Nejvhodnější rekuperační jednotka

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Petra » 12 kvě 2017, 09:13

Dobrý den,
po přečtení předchozích komentářů a názorů se ve mně probudila zvědavost a chtěla bych se Vás proto zeptat na názor ohledně decentrálních rekuperačních jednotek. Jestli to dobře chápu, tak u Vás asi nejsou na prvním místě, ale přesto, kam se vrtnout, když chci něco, co se může řadit na trhu mezi nejlepší. Velice Vám děkuji za odpověď a rozbor. Moc mi to pomůže.
Petra
 

od Zohan » 12 kvě 2017, 10:10

Nelze dát úplně rovnítko mezi decentrální a lokální jednotky. Decentrální jednotka může být klidně umístěna v garáži, být jedna pro celý dům. Podívejte se na tohle schéma http://www.nilan.cz/nazorna-schemata/33 ... zduchu.htm Decentrální jednotky odsávají vzduch z domu a do jednotlivých místností je vzduch přiváděn stěnovými nebo speciálními otvory v oknech. Lokální jednotka je umístěná přímo v odvětrávané místnosti. Jsou i různé kombinace, které jsou určitými mezi typy. Předpokládám, že Vám jde o lokální větrací jednotky.
Obecně vzato je to vždycky kompromis, nikdy nenahradí centrální jednotku, nikdy to nebude ten samý komfort. To zkrátka nelze a je nutné se s tím smířit. Proto v novém domě je potřeba vyřešit vzduchotechniku předem a nezachraňovat něco dodatečně. Jen naprosto neznalý, pomatený nebo podvedený stavebník by si záměrně instaloval lokální jednotky do nového domu nebo bytu. Proto o lokálních jednotkách má smysl se bavit jen u rekonstrukcí nebo nešťastně zapomenutých, nevyřešených stavbách.
Zohan
 

od Zohan » 12 kvě 2017, 10:18

Nechci se pouštět do rozboru jednotlivých značek, popíšu jen hlavní zásady výběru.
1) zvážit, jestli přeci jen neexistuje alternativa, jak věc vyřešit centrálně.
2) ještě jednou zvážit, jestli přeci jen neexistuje centrální varianta
3) ..
4) ..
5) VÝKON
Když už tedy není jiné cesty, tak je důležitý výkon. Lokální jednotka, co na maximum vyvětrá 25m3/h, nevyřeší ložnici. Na osobu je potřeba 25m3/h a tedy běžná ložnice potřebuje kolem 50m3/h. Vždy je lepší jednotka s větším nominálním výkonem provozovaná na nižší provozní stupeň než jednotka hnaná na maximum.
6) HLUK
U každé lokálně umístěné jednotky musíme počítat s obtěžujícím hlukem, který je dvojí podstaty. Samotné proudění vzduchu, které je definované zejména rychlostí a objemem dopravovaného vzduchu vůči velikosti, typu otvoru, kterým je vzduch přiváděn. I ta nejtišší jednotka tak může nepříjemně hučet. Druhý hluk produkuje samotná jednotka. (IMHO Obtěžovat mohou i různé světelné ovládací prvky. Viděl jsem jednotky různě blikající a světélkující – pozor na to.)
7) ZIMNÍ PROVOZ
Většina jednotek se skutečně účinným výměníkem zamrzá a proto se musí řešit lokálně i předehřev, aby jednotky měla smysl v zimě, kdy se předpokládá její největší využití. Stejně tak je to s dohřevem vzduchu, jen malé procento lokálních jednotek má integrovaný dohřev. Když pak v zimě z jednotky fouká 16-17°C hned někde vedle postele, klienti ji raději vypnou.
8) KONDENZÁT
V jednotce se produkuje poměrně velké množství kondenzátu, který se musí nějak jímat nebo inteligentně vypustit. Jímání do nádržek je velmi obtěžující a také omezující. Když se nádržka naplní, chytrá jednotka se vypne a nevětrá. To je fajn, ale co když není obsluha nablízku? Tak se prostě nevětrá. Stékající kondenzát na fasádu není dobré řešení pro zimu a když teče po trvale omítce, není to dobré ani v létě.
Zohan
 

od Zohan » 12 kvě 2017, 10:19

9) FILTRACE
Jednotka by měla filtrovat vzduch do místnosti a to před výměníkem (aby nebyl zanášen a do místnosti šel čistý vzduch) a z místnosti (hlavně z důvodu nezanášení výměníku). To není konstrukčně jednoduché a hlavně filtry jsou poměrně rozměrově malé, což vyžaduje častější výměnu. Není přímá úměra mezi výkonem a velikostí filtru. Častá výměna na několika místech v domě je dalším uživatelským diskomfortem.
10) ÚČINNOST
Určitě se vyhněte jednotkám se střídavým chodem, tam je účinnost udávána velmi neporovnatelně s klasickou kontinuální větrací jednotkou s deskovým výměníkem. Čím větší teplosměnná plocha v poměru k větracímu výkonu, tím lépe.
11) CHLAZENÍ
Zapomeňte na nějaké pasivní chlazení, to je ale stejné jako u pasivních centrálních jednotek. Jen na to upozorňuji, protože se občas v reklamě zmiňuje možnost chlazení.
12) OBOUSMĚRNÁ
Když už není zbytí a budete vybírat lokální větrací jednotku, tak vždy chtějte se dvěma ventilátory. Jednotka musí být obousměrná, aby současně přiváděla a odváděla vzduch. Tyto jednotky mají funkční výměníky.
13) CENA
Nezapomínejte na to, že cena se násobí počtem místností. Centrální řešení s pasivní jednotkou je záležitost cca 120 000 Kč včetně rozvodů. Opakoval jsem to několikrát, pasivní větrací jednotka má rozumnou hranici do 50 000 Kč, rozvody pro RD cca 70 000 Kč. I lokální rekuperace mají svoji montáž,hlavně vrtání děr a stavení práce kolem bývají dost opomíjené. RD má běžně 8-10 místností, tj. na jednu místnost by cena lokální jednotky s montáží neměla překračovat 15 000 Kč.

Vždy se vyhněte lokálním jednotkám s jádrem, které střídají foukání vzduchu dovnitř a ven. To je jeden z největších podrazů na uživatele a ze špatného lokálního řešení to nejhorší.
Zohan
 

od Petr P » 29 srp 2017, 22:26

Dobrý den, chtěl bych se zeptat konkrétněji, zvažuji pořízení rekuperační jednotky od firmy Atrea, značka není podmínkou. Nejprve jsem zvažoval typ ECV pro rovnotlaké větrání, dnes jsem zjistil, že existují modely s chlazením, ikdyž konkrétně u Atrea je to podmíněno napojením na tepelné čerpadlo s chlazením, tedy konkrétně model R5, jestli se nepletu.
Jelikož jsem v současné době omezen stavebními otvory, tedy 1x 200mm přívod čerstvého vzduchu, 3x160mm přívod i výstup odpadního vzduchu a výstup čerstvého vzduchu. Možnost odvodu kondenzátu je také.
1) Je možné v současné stavební podobě, realizovat chlazení bez vnitřní cirkulace?
2) Je rozumné mít chlazení bez vnitřní cirkulace?
3) Jaká konkrétní jednotka obsahuje samostatné chlazení?
4) Případná cena jednotky.
5) Dotaz pro rozvody, napojení na kanalizaci se provádí jen u výstupu odpadního vzduchu, nebo i na vstup čerstvého vzduchu?
Petr P
 

od MarekD » 19 led 2021, 12:43

Dobrý den, snad se mi ještě podaří vlákno oživit. Jako rekuperační jednotku jsem si před dvěma lety vybral jednotku Jablotron Futura 350 L s doplňkem CoolBreeze. Nyní přišla na řadu instalace a krom toho že se změnila cenová nabídka, jsem taky zjistil že se nedá najít nějaká objektivní reference. Pomůžete prosím? Předem děkuji!
MarekD
 

Předchozí

Zpět na Ekonomika