IVAR asi nie, radšej to cirkulačné čerpadlo...
Naposledy upravil jarka dne 22 říj 2012, 19:28, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od mirek » 22 říj 2012, 15:06

SFO píše:
jarka píše:...
To už raději namontovat pidiprůtokáč (1kW by měl být +-OK),
jen nevím,
jak jsou na tom ty strojky s regulací,
když do nich půjde různě teplá voda ...
iGoNY

Regulace bych se tak nebal, jako toho mini prutoku vody. Mini prutok zustane i potom, co dorazi tepla voda z hlavniho zdroje :-(
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od mirek » 24 říj 2012, 06:58

SFO píše:teplotně ovládaný ByPass ",... nebo čerpadlo na zvýšení tlaku!

:-)
...nejlepsi bude nevymyslet drahe "blbosti", ktere nemaji navratnost a tech par litru studene vody vypustit do kanalu...
...ja vim, vzdy nejde o navratnost - obzvlaste ne v oboru, ve kterem se cele toto forum nachazi :-)
Uživatelský avatar
mirek
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 257
Registrován: 25 úno 2011, 21:26

od frostiee » 13 led 2014, 11:25

Ahoj Má někdo zkušenost, jak nastavit teplotu přívodního vzduchu? Umím nastavit pouze 22 C, které je v základním menu, ale ztrátama v potrubí mi do pokojů jde teplota cca 16 stupnů. Někde jsem četl, že Nilan dokáže přívodní vzduch ohřát až na 48C, tak bych rád teplotu zvednul na cca 40C, aby do pokojů šla vyšší teplota. Děkuji
Uživatelský avatar
frostiee
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 13 led 2014, 11:21

od Yco » 15 pro 2014, 15:50

Ahojte,

teraz to bude tretia zima, čo bežíme s Nilan -om. Zdá sa mi, že začína byť viac počuť chod ventilátorov.
Viete, aký presne model sa vo VP18K M2 používa? Kedy sa odporúča ich meniť? Alebo možno "namazať"?
Dík. :)
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od Návštěvník » 15 pro 2014, 17:13

To jsou uživatelsky bezúdržbové ventilátory, hlavně je nemaž. Mně je vyčistili pri servisu od prachu, vyměnili filtry a změřili hlučnost. Všechno v pohodě a mám je v provozu pátým rokem.
Návštěvník
 

od Yco » 16 pro 2014, 08:15

Ahoj, Návštěvník,

ďakujem za informáciu. Ja si mením filtre sám a keďže má rekuperácia už po záruke, pozriem sa niekedy medzi sviatkami aj na tie ventilátory. (Resp. v týchto dňoch by mi už mali konečne vymeniť CT600 za CT602, tak pri tej príležitosti ich oprášim a nájdem nejaké označenie.)
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

Předchozí

Zpět na Ekonomika

cron